Външните антени могат да се похвалят с по-голям обхват, което е полезно на места, по-далеч от града. Правилно то завъртане към източника на сигнала е особено важно. Изберете модели, които са с по-стабилна конструкция и издържат на вятър, дъжд и мълнии.
Видове сателитни приемни антени
Външна антена
По-голям обхват на сигнала
Работи и в слабо населени райони
Не изисква директен контакт с предавателя
Често имат обемист дизайн
Необходим е външен монтаж
Стайна антена
Стайните антени се поставят по-лесно, но обхватът им е значително по-слаб. Те са особено полезни около предаватели. В гъсто населените райони може да срещнете чести смущения в сигнала.
По-малък и по-компактен дизайн
Можете да ги поставите почти навсякъде
Идеална за апартаменти
Изгодна цена
Работи само в близост до предавателя
Имате ли проблем заради слаб сигнал? Решението е да вземете антенен усилвател, който помага да се увеличи яснотата и силата на приемания сигнал.
Параметри
Усилване на антената Усилването на антената показва нейната ефективност по опростен начин. Това се изразява в dB и колкото по-висока е стойността, толкова по-добра е производителността. За къси разстояния от предавателя е достатъчна стойност от около 10 dB, а за по-големи разстояния са необходими 14-20 dB.
Честотна лента Честотните ленти са честотни интервали, на които могат да се приемат излъчвания. В този случай под съкращенията ще намерите видовете излъчвания, на които антената може да бъде настроена.
UHF - антена за приемане на цифрови телевизионни канали VHF/UHF - аналогово радио и цифрово телевизионно излъчване FM/VHF/UHF - аналогово радио и цифрово телевизионно излъчване FM/VHF/DAB/UHF - цифрово радио и цифрово телевизионно излъчване
Честотен диапазон Честотите, на които антената може да приема сигнал. Дава се в MHz.
Ъгъл на приемане Показва ширината на ъгъла, от който антената може да приеме сигнал. По-големият ъгъл на приемане опростява правилния монтаж - напр. 360° осигурява приемане на сигнала практически навсякъде, но с много различни интензитети.
Поляризация Тя изразява равнината, в която предаваният сигнал осцилира. През повечето време се използва хоризонтална поляризация на сигнала, вертикална поляризация се използва само в някои големи градове. Поляризацията съответства на формата на антената, която също трябва да бъде монтирана правилно, за да поддържа необходимата равнина. На пазара можете да намерите и антени с двупосочна поляризация.
Захранване Повечето антени се захранват от коаксиален кабел, така че не са необходими допълнителни връзки. Можете да намерите и антени със собствено захранване, което важи особено за стайните антени. За свързване на антената към източник на захранване обикновено се използва кабел за зареждане с жак конектор.
Видове съединители Кабелът може да има два вида накрайници. IEC конекторът се свързва директно към телевизора или приемника, докато F конекторът се използва за свързване на коаксиалния кабел, чийто друг край се включва в приемника. Като цяло препоръчваме F конектора за UHF сигнали, тъй като е по-малко чувствителен към влошаване на качеството на сигнала на по-големи разстояния и е механично по-здрав.
Функции
4G/LTE филтър - премахва смущенията от 4G/LTE мобилни сигнали 5G/LTE филтър - премахва смущенията от 5G мобилни сигнали Водо- и ветроустойчивост – особено важна за външни модели Full HD/4K/UHD - способен да приема сигнали с висока разделителна способност FM/DAB приемане - запис на аналогови или цифрови радио предавания Активен и пасивен режим - докато активните антени трябва да бъдат свързани към мрежата, пасивните трябва да бъдат свързани само към приемника. Активните антени имат усилвател на сигнала, което прави приемането значително по-ефективно.
Често задавани въпроси
Колко струва една телевизионна антена?
Най-евтините телевизионни антени могат да бъдат закупени под 30 Лв. Това са предимно компактни стайни модели с ограничено усилване.
Между 30-50 Лв можете да купите антени с по-ефективно, по-високо усилване и 4G/LTE филтри.
Надеждни и издръжливи антени за външен и вътрешен монтаж като цяло се продават на цени над 50 Лв. Те имат много добро усилване и гладко приемане на цифрови предава ния.
Моята DVB-T антена ще може ли да приема и DVB-T2?
По принцип да. По-голямата част от DVB-T антените работят и при приемане на DVB-T2 сигнали. Разликата е в кодирането на сигнала, което се извършва от самия приемник, т.е. телевизора или приемника. Антените, за които се твърди, че са съвместими за приемане на DVB-T2, често просто се опитват да подведат клиента да поднови използваната до момента антена.
Как да позиционирате правилно антената?
Антените най-често се поставят върху покрива на къщите, за да се сведе до минимум екранирането. Това обикновено се прави със специални антенни опори, колкото по-тънки са те, толкова по-малко чувствителни са към смущения от вятъра. Никога не монтирайте антената върху гръмоотвод, тъй като това напълно ще попречи на нейната работа и също е в противоречие с разпоредбите. Поставете антената по-ниско от гръмоотвода, така че евентуален удар от мълния да е насочен към гръмоотвода.
За най-стабилен сигнал трябва да се използват насочени антени, които да се насочват към предавателя, осигурявайки също безпрепятствена видимост в тази посока. Също така се уверете, че около антената няма други метални предмети със същата поляризация, които биха могли да внесат смущения в сигнала. По принцип функционалното инсталиране на антена е доста сложно и се препоръчва да се остави на професионалисти.
Към какво трябва да свържа антената?
Антените са свързани към телевизора, ако той поддържа съвместимост със съответния сигнал. В противен случай също не е необходимо да сменяте телевизора, просто трябва да закупите декодер. Приставката трябва да е с достатъчно качество, за да декодира сигнала бързо и добре, а изображението трябва да е стабилно и равномерно. Обърнете внимание и на резолюцията, поддържана от декодера. По-евтино устройство с поддръжка само на Full HD в комбинация с 4K телевизор ненужно намалява потенциала му.
Ако свържете приемника към антена, обърнете внимание на качеството на коаксиалния кабел. Може да има такъв включен в пакета, но не е често срещано и тези коаксиални кабели често са къси и с лошо качество. Особено в случай на по-дълги кабели, трябва да се избере вариант с възможно най-малка загуба на сигнал, в идеалния случай най-малко 6 mm в диаметър.
Как може да се подобри качеството на сигнала?
Основата на възможно най-доброто приемане на сигнала е, разбира се, добре подбрана и оборудвана антена. Следователно в по-проблемните зони е още по-добре да се консултирате със специалист, дори само за избора на самото устройство. Ако имате проблеми със сигнала, уверете се, че антената е настроена правилно и че нищо не възпрепятства сигнала.
Понякога проблемите с приемането са просто причинени от коаксиален кабел с лошо качество или декодери, така че проверете и тях. Сигналът може да се подобри и с усилватели, които трябва да се поставят възможно най-близо до самата антена, но това не винаги е ефикасно решение - дори и тогава си струва да се консултирате със специалист за индивидуални решения.