Първо, нека да видим как класическата (испанска) китара се различава от акустичната (западна) китара: разликата е преди всичко в техния звук. Докато западната китара има по-отличителен, по-остър звук, който е идеален за рок, фолк и поп, испанската китара е предназначена за класическа музика и фламенко. Предлагат се в различни размери от ¼ до ¾ до пълен размер, като по-малките са подходящи за децата варианти. Те могат да бъдат разграничени една от друга на пръв поглед въз основа на техния специфичен външен вид - докато испанските китари запазват характерната форма на осморка, западните предлагат разнообразни конструкции, които влияят на звука им.
Акустична спрямо класическа китара
Дреднаут (Dreadnought)
Дреднаут е идеална китара за начинаещ. Звукът й е балансиран и резониращ благодарение на широкото й тяло - но това може да е недостатък за по-малките хора, за които по-малък Parlor или Orchestra може да са по-удобни.
Акустичната китара Дреднаут е широко разпространена в жанра bluegrass, което й придава непогрешим звук. Китарите са маркирани с 'D-' и цифра - колкото по-голямо е числото, толкова по-богато украсени са декоративните елементи на китарата.
Подходяща акустична китара за начинаещи. Универсална, многофункционална китара за голямо разнообразие от жанрове. Балансиран звук в целия спектър от баси, средни и високи честоти.
Parlor
Китарата Parlor се характеризира предимно с по-малък размер на тялото и дълъг, тесен гриф. Поради това е подходяща за пътуване или за деца. Формата на тялото възпроизвежда зву ка с бърза реакция, така че е подходяща за свирене с пръсти (арпежи).
Акустичната китара Parlor със своите отличителни средни тонове е идеална за джаз и блус музика. За да се запази традиционният вид на корпуса, той не е направен с изрезка, така че не позволява свирене на по-високи позиции - грифът обикновено се намира на дванадесето или четиринадесето прагче. Подходяща за арпежи благодарение на бързата реакция.
Звучните звуци на метални струни са със среден акцент. Удобна за свирене благодарение на по-малкия размер - подходяща за деца.
Jumbo
Звуците на Jumbo китарите наблягат основно на баса. Обемното тяло, най-голямо сред акустичните китари, осигурява по-силен дълбок звук и изразени басови честоти. Грифът е фиксиран на четиринадесетото прагче.
На пръв погле д акустичната китара Jumbo се разпознава по кръглата си форма и обемното тяло, благодарение на което възпроизвежда силни и резониращи звуци. Сред акустичните китари това е типът с най-дълбок и мощен звук, който се постига чрез големия обем на корпуса.
Подходяща за богато акордово свирене. Силни, мощни звуци с акцент върху баса. Много добро поддържане на звука.
Orchestra
Типът Orchestra китара (известен също като Auditorium, TrippleO или OOO) се характеризира със подобрен баланс, звучност и обем. Тази акустична китара е подходяща за свирене с пръсти и солови концерти - средният размер на китарата намалява риска от обратна връзка. Поради по-малкия си размер, китарата Orchestra е популярна сред дамите китаристки, за които обемистите китари тип дреднаут са по-неудобни.
Оркестровите акустични китари работят чудесно, когато са снабдени с пикап – балансираният и специфичен звук съдържа честоти, които са важни за сложната комбинация на звуците в микса на оркестъра. Поради по-малкия си размер, те са по-ергономични и приятни за използване на сцената и в сравнение с китарите Parlor имат по-голяма опора.
Grand Auditorium
Средният размер на китарите Grand Auditorium (малко по-малка от типа Dreadnought) представлява златната среда за китаристи от различни жанрове. Предлага силни басови тонове с дълга реверберация. Благодарение на своите пропорции, тази акустична китара е подходяща за свирене на цели акорди с щипка.
Покривайки широк спектър от музикални стилове, формата на тялото на Grand Auditorium е популярна сред китаристите, които търсят универсален инструме нт със страхотна динамика.
Свирене с пръсти с щипка. Силен звук и мощен бас с дълъг сустейн (реверберация). Универсален звук за множество стилове.
12-струнна
Струните на акустичните дванадесетструнни китари се поставят двойно, плътно една до друга, така че и двете струни да звучат едновременно - при свирене на акорди пръстът хваща и двете струни едновременно. Това прави звука им по-богат и интересен.
Струните на китарата са настроени на октава една от друга (с изключение на най-тънките 'e' и 'h'), което води до по-изпълващ звук от шестструнната акустична китара. Този тип може да бъде добър избор за по-опитни китаристи.
Богат и чист звук. По-голям тонален диапазон. Идеална за напреднали китаристи.
Левичарска
Производителите на китари не забравят и музикантите левичари. Въпреки че изборът на тези китари е по-тесен, те са също толкова внимателно изработени, висококачествени инструменти.
Едни от най-известните китаристи с лява ръка са Кърт Кобейн и Пол Маккартни. Известният член на Beatles свири перфектно дори на китари с дясна ръка, преобразувани за левичари. Класическата китара е най-подходяща за този вид модификация – захващащата плоча е симетрична, така че трябва само да смените струните и да регулирате нулевото прагче, така че басовите струни да паснат в жлебовете.
Свирене на китара за левичари без допълнителни модификации на инструмента. Това спестява грижите на музиканта-левичар да трябва да свири с дясна ръка. Джими Хендрикс например е свирел на на дясна китара, приспособена за лява ръка.
Въз основа на какво да изберете?
Преди покупка най-важният въпрос е кой ще свири на китарата и колко опит има той.
Детска акустична китара Някои марки акустични китари правят по-малки модели специално за деца, но можете да изберете и китара с нормален размер. Например китарите тип Parlor са подходящи по размер за ниски възрастни и деца. Те обаче имат метални струни, които се затягат по-трудно от найлоновите струни. Класическата китара (испанска) е различен тип от другите акустични, но тя е най-честият избор за начинаещи. Найлоновите струни за китара са лесни за хващане, така че мазолите по пръстите са много по-малка грижа. Друго предимство е, че се предлагат в няколко размера: ¼, ½, ¾, ⅞ и 4/4, така че можете да изберете правилния размер за Вашето дете.
1/4 - китара с дължина около 81 см, за височина между 100-115 см, т.е. предимно за деца на възраст 4-6 години. 1/2 - с дължина около 91 см, тези модели са подходящи за ръст 115-135 см, т.е. най-често за деца на възраст 5-8 години. 3/4 - тялото на тези китари е с дължина около 96 см, така че те са оптимални за хора с ръст 135-150 см. Особено за деца на възраст 8-12 години. 7/8 - с дължина около един метър, тези китари са последното стъпало преди пълна китара 4/4. Идеални са за ръст 140-155 см, деца и юноши 11-14 години. 4/4 - пълноразмерни китари с дължина на тялото 102-107 см са подходящи за всички музиканти с ръст поне 150 см. В случай на деца, такъв инструмент обикновено се закупува на възраст между 12 и 14 години.
Акустична китара за начинаещи или за опитни китаристи Популярен тип китара сред начинаещите е акустичната китара Dreadnought. Нейният звук е универсален за различните стилове и е балансиран по отношение на високи, средни и ниски честоти.
Напредналите музиканти могат да избират също от дванадесет струнни китари. Удвоените струни на този тип акустична китара се настройват на една октава (с изключение на най-тънките струни 'e' и 'h'). Благодарение на това полученият звук е по-богат и интересен.
Какъв стил музика можете да свирите на китара?
Универсална е за много стилове Сред многожанровите акустични китари Dreadnought и Grand Auditorium са най-популярни. Тези западни китари издават балансиран звук във високите, средните и ниските честоти и са подходящи както за струнно, така и за свободно свирене.
Звучна китара със силен бас Тонът на акустичната китара се основава на формата на тялото. Ако искате добре зв учаща и мощна китара, изберете по-голям модел, като китара Jumbo или Grand Auditorium.
Чист и звънтящ звук в средния диапазон Китарите, които се фокусират към средния диапазон, са подходящи за джаз и блус. Китарите Parlor и Orchestra са особено популярни.
Свирене на високи позиции Грифът на повечето акустични китари се присъединява към тялото на четиринадесетото или дванадесетото прагче. Ако трябва да свирите по-високи ноти, изберете китара с изрезка, която Ви позволява да достигнете по-високите прагчета. С изключение на типа Parlor, на всички видове акустични китари има изрез.
Изработка
Материал Корпусът от ламиниран шперплат е по-евтин и по-издръжлив от масивната дървесина. Благодарение на използването на материали, той няма да се повреди от топлината на открит лагерен огън и тъй като изисква малко поддръжка, е подходящ и за начинаещи. Полутвърдата конструкция съчетава масивното дърво на резонатора с шперплат, който изгражда страните и гърба на китарата. Следователно инструментът е с по-високо качество и звучи по-добре благодарение на по-големия резонанс. Дървото обаче изисква по-добри условия за съхранение - китарата трябва да се съхранява на сухо място без много влага, тъй като това може да повреди масивното дърво в дългосрочен план. Цялото тяло на най-качествените китари е изработено от масивно дърво. Разбира се, трябва да платите повече за такива инструменти, но в замяна можете да получите отлична чистота на звука и резонанс. Поддръжката на китарите с масивно тяло е много по-взискателна, дървото реагира чувствително на промените в температурата и влажността - твърде много влага и студ, както и твърде много сухота и топлина могат да доведат до необратима деформация. Дървесината, от която е направена китарата, влияе върху звука, външния вид и издръжливостта на инструмента. Корпусът, грифът и захващащата плоча на някои китари могат да бъдат направени от различни материали.
Дърво, използвано за направата на китари Смърч - това е гъвкаво, но същевременно твърдо дърво, което води до чист и остър звук с голям динамичен диапазон. Това го прави един от най-популярните материали. Кедър - сравнително меко и по-малко гъвкаво дърво, има по-дълбок и мек звук с дълга реверберация, така че е особено популярен сред феновете на по-бавните жанрове. Освен това има предимството, че е относително устойчив на промени в температурата и влажността. Липа – телата от липа се характеризират с лекота. Меката и чувствителна дървесина води до динамичен и пълен звук със силно-средни тонове. Поради достъпността си, можете да намерите липа особено в по-евтините инструменти. Махагон - освен с характерния си тъмен нюанс, среднотвърдият махагон е известен със своята плътност и силен резонанс, особено в ниските и средните честоти. Освен за тялото на китарата, материалът се използва и за грифа. Клен - светло и твърдо дърво, известно със своя ярък и изразителен звук, който звучи най-добре в по-високите честоти. Използва се и за грифове и захващащи плочи. Палисандър - по-твърда дървесина, използвана главно за направата на грифове. Има добър резонанс и издава кръгъл, пълен звук, който резонира особено в ниските честоти. Абанос – доста висококачествено дърво с много фина текстура, от него се правят по-висок клас, по-скъпи китари. Звукът му е пълен и чист, особено в басовите честоти. Използва се за направата на захващащи плочи.
Тегло Акустичните китари са сравнително леки поради частично кухите си тела. Най-малките модели в категорията Parlor понякога тежат под един килограм, докато най-тежките Jumbo китари могат да тежат повече от два килограма. Ако ще носите китарата си често със себе си, трябва да изберете по-малък модел като Parlor или Orchestra.
Звуков диапазон, мензура Това е разстоянието между нулевото прагче и моста, което най-често е между 620-680 мм за китари със стандартен размер. Колкото по-голяма е дължината на скалата по отношение на броя на прагчетата, толкова повече пространство дават отделните прагчета и толкова по-пълен и по-ясен ще бъде произведеният звук.
Брой прагчета При акустичните китари броят на прагчетата обикновено е около двадесет. С повече прагчета можете да получите по-голям диапазон от интервали или повече позиции за всяка нота. Пълната октава се вмества в 12 прагчета. Описание на частите на акустична китара
Ключове за настройка На главата има въртящи ключове, които можете да използвате, за да разхлабите или издърпате струните, за да настроите тона.
Гриф Частта от тялото на китарата до главата, на предната страна на който се намира плоскостта с отделните прагчета. Дебелината, профилът и покритието на грифа влияят на комфорта и цялостното изживяване при свирене.
Царга Страничната плоча, която свързва предната и задната част на тялото на китарата.
Преден панел Освен да предава звука, предназначението на панела е и да държи магаренцето и грифа.
Резонанторен отвор Това е кръгъл отвор в предния панел, който осигурява предаване на звук към кухата резонансна част вътре в тялото.
Глава В тази част на китарата се намират ключовете за настройка и седлото.
Нулево прагче (горно магаренце) Обикновено това е бялата лента в главата на китарата, която основно осигурява правилното разстояние на струните между главата и тялото.
Гриф Грифът е издължената часто от китарата, която предава звука на китарата, когато струните се хващат. Снабдена е с прагчета и ориентири, които улесняват ориентирането Ви.
Изрез Някои китари имат изрез в областта, където грифът се съединява с тялото, което улеснява достигането на по-високи прагчета.
Предпазител Обикновено това е парче пластмаса, което се монтира върху тялото на китарата. Неговата задача е да предпазва дървото под струните от повреда по време на свирене на китара.
Магаренце То се намира на панела и основното му предназначение е да държи долното седло за водач на струната, което също се нарича мост.
Долно седло Целта му е да държи и опъва отделните струни.
Поддръжка на акустична китара
Една добре поддържана китара ще издържи десетилетия. Правилното съхранение е от съществено значение, особено за инструменти от масивно дърво. Твърде много суша или влага може да доведе до деформация на дървото, което се отразява негативно на акустичните характеристики на инструмента. Също така избягвайте внезапни температурни промени; в най-лошия случай те могат да доведат до спукване на един от листовете.
Нормалната поддръжка на китарата се състои предимно в почистване - препоръчително е дървените повърхности да се забърсват от време на време с мека кърпа и подходящо почистващо средство, а след всяко интензивно свирене грифът също трябва да се избърше, за да не остава пот по него. По-специално, дървото на грифа трябва да се третира от време на време със специални почистващи препарати, подходящи за дадения вид материал.
Струните за китара също се сменят редовно, тъй като с времето губят звука си. Веднъж на всеки няколко години китарата трябва да се преглежда професионално и евентуално да се настрои, ключовете за настройка и захващащата плоча обикновено се нуждаят от сервиз..
Аксесоари
Често задавани въпроси
Каква дебелина перце да избера?
Докато някои стилове и типове китари са подходящи за свирене с пръсти, други звучат по-добре с перце. Това малко парче пластмаса, метал или найлон може да се използва за свирене на струни и акорди, като изборът на материал влияе върху крайния звук. Колкото по-тънко е перцето, толкова по-малко остър ще бъде звукът, но в същото време перцето предлага по-малко съпротивление при свирене - което го прави малко по-лесно за начинаещ.
Какъв тунер да купя?
Китарата трябва да се настройва преди всяко свирене. Някои хора са благословени с абсолютен слух, а други имат тунери. Има няколко вариации: Тунери с щипка - работят на принципа на вибрацията и са на достъпни цени. Благодарение на щипката, която може да се прикрепи към главата, те винаги са Ви под ръка. Класически тунери - видовете духови и перкусионни разчитат на Вашия слух, докато тунерите с микрофон и кабелен вход вършат по-голяма част от работата вместо Вас. Друг вариант е приложение за мобилен телефон. Точността на такива тунери обаче може да не е 100%.