Как да купите дигитални фоторамки?

Преди да купите дигитална фоторамка, помислете къде искате да я поставите. Нейният размер, максимална яркост, контраст, опции за монтаж и захранване ще трябва да съответстват на избраното място за поставяне. Едва тогава решете какви други функции и характеристики искате от нея.

Преди да купите дигитална фоторамка, помислете къде искате да я поставите. Нейният размер, максимална яркост, контраст, опции за монтаж и захранване ще трябва да съответстват на избраното място за поставяне. Едва тогава решете какви други функции и характеристики искате от нея.

Време за четене 4 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Параметри на дисплея

Диагоналът на екрана

Диагоналът е основният параметър на дигиталната фоторамка и Ви казва колко голяма е площта, върху която се показва снимката. Изберете размера й в зависимост от това, къде искате да я поставите. Ако планирате да поставите дигиталната фоторамка на нощното шкафче, по-малка също ще свърши работа също така добре, както и традиционната рамка за снимка:

Най-често срещаните размери:

до 7'
7 - 8'
над 8'

Съотношението на страните на дисплея Диагоналът на изображението е свързан и със съотношението на страните, което Ви позволява да разберете дали рамката е класическа (4:3) или широкоекранна (16:9). Същият параметър може да се намери на монитори или телевизори, и зависи от Вашия вкус кое Ви подхожда повече. Като цяло класическото съотношение е по-добро за портрети, а широкоекранното е по-добро за пейзажи.

Резолюция на дисплея

Резолюцията показва от колко пиксела се състои изображението вертикално и хоризонтално. Колкото по-голяма е резолюцията, толкова по-детайлно е изображението и по-добро е качеството. Обратно, когато резолюцията е твърде ниска, някои пиксели се виждат в изображението. Резолюцията трябва да нараства правопропорционално на диагонала. Типични резолюции на дисплея на дигиталните фоторамки (естествена резолюция):

1024 × 768 px
1280 × 800 px
1920 × 1080 px

Поддържани файлови формати Има много формати, в които могат да се съхраняват изображение, звук или видео. Всяка фоторамка посочва форматите, които може да се показва или възпроизвежда. Най-често срещаните формати: JPG - снимка, MP3 - аудио, MPEG - видео. Ако искате дигиталната фоторамка да възпроизвежда музика или видео, тя трябва да поддържа желания формат. В допълнение към най-често срещаните формати, споменати по-горе, разбира се можете да използвате и редица други, не толкова популярни. Преди да купите, винаги се уверявайте в това, като вземете предвид Вашите навици и предпочитания.

Съхранение и разширяване
Вътрешната памет на фоторамките обикновено е по-малка (до 128 MB) и може да съхранява само ограничен брой снимки (да не говорим за видеоклипове), така че е добре да изберете модел, оборудван със слот за карта памет. Ако искате да поставите карта директно от дигитален фотоапарат във фоторамката и да гледате скоро направените снимки, уверете се, че четецът поддържа същия формат като фотоапарата. Повечето фотоапарати използват SD или MMC карти (съвместими са една с друга).

Можете да закупите карта с памет специално за дигитална фоторамка, която да държите в нея постоянно, и да актуализирате съдържанието й само от време на време. Това може да стане, като извадите картата и качите снимките в нея през компютъра или друго устройство. Също така е вариант и да свържете самата фоторамка чрез USB кабел с компютъра и да зареждате снимките директно. Друг вариант е, когато фоторамката е оборудвана с безжична Bluetooth технология, която Ви позволява безжично да копирате снимките във вътрешната памет от компютър или дори мобилен телефон.

Опции за захранване Повечето дигтални фоторамки работят със захранващ адаптер. Някои модели са снабдени с акумулаторна батерия, която дава възможност за работа без електрическа връзка. Това ще оцените високо, ако например фоторамката се предава от ръка на ръка по време на парти. Колкото по-голяма е фоторамката (диагонал), толкова повече енергия ще й е необходима, което влияе върху това, колко дълго може да работи на батерия.

Материалът на фоторамката

Дигиталните фоторамки също се изработват от различни материали и цветове. В тази връзка всичко е въпрос на индивидуален вкус, Вие можете да изберете според стила на стаята си и темата на снимките.

Очаква се металните дигитални фоторамки да издържат по-дълго. Тези, които обичат да експериментират със стилове, могат да изберат модел със сменяем преден панел.

Възможностите за монтаж също са важни от гледна точка на дизайна. Фоторамката може да стои самостоятелно или да бъде окачена на стената.

Функции

Дигиталните фоторамки често предлагат редица функции, които ги правят лесна за използване и добавят приятно усещане към прожекцията. Някои функции са стандартни и се намират в почти всички модели, а някои се намират в продукти с по-високи цени.

Някои полезни функции, които си заслужава да търсите:

Автоматично завъртане на снимките Корекция на червените очи Изглаждане на кожата Автоматично намаляване на яркостта в зависимост от околната светлина Часовник, календар и будилник Високоговорители, пускащи фонова музика при прожектиране на снимки Автоматично изключване Wi-Fi връзка USB конектор
Слот за карта памет

Често задавани въпроси

Това зависи от съотношението на страните на повечето от Вашите снимки. Дигиталните фотоапарати обикновено правят снимки със съотношение на страните 4:3 или 3:2. Повечето смартфони имат сензор за съотношение на страните 4:3, но много потребители го настройват на 16:9 или по-широко, така че снимките да покриват целия дисплей.

Това може да е проблем за някои модели, но за повечето рамки изображението на снимки в портретна ориентация трябва да работи. Някои дигитални фоторамки също могат да бъдат настроени в портретна ориентация, така че портретните снимки да запълват по-голяма площ на дисплея.