Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите усилвател?

Усилвателят е свързващият елемент за достигане на мечтания звук. Независимо дали монтирате система за домашно кино или просто на тонколоните Ви не им достига сила, усилвателят ще Ви бъде полезен. Той реално усилва аудиосигнала, без да намалява неговото качество, т.е без изкривяване. Все пак, ориентирането сред широкия избор на пазара може да бъде предизвикателство.

Как да си купите усилвател?

Усилвателите са предпочитани от всички любители на добрия домашен звук, също и от професионалисти в звукозаписния бранш, и тонинженери по концертно озвучаване. Традиционните усилватели днес осигуряват ефективен пренос на звука с минимална загуба на качество при редица разнообразни устройства – тонколони за телевизор, Hi-Fi системи, слушалки, музикални инструменти и автомобилни колони.

От Вас се очаква да решите от какво имате нужда и колко важна е яснотата на звука. Както хоби ценителите, така и професионалните музиканти ще намерят подходящ за тях вариант.

Видове усилватели

Домашен

Домашните усилватели са подходящи за всеки, който търси решение, което да усили и подобри звука на домашния комплект тонколони. По-голямата част от моделите имат класически аналогови и цифрови входове и могат да бъдат свързани безжично към компютър или мобилен телефон.

Идеален за домашно кино, телевизия и hi-fi системи Входове: USB, аналогови (RCA), цифрови (коаксиални, оптични) Безжична връзка с мобилен телефон/компютър чрез Bluetooth/Wi-Fi

PA устройства

PA-усилвателите са устройства, предназначени за музиканти или звукови инженери, които използват комбо система с тонколони в студио или за публични концерти. Те имат подобни характеристики на домашните модели, но обикновено са по-мощни.

За професионално ползване - студио, концерт Той е съществена част от оборудването на групи и диджеи Подходящ за по-големи места

Крайни усилватели

Крайните усилватели са проектирани да предложат модулно решение за Вашата аудио система. На практика е най-добре да добавите и предусилвател, за да осигурите кристално чист звук без шум, който крайният усилвател ще усили до желаното ниво. Това решение е подходящо за професионалисти. Усъвършенствано решение за възможно най-чист звук На пазара има модели с и без интегриран предусилвател За домашни системи и музикални изпълнения на живо

Други усилватели Транзистор - високомощни усилватели в цифрови и аналогови версии, особено басови усилватели.

За слушалки – усилватели специално за слушалки, идеални за начинаещи и напреднали аудио ентусиасти и ценители. All-in-One – усилвател комбиниран с предусилвател и стример. Цялостно звуково решение, което още по-силно се отразява на портфейла Ви.

Параметри

Брой канали Броят на каналите влияе на колко устройства можете да изпращате аудио сигнала. Затова два стерео високоговорителя изискват два отделни изхода.

1 - моноблок, за 1 субуфер 2 - за 2 тонколони 3 - за 2 тонколони и 1 субуфер 4 - за 2 тонколони и 1 субуфер 5 - или повече - за по-специализирани тонколони

Импеданс Импедансът показва стойността на съпротивлението (в ома, Ω), което устройството поддържа за свързване към тонколоните. Импедансът на тонколоните трябва да бъде равен или по-голям от импеданса на усилвателя.

Мощност Показва колко мощност може да изпрати усилвателят към свързаната тонколона (драйвър). С други думи, дава оценка на максималния обем на предавания звук. Когато става дума за мощност, така наречената RMS мощност също е важна – тя показва колко мощност може да достави усилвателят по време на непрекъсната работа. Следователно, в известен смисъл, той е много по-показателен от другите данни за ефективността.

Честотен диапазон Показва обхвата, в който усилвателят може да предава аудио сигнал. Колкото по-висок е честотният диапазон, толкова по-добро е възпроизвеждането на звука, особено в края на спектъра. По-голямата част от усилвателите са в състояние да покрият диапазона от 20-20 000 Hz, които човешкото ухо може да усети. Инструментите, работещи в диапазона 20-20 000 Hz, се наричат нискочестотни. След това усилвателите с горна граница над 20 000 Hz попадат в категорията с висока честота. В зависимост от големината на обхвата, усилвателите могат да бъдат разделени на теснолентови и широколентови.

Захранващо напрежение Това е входното напрежение, с което работи устройството. Напрежението е дадено във волтове и трябва да съответства на напрежението на контакта - тоест около 230 V за домашни усилватели и 12 V за автомобилни усилватели. Съотношение сигнал/шум Този параметър е посочен в dB и показва разстоянието между произведения звук и шума. Колкото по-голямо е разстоянието, толкова по-ясен и качествен е звукът.

Изкривяване Този параметър показва степента на промяна в кривата на входните и изходните сигнали, или по-просто, точността, с която усилвателят превежда звука. Това се изразява като процент и разбира се колкото по-ниско е числото, толкова по-добре.

Функции

Входове - USB, LAN, антена, цифрови входове (коаксиални, оптични) Изходи - слушалки, субуфер, тонколони, L/R pre-out и други изходи Bluetooth - свързване към смарт устройства WiFi - свързване с други устройства в същата безжична мрежа Дисплей - за лесна и прегледна работа Автоматично изключване - пести енергия при работа без да има подаден сигнал Поддръжка на стрийминг услуги – напр. Spotify, Apple Music Bass / Treble - бутони за увеличаване или намаляване на високите и басите Баланс – фино настройване на съотношението на каналите, когато не сте в идеалната централна позиция

Аксесоари

Един усилвател сам по себе си не е от полза, без да е свързан с подходящи аудио аксесоари.

HiFi системи
Усилвател за слушалки
Тонколони
Микрофон
Система за домашно кино
Разклонител, удължител
Кабел, преходник
Бас каса

Често задавани въпроси

Как да свържете правилно усилвателя?

Всички усилватели трябва първо да бъдат свързани към източник на захранване. Обикновено това е стандартен контакт 230 V, в автомобилите 12 V захранване. След това усилвателят трябва да бъде свързан към входното устройство, което изпраща аудиосигнала, и към високоговорителите, които възпроизвеждат получения усилен звук.

Има няколко начина за свързване на тонколоните. Най-често използваният е стерео режим, при който левият и десният канал са свързани поотделно. Изходният сигнал на усилвателя протича еднакво към двата канала. Алтернатива е мостовият режим, при който една тонколона е свързана към мостов изход и усиленият звук минава към тонколона заедно през двата канала. По-усъвършенствана опция е връзката 2 + 1, когато високоговорителите са свързани стерео и субуферът е свързан към на мостов изход.

Какво означава класификацията на усилвателите?

Клас А Поради високия ток на покой, тези усилватели се характеризират с минимално изкривяване, което обаче се компенсира с по-ниска ефективност и мощност. Те са склонни да се нагряват при продължителна работа. Те са особено подходящи за висококачествени HiFi системи.

Клас АВ Усилвателите от този клас имат по-нисък ток на покой и поради това са малко по-изкривени. Въпреки това, те са подходящи и за професионална употреба и поради по-високата си ефективност могат да осигурят и висока мощност, което ги прави подходящи за гарантиране на голяма звукова сила.

Клас D Тази категория понякога погрешно се нарича цифрова. Основната разлика в сравнение с другите категории обаче е, че усилвателят работи само с биполярно захранване, така че техният ток на покой е практически нула. Предимството на това решение е много високата мощност при ниска консумация на енергия, така работата им е икономична и не се нагряват твърде много. Качеството на звука е по-ниско, отколкото в предните класове, но все пак е достатъчно за домашна и професионална употреба.

Какво представлява WiFi усилвател или антенен усилвател?

Сигналните усилватели нямат почти нищо общо със звуковите усилватели, освен техните имена. Имате нужда от WiFi усилвател или повторител, за да ускорите Вашата интернет връзка. С антенен усилвател пък можете да получите по-ясен телевизионен сигнал.