Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите палатка?

Липсват ли Ви детските приключения, когато сте ходили на къмпинг или лагер и сте нощували навън? Купете си палатка и скоро ще имате истории за разказване.Когато избирате, винаги обръщайте специално внимание на това колко места има палатката, каква функция притежава и не забравяйте теглото й. Ако ще носите палатката на гръб няколко часа, препоръчително е да изберете лек тип.

Как да купите палатка?

Видове палатки според дизайна

Туристическа палатка

За нощни преходи, курсове по гребане, велосипедни обиколки или примерно фестивални уикенди се препоръчва да изберете сгъваема палатка за 1-3 души. Тези туристически палатки могат да се използват от пролетта до есента, дори и при влажно време. Проверете осново размера и теглото на водния стълб, защото както подсказва името, това са туристически палатки, така че е по-вероятно да ги носите на гърба си, отколкото в багажника на колата.

> Туристически палатки

Семейна палатка

Изберете семейна палатка, в която удобно да се настанят повече от един човек. При някои модели дори също е възможно стоене изправен. Можете удобно да прекарате дъждовен следобед в игра на карти или настолни игри в такава палатка. Широкото пространство и комфортът са гарантирани. Обаче в сравнение с туристическите палатки, тази отнема повече време за разпъване.

Експедиционна палатка

Издръжливите и стабилни експедиционни палатки осигуряват подслон дори при екстремни условия. Дори снегът не е от значение, без да споменаваме проливен дъжд или планински вятър. Палатката е лесна за поставяне и не се движи напред-назад по гърба Ви по време на туризъм, така че можете да се насладите напълно на катеренето. Цената на това обаче е много по-висока от цената на туристическите палатки.

Плажна палатка

Дръжте плажна палатка под ръка, за да Ви предпази от горещото слънце и да блокира околните шумове. Благодарение на лекия си дизайн, тя може лесно да се сгъне и постави навсякъде – както на плажа, така и в градината. Тези палатки обаче не са предназначени за нощувка и къмпингуване.

> Плажни палатки

Самопоставяща се палатка

Известна още като изскачаща палатка или двусекундна палатка. Този тип се препоръчва за всички запалени къмпингуващи, които са уморени, за да сглобяват палатката си. Благодарение на специалната си структура, тя се изправя сама след разопаковане. И къде да отидем с тези модели? Може би на фестивал, крайбрежието или градинско парти.

> Самоиздигащи палатки

Параметри

Формата на палатката

Куполна палатка Използването на куполни палатки, които имат квадратна основа и приличат на иглу, обикновено са популярни в къмпингите. Тези конструкции най-често се поставят с помощта на чифт пръти, пресичащи се един в друг в най-високата точка на палатката. Независимо дали търсите семейна палатка или палатка за експедиция, ще намерите куполната палатка във всички версии. Експедиционните палатки може да имат повече пръти за по-голяма стабилност, но принципът на закрепване е подобен. Тези палатки са лесни за сгъване, издръжливи и използват максимално вътрешното пространство. ! Куполните палатки са много подобни на така наречените геодезични палатки. Те обикновено са по-големи и изискват повече пръчки за изграждане, като по този начин осигуряват повече стабилност и издръжливост.

Тунелна палатка За разлика от куполните палатки, правоъгълната основа на тунелните палатки трябва винаги да бъде фиксирана. Основният прът определя радиуса в най-широката му точка, а страничните стълби осигуряват по-голяма стабилност. Благодарение на тунелния дизайн, съотношението тегло/пространство е изненадващо добро. Този тип палатка се препоръчва да се постави срещу вятъра, където конструкцията показва максимална стабилност, тъй като е по-трудно да устои на пориви отстрани.

Палатка с А-дизайн Класическата А-образна палатка вече не се използва поради лошо проектирания интериор. Палатката се поставя с два стълба, които държат горната й част. Останалата част от брезента е закрепена с въжета и колове. Не толкова стабилният дизайн е добър за инцидетно спане при меки условия, но при силен дъжд страничните стени увисват и лесно пропускат водата.

Материал и изработка

Покрив Двустенната палатка обикновено е изработена от полиамид или полиестер. Благодарение на тези синтетични материали тя не се мокри. Ако третирате палатката си с полиуретаново покритие или средства на силиконова основа, можете да излезете в сурово време без никакви проблеми. Въпреки че силиконовата обработка увеличава теглото на палатката, тя също така увеличава нейната устойчивост на ниски температури. Някои палатки могат да бъдат закупени и с рипстоп, т.е. неразкъсваема структура. Това предотвратява разкъсването и по-нататъшното разпространение на пукнатини.

● Полиестерна и полиуретанова обработка – най-често горният слой; по-ниска цена, отлична дишаемост, по-голямо тегло и попиваемост. ● Полиестер, полиуретанова обработка и силиконово покритие - по-скъпи палатки, по-издръжливи на UV лъчи, не абсорбират влага, по-голямо тегло, по-малка въздухопропускливост, издръжливост. ● Полиестер, полиуретанов дизайн, силиконово покритие и рипстоп плат - по-малко тегло, изключителна издръжливост, по-висока цена, не привличат влага. ● Найлон, външно и вътрешно силиконово покритие и рипстоп плат - леки, UV защита, неабсорбиращ материал, по-малко дишащ, по-висока цена, без залепване на шевовете.

Вътрешно пространство Спалнята на палатката трябва да е дишаща, поради което вътрешните слоеве са изработени от леки мрежести материали или тънък плат. Найлоновите мрежи са по-дишащи и по-леки, докато тъканите осигуряват по-добра изолация и защита. Спалните често са жълти и оранжеви, тъй като тези цветове визуално увеличават пространството и го правят уютно.

Под Подът носи по-голямо натоварване от всяка друга част на палатката, така че трябва да бъде възможно най-издръжлив и водоустойчив. Синтетичните материали от полиестер или полиамид са напълно подходящи също и за това. Доста издръжливи материали са и не позволяват да се образуват мокри локви в палатката. По-евтиният, прекалено ламиниран PVC е по-склонен към напукване, така че се препоръчва за по-рядко къмпингуване при меки условия.

Шевове Независимо дали става въпрос за лепени или презалепени шевове, ситуацията е една и съща всеки път. Доброто залепване на шевовете е важно, за да се предотврати проникването на вода в палатката. Това е така, защото тези зони са най-чувствителни към проникване на вода. Шевовете са залепени отдолу с водоустойчива лента. Палатките с по-добро качество се предлагат и в така наречените безшевни дизайни. Такъв дизайн е максимално устойчив на дъжд.

Въздушна пропускливост Изтичането на вода вероятно няма да е проблем в палатка с по-висок воден стълб, но може да имате проблеми със съня поради задушния въздух. Затова тези водоустойчиви палатки (и не само те) трябва да имат добре проектирана вентилационна система. За това помагат например два входа или специални, затварящи се вентилационни отвори, чийто брой може да бъде различен в палатката. Вентилационните отвори са разположени в долната част на палатката, в горната част или в средата на конструкцията.

● Вентилационни отвори в долната част на палатката: те са по-близо до главата, така че издишаният въздух се извежда по-бързо, но ефективността му не е максимална, тъй като влагата се кондензира в горния слой на палатката. ● Вентилационни отвори в горната част на конструкцията: оптимален въздушен поток с цената на по-голямо изтичане на топлина.

Структура

Покривало за палатка Най-горният слой на палатката се нарича покривало. Можете да изберете еднослойна или двуслойна версия, обикновено изработена от полиамид или полиестер. Ако палатката има две покривала, тя се състои от един горен и един долен слой.

Еднослойни палатки

  • Случайна употреба при леки условия

  • Леко тегло

  • Проста настройка

  • Уместност

  • По-голямо тегло

  • По-взискателен дизайн

Двуслойни палатки

  • Предотвратяват вътрешната кондензация

  • Изсъхват лесно

  • Повече комфорт

  • Повече тегло

  • По-взискателен дизайн

Пръти Преди да поставите палатката, прътите и носещите колони на цялата конструкция трябва да бъдат свързани. Колкото повече стълбове има палатката, толкова по-здрава и стабилна е тя, но се поставя по-трудно.

Ламинирани пръти - едно от по-евтините решения; конструкциите са по-тежки, по-податливи на счупване, подходящи за по-прости туристически палатки. Durawrap пръти - по-здрав ламинат, обработен с полиуретанов филм, по-здрав, по-малко податлив на счупване, но все пак относително тежък. Стълбове от дуралуминий - по-добро качество, по-малко тегло, но повече здравина и издръжливост, срещат се в по-скъпите туристически и експедиционни палатки Стоманени стълбове - дизайн за семейни палатки, висока издръжливост и дълъг живот; стълбовете не се огъват, оформени са директно фабрично, тежки са, не стават за носене на гръб. Skandia стълбове - прътите от дуралуминий и скандиева сплав са по-здрави и по-леки от класическия дуралуминий, но са много по-скъпи и се използват в експедиционни модели.

Размер
Не забравяйте размерите, както в разгънато, така и в сгънато състояние. Сравнете стойностите с това как ще транспортирате палатката (багажник, раница) и къде ще я разположите (просторен къмпинг, ограничено пространство в планината). Също така е добре да знаете колко души трябва да подслони палатката и какво искате да съхранявате вътре. Не забравяйте, че двама души с раници в палатката ще бъдат подобни по размер на трима души. Затова, когато избирате палатка, помислете и дали тя има преддверие за съхранение на раници. Най-голямемия избор ще намерите сред палатките за 1-4 човека.

Тегло
Планирате планинско колоездене или на къмпинг за няколко дни с палатка на гърба? Изберете леки или свръхлеки модели до 2 кг, които ще бъдат идеални за 1-2 души. Тегло на палатка за 2-3 човека е между 3-5 кг.
Не се опитвайте да намалите теглото на палатката за сметка на издръжливостта. Особено за алпийски турове, функционалността е ключова и често идва с по-голямо тегло. Теглото на семейните модели може би е между 7 и 15 кг, но изобщо не трябва да се притеснявате за него, тъй като тези видове обикновено се транспортират с кола.

Воден стълб

Водният стълб показва колко водоустойчива е палатката. Числото се измерва в милиметри и колкото по-голямо е числото, толкова по-устойчива е на протичане на вода, но толкова по-малко дишащ е материалът. В този случай трябва да потърсите палатка, която е добре вентилирана. Водоустойчивостта се влияе от няколко фактора, като материала, използваните калъфи, водоотблъскващата обработка и шевовете на палатката. Различаваме водоустойчивостта на стената на палатката и пода на палатката.

Под Подът на палатката получава най-голям натиск, затова водоустойчивостта му трябва да е по-голяма от горния слой. Показано е в следната таблица:

5 000 мм - общ туризъм 5000-8000 мм - дъждовни условия 8 000-10 000 мм - тежки и екстремни условия, по-тежки хора

Покрив Планирате ли къмпинг пътуване през страната със семейството си? Тогава ще Ви свърши работа палатка с воден стълб до 3000 мм. В случай на пътуване в по-взискателни условия изберете по-голям от 3000 mm, но теглото на цялата конструкция ще бъде по-голямо. Таблицата по-долу може да Ви помогне при избора:

1500-2000 мм - умерени условия 2000-3000 мм - дъждовни условия 6 000-10 000 мм - интензивни експедиции и високопланински условия

Полезни съвети

Подръжка

След всяка употреба подсушавайте палатката старателно и отстранявайте вътрешните замърсявания. Не поставяйте палатката в пералня или сушилня. Използвайте топла вода и сапун, за да отстраните мръсотията. Когато поставяте палатката, уверете се, че на земята няма остри предмети, които биха могли да пробият дупка в дъното на палатката. Преди сезона намажете прътовете и циповете със силиконов спрей. След сезона съхранявайте палатката на тъмно, сухо и сравнително хладно място. Ако палатката е скъсана, поправете разкъсването чрез закърпване. Препоръчваме Ви да имате ремонтен комплект за палатка за такива случаи. В идеалния случай оставете обувките си в антрето. Малки отпадъци като остър пясък и чакъл могат да разкъсат подовото покритие. Сглобявайте стълбовете на палатката внимателно, в противен случай те могат да се износят с времето, което може да отслаби здравината на цялата конструкция. Най-добре е палатката да се опъне на сянка, защото жаркото слънце не й влияе добре.

Правилният размер

Височина В зависимост от това къде отивате, изберете подходяща височина. При семейните палатки комфортът е на първо място, така че колкото по-висока е, толкова по-добре. Изберете палатка, в която не е нужно да се навеждате, за да влезете. За разлика от семейните палатки, туристическите палатки обикновено са наполовина по-малки, а височината им е достатъчна за удобно сядане. Сред свръхлеките палатки можете да намерите и такива с височина около 100 см. Използват се само за спане, всяко други движение става трудно в тях.

Ширина Имате нужда от поне 55-60 см широко свободно пространство, за да спите удобно в палатката. Ако палатката няма преддверие, можете да добавите допълнително място за багаж. Големите семейни палатки все още осигуряват достатъчно място за екипировка.

Дължина За да бъде спането на открито приятно, проверете дължината на избраната от Вас палатка. Тя трябва да е поне 25 см по-дълга от височината на най-високия човек, който спи в нея.