Как да купите бинокъл?

Чувствайте се по-близо до природата, звездите или спортните събития! Бинокълът трябва да присъства в екипировката на всеки природолюбител, турист и хоби астроном. Има много видове, които се различават един от друг по раличните си параметри.

Чувствайте се по-близо до природата, звездите или спортните събития! Бинокълът трябва да присъства в екипировката на всеки природолюбител, турист и хоби астроном. Има много видове, които се различават един от друг по раличните си параметри.

Време за четене 6 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове далекогледи

Астрономически телескоп

Астрономическите телескопи предлагат най-голямото увеличение, често повече от стотици пъти. Това дава възможност да се наблюдават детайлите на Луната, близките планети и други обекти в дълбокия космос. Това на практика e често монокулярен бинокъл. Монтирането му на статив е от съществено значение.

Видове бинокли според принципа на пречупване: Бинокъл с леща (рефрактор) - използва принципа на пречупване. Той е по-подходящ за наблюдение на ярки обекти - Луната и планетите. Огледален бинокъл (рефлектор) - използва принципа на отразяване на светлината. Те са по-подходящи за наблюдение на комети и далечни обекти (мъглявини, галактики), а също и за фотография. Лещово-огледален (катадиоптричен) бинокъл - обективът се състои едновременно от огледало и леща, по-малък е, елиминира дребните дефекти на предишните два принципа, по-къс е и има по-висока цена.

Туристически бинокъл

Туристическите бинокли най-често са малки оптични уреди, при които се залага на лекото тегло и преносимостта. Освен това, благодарение на по-малкото увеличение, те осигуряват рязко изображение дори без използването на статив. Обикновено са с по-малка бленда, по-компактни са и по-достъпни.

Монокъл - далекоглед, през който гледа само с едно око. Използва се предимно за спортни цели.

Бинокъл - най-разпространеният вид далекоглед, предназначен за използване с две очи, по-добър обем на изображението, по-добра оценка на разстоянието, по-голям зрителен ъгъл.

Ловен далекоглед

На първо място, ловните далекогледи трябва да бъдат водоустойчиви модели, тъй като ловците често не могат да избегнат дъжда. При тях важна роля играе и ширината на обектива, така че неговият диаметър може да надвишава 60 мм. Тогава идеалното увеличение ще бъде между 7x и 11x. Далекогледите за диви животни често са камуфлирани, гумирани, за да не се изплъзват от ръката Ви, и пълни с азот, за да се предотврати замъгляване.

Най-популярните версии: 7x50, 8x56, 10x50, 10x56, 12x50, 12x56.

Най-добрите модели предлагат автофокус или вграден далекомер.

Ловците и спортните стрелци също се възползват от него. Те често са оборудвани и с опция за нощно виждане.

Джобен далекоглед

A Джобният далекоглед е предназначен за потребители, за които най-важната характеристика е преносимостта, т.е. малък размер и леко тегло. Те могат да бъдат изненадващо мощни, но поради по-малкия си дизайн обикновено имат по-ниска яркост и увеличение. Тук също има монокулярна и бинокулярна версия.

Най-популярните версии: 8x25, 10x25, 12x25, 8-20x25. Диаметърът на лещата като цяло 20-35 мм.

За джобни далекогледи са неизбежни сниженото увеличение и оптично качество.

Зрителна тръба

Тези далекогледи с една леща имат по-добро увеличение от обикновените туристически видове. Ето защо често са оборудвани със статив за спокойно наблюдение без трептене. Те имат голям диаметър на лещата, така че могат да се използват и при условия на слаба светлина.

Обща употреба: Основни астрономически наблюдения Наблюдение на птици Наблюдение на стрелбища Наблюдение на природата в свободното време

Всички далекогледи за наблюдение са проектирани да бъдат монтирани на статив - те имат поне 1, понякога 2 резби за статив (1/4') на телата си. Можете да използвате всякакъв фотографски статив.

Театрален бинокъл

Може да срещнете и термина 'театрален бинокъл'. Имат малко увеличение. Можете да намерите монокулярни и бинокулярни модели, като те често са с акцент върху дизайна. Традиционните са елегантни, позлатени и оборудвани с верижка.

> Театрален бинокъл

Параметри

Zoom - увеличение Това е най-главната черта на всеки телескоп. Ако телескопът има увеличение 7x, обект на 70 m ще изглежда така, сякаш е на 10 m. Когато го купувате, имайте предвид, че по-голямото увеличение не е непременно по-добро. Ако надхвърли определена граница (най-често 10-кратно увеличение), изображението ще стане размазано и по-малко ясно поради треперене на ръката. В този случай е идеално да вземете стойка.

Диаметър на лещата За всеки телескоп ще намерите две числа със знак за умножение между тях. Първото число показва гореспоменатото увеличение, второто - диаметъра на обектива в милиметри. Колкото по-голям е диаметърът на лещата, толкова повече светлина пропуска и толкова по-ясно можете да видите обекта, който гледате. Идеалният диаметър за нормален далекоглед е около 50 mm.

Полезрение

Това определя ширината на зрителното поле, видимо през телескопа, където стойността по подразбиране е 1000 m, или в противен случай зоната, която може да се види през телескопа от този 1 km. При 8x увеличение зрителното поле е приблизително 110-140 m.

Повечето далекогледи имат настройка за корекция на диоптъра, обикновено в диапазона от -3 до +3. Корекцията е полезна за тези, които носят очила, но ги свалят, когато използват бинокъл.

Яркост Яркостта е особено важна в здрач и почти тъмно, обикновено при условия на по-слаба осветеност. Този параметър се изчислява лесно за всеки телескоп и се изчислява като съотношение на диаметъра на лещата към квадрата на увеличението. Например бинокъл 8×30 има относителна яркост 14.

Размер и тегло
Туристическите видове са по-малки и тежат по-малко от 700 g. Повечето далекогледи с лещи с диаметър 50-52 мм тежат под 1,5 кг. По-големите диаметри и по-здравите конструкции тежат дори повече. Професионалните модели за лов могат да тежат повече от 4 кг, а астрономическото оборудване тежи дори повече.

Други характеристика Нощно виждане - може би познавате тази функция от филмите. Лещата работи с остатъчна светлина от луната или звездите и вижда обекти дори на тъмно. В този случай те обикновено имат зеленикав оттенък. Фокусиране - точно като при старите фотоапарати, някои далекогледи имат ръчен фокус. Корекция на паралакса - важна функция за мерниците, тя коригира фокуса в зависимост от разстоянието на целта. Азотен пълнеж - така оборудваният телескоп няма да се запотява. При моделите за лов това е практически необходимо. Антирефлексно покритие - не само по-големият диаметър на предните елементи на лещата, но и тяхната повърхност спомага за увеличаване на проникването на светлина в оптичната система. Поради това повърхността им може да бъде покрита със специално покритие (например с обозначение FC, MC, FMC или SMC), което увеличава яркостта.

Качество на материала и издръжливост По-голямата част от далекогледите имат тяло, изработено от пластмаса, лещите или огледалата, разбира се, са направени от стъкло. В зависимост от приложението, пластмасата е мека или издръжлива по различни начини и също така си струва да проверите водоустойчивостта.

Аксесоари

Когато използвате далекоглед на открито или пътувате с него, калъфът е важен аксесоар. Гуменият протектор на ръба предпазва обектива от удар, ако случайно изпуснете бинокъла. Ако не искате да носите бинокъла в ръката или раницата си и не искате да го изваждате и поставяте обратно често, ще оцените ремъка за врата или рамото.

Микроскоп
Телескоп
Уред за нощно виждане
Ловна камера

Често задавани въпроси

На открито, туризъм, природа - 7×35, 7×50, 10×50 Наблюдение на животни - 7×35, 7×42, 8×42, 7×50, 8×56 Залез, здрач, облачно небе - 7×50 Концерти на открито - 7×35, 7×50, 10×50, 12×50, 16×50 Театър, спорт на закрито - 4×21, 4×30, 6×15, 8×21, 8×25

На първо място, струва си да изберете от моделите с по-ниска цена. Разбираемо е, че тези продукти са компромис в много отношения в сравнение с по-скъпите модели, но те най-вероятно са по-лесни за настройка и работа, което е от съществено значение. Разбира се, с достатъчно опит и интерес, по-късно можете да се насочвате към по-скъпи модели.

За наблюдение на кратерите на Луната, най-големите луни на Юпитер или пръстените на Сатурн е напълно достатъчен малък астрономически телескоп с диаметър на обектива 60 mm и увеличение 50x.

Препоръчваме Ви да вземете предвид основно параметъра диаметър на лещата. Колкото по-голям е, толкова повече светлина събира телескопът и толкова по-тъмни обекти ще можете да наблюдавате с него. Едва след това трябва да помислите за увеличението.