Можете да намерите два вида батерии: Li-ion и Li-Pol.
Видове
Li-ion батерия
Литиево-йонната батерия (литиево-йонна) е 'интелигентен' тип батерия, която има вградени сензори, които следят подавания заряден ток и температурата на батерията. Това елиминира потенциални щети. В допълнение, капацитетът на литиево-йонната батерия изобщо не се влошава при многоетапно зареждане.
Голям капацитет с малки размери
Без мемори ефект
Ниска цена
При всеки цикъл на зареждане капацитетът намалява постепенно
Разрежда се постепенно, когато не се използва
Li-Pol батерия
Li-Pol (литиево-полимерна батерия) е най-модерният тип батерия за смартфони. Има висока степен на функционалност дори и в мразовито време. Различава се от предишния тип по това, че съдържа полимерен гел вместо течност. Това намалява риска от 'изтичане' на батерията. Този тип батерия обикновено е по-тънък от литиево-йонната батерия и е най-лекият от трите вида.
Значително намален риск от изтичане на електролит
Ниска скорост на саморазреждане
По-лека
По-висока цена
По-кратък жизнен цикъл
По-малък капацитет при същите размери
Използваният в миналото Ni-MH (никел-метал хидрид ) тип батерия вероятно вече не се среща. Той е най-малко екологичен и капацитетът му намалява с времето поради така наречения ефект на паметта (memory ефект). Не издържа на температурни промени и се поврежда по-лесно механично и електрически. Използването му се ограничава все повече и повече.
Параметри
Произход/производител на батерията Батериите на пазара са или оригинални, които идват директно от производителя на мобилния телефон, или афтърмаркет, с които доставчиците се опитват да задоволят възможно най-широк кръг от потребители на различни м арки. Такива батерии може да са по-евтини, но това често е придружено от по-ниско качество и продължителност на живота им.
● Съвместимите афтърмаркет батерии нямат софтуерната поддръжка на мобилния телефон и понякога дори могат да повредят телефона. ● Оригиналните батерии, от друга страна, гарантират перфектна работа и съвместимост с Вашия мобилен телефон.
Преди да решите да закупите нова батерия, уверете се, че можете да използвате сервиза на производителя за всякакви гаранционни искове. Това не винаги е така и затова е двойна по-важно да проверите при неоригиналните батерии.
Съвместимост Проверете дали батерията 'пасва' не само на марката, но и на модела на телефона, за който я купувате. Важна е не само формата на батерията, но и напрежението (във волтове), при което тя работи. Ако купите батерия с по-ниско напрежение, телефонът Ви вероятно дори няма да се включи. Използването на по-високо напрежение от оригиналната батерия може да повреди телефона. За всяка батерия напрежението е посочено във волтове (V).
Капацитет Капацитетът на батерията е даден в mAh (милиамперчасове). Можете да изберете същия капацитет като оригиналната батерия на Вашия мобилен телефон и телефонът Ви ще има същия живот на батерията както преди.
Ако искате да издържи по-дълго при зареждане, можете да изберете по-висок капацитет, ако е наличен. Имайте предвид обаче, че пълното зареждане на батериите с по-голям капацитет ще отнеме повече време. Освен това батерия с по-голям капацитет може да е по-тежка от тази, с която е доставен телефонът Ви.
Цена Най-скъпият тип батерии за мобилни телефони е Li-Pol. Но това е и най-добрият тип - тези батерии са леки, издръжливи и остаряват най-бавно. За разлика от тях Ni-MH батериите са евтини, но бъдете готови да се разредят и да загубят капацитет бързо. Средна позиция заемат Li-ion батериите, които в момента са най-популярните.
Като цяло закупуването на съвместими батерии е по-евтино от батерии от производителя на телефона. Те обаче в крайна сметка могат да ви струват много - евтините, неориг инални батерии, особено от азиатски производители, понякога нямат сензори за безопасност, които следят температурата на батерията не само по време на зареждане, което може да доведе до експлозия на цялата батерия и мобилния телефон.
Цикъл на зареждане Броят цикли на зареждане показва колко пъти батерията може да бъде разредена и заредена, преди да остарее. Тази цифра трябва да се счита за ориентировъчна, тъй като други фактори като честотата на използване и температурата, при която батерията трябва да работи, също ще определят живота на батерията.
За цикъл на зареждане се счита режимът на работа на батерията от пълно зареждане до пълно разреждане. Следователно, колкото повече една батерия се разрежда „отново и отново“, толкова по-кратко време ще издържи.
Ефект мемори Състояние, което може да бъде постигнато чрез зареждане на батерия със същия ток до същото ниво на заряд и в същото време чрез непрекъснато разреждане на такава батерия до ниско и непълно ниво. Повтарянето на подобно боравене с батерията ще доведе до нейното пълно унищожаване. Този ефект съществува само при остарели Ni-Cd (никел-кадмиеви) батерии.
Днес мемори ефектът неправилно се описва като феномен, при който капацитетът на батерията намалява поради поведението на специална химическа основа, която работи с йони. Този проблем обаче засяга само гореспоменатата 'древна' Ni-Cd или Ni-MH батерия и може лесно да бъде решен чрез повторно форматиране на батерията.
Форматиране на батерията
Прост процес, който оптимизира химическия състав на Ni-MH батериите. Той просто изтощава напълно батерията два пъти подред и след това я зарежда напълно отново.
Не се опитвайте да форматирате Li-ion и Li-Pol батерии.
Полезни съвети
Как да разберете дали батерията трябва да бъде сменена? Полезният капацитет на батериите на мобилните телефони намалява само след няколко месеца употреба. Времето за смяна обикновено е между втората и третата година, а гаранцията на мобилния телефон обикновено не покрива смяната на батерията. Зависи и от броя цикли на зареждане и интензивността на използване на телефона.
Преди да смените батерията, се уверете, че намаляването на живота й не е причинено от дейността на софтуера. Проверете дали няма енергоемки приложения, работещи във фонов режим на операционната система.
★ Ако използвате смартфон с Android, изтеглете приложението , което ще Ви държи в течение за състоянието и използването на батерията , както и за броя изпълнени цикли на зареждане.
Как да поддържаме батерията? Не разреждайте батерията до нула, ако това може да се избегне. Ако телефонът е напълно разреден, не го включвайте отново и го заредете веднага. Не излагайте мобилния телефон на твърде високи или твърде ниски температури. Не зареждайте телефона в калъфа, тъй като батерията ще се нагрее ненужно. Ако няма да използвате телефона дълго време, извадете батерията.
Свързани продукти
Често задавани въпроси
С какъв тип батерия идва телефонът ми?
При някои батерии обозначението за конкретния мобилен телефон е директно в името на батерията. За други батерии, които имат маркировка, напр. 'Nokia BL-4C', 'Samsung EB-L1G6LLU' и др., трябва да погледнете маркировката на оригиналната батерия и да изберете такава със същата маркировка. Формата на батерията и местоположението на контактите също могат да дадат ориентир. Напрежението на батерията (V) трябва да е същото, капацитетът ( mAh ) може да бъде по-малък или по-голям.
Нощното зареждане уврежда ли батериите?
В случай на модерни литиево-йонни клетки нощното зареждане не уврежда батерията. Литиевите батерии са 'умни' и просто спират да се зареждат, когато достигнат пълния си капацитет.
Мога ли да оставя батерията да се изтощи до 0% и след това да я заредя до 100%?
Пълното изтощаване и презареждане на батерията съответства на един цикъл на зареждане. Колкото повече пъти оставите батерията да се изтощи, толкова повече съкращава живота й. Счита се за идеално, ако телефонът работи на 20-90% от капацитета на батерията.