Водоразтворимите витамини включват витамини от група В и витамин С. Човешкият организъм не ги съхранява и ги отделя с урината, ако се консумират в прекомерни количества.
Витамин B1 (тиамин) - подпомага функционирането на нервната система и помага при овладяване на стреса. Подобрява паметта и засилва апетита. Заедно с други витамини от група В, той се продава като В комплекс. Препоръчителната дневна доза (RDA) е 1,1 mg.
Витамин B2 (рибофлавин) - насърчава растежа на косата и ноктите и здравето на кожата. Допринася за правилното функциониране на кръвоносната система и подпомага общия метаболизъм на организма. Има благоприятен ефект върху нервната система. Използва се при повишено физическо натоварване, тъй като подпомага снабдяването на мускулните клетки с кислород.
Витамин B6 - има превантивен ефект срещу сърдечно-съдови заболявания. Подпомага метаболитните процеси в мозъка при производството на серотонин, допамин и норадреналин. Недостигът му в организма причинява например конвулсии, забравяне и възпаление.
Витамин B12 (кобаламин) - осигурява правилното функциониране на нервната система, участва в кръвообразуването и защитава кръвоносната система. Липсата на този витамин в диетата често се свързва с веганска диета. Недостигът му в организма се проявява предимно в анемия, умора, болки в ставите и мускулите.
Витамин С (L-аскорбинова киселина) - предпазва организма от свободните радикали. Спомага за образуването на колаген, облекчава симптомите на настинка, ускорява заздравяването и укрепва общия имунитет. Подпомага усвояването на желязото, прието от храната. DDD стойността на витамин С е 80 mg.
Витамин Н (биотин, витамин В7) - действа благоприятно при кожни заболявания. Участва в метаболизма на мазнините и протеините. Поддържа нервната система и половите жлези. Подобрява качеството на косата и ноктите. Недостигът му се изразява в умора, кожни възпаления и мускулни болки.
Фолиева киселина (витамин В9) - подпомага кръвообразуването и е от съществено значение за правилното развитие на плода. Предотвратява сърдечни заболявания и може да намали риска от рак. DDD е 200 µg, но за възрастни, болни и бременни жени, удвоете препоръчителната доза, 400 µg на ден. Усвояването на мастноразтворимите витамини в човешкя организъм зависи от подходящия прием на различни мазнини с храната. Те могат да се съхраняват в определени количества в организма, така че има риск от предозиране, ако приемаме твърде много от тях.
Витамин А (ретинол) - насърчава 'острото' зрение и подпомага образуването на полови клетки. Действа като антиоксидант и има благоприятен ефект върху състоянието на вътрешните лигавици и костите. Човешкият организъм получава витамин А от бета-каротин чрез биохимично преобразуване. Внимание, ако се превиши дозата по време на бременност, съществува сериозен риск от увреждане на плода.
Витамин D - подобрява здравето на костите и ставите. Той насърчава заздравяването на фрактури и се използва за предотвратяване на остеопороза.
Витамин Е - помага в борбата с рака и предотвратява сърдечно-съдови заболявания, включително остри събития (сърдечен удар, инсулт). Препоръчва се употребата му при женско и мъжко безплодие и нарушения на менструалния цикъл.
Витамин К - подпомага здравето на костите и ставите. Помага за изгарянето на мазнините и предпазва от кариес. Може да се приема при обилно менструално кървене. Безопасният препоръчителен прием е 75 mg витамин К на ден.
Мултивитамини Под мултивитамини най-общо се разбират препарати, които съдържат комплекс от витамини и минерали в балансирано съотношение, съответстващо на препоръчителната дневна доза.
Съвети за употреба Всички витамини и минерали в едно хапче Някои са по-трудни за смилане Витамините в него са по-малко достъпни за организма от витамините, приемани поотделно
Минерали Минералите и микроелементите са основни компоненти на нашата диета, дори и да не са носители на енергия като витамините. Магнезият (Mg) осигурява функционирането на нервната система и чернодробните клетки. Той е фактор за облекчаване на стреса и също е много важен за работата на сърцето и другите мускули. Неговият дефицит е доста често срещан сред населението.
Магнезиев дефиц ит Организмът компенсира недостатъчния прием на магнезий, като разгражда такъв от костите. Дългосрочният дефицит се проявява в неспособност за концентрация, раздразнителност, мускулни потрепвания и треперене и конвулсивни припадъци. Съществува риск от сериозни здравословни усложнения, нарушения на сърдечния ритъм, ангина пекторис или инфаркт. Фосфорът (P) се намира в човешкия организъм главно в костите и зъбите. Недостигът му причинява умора и физическа слабост. Йодът (I) участва в производството на хормони на щитовидната жлеза. Недостигът на йод води до умора, повишено акне и лошо състояние на косата и кожата. Медта (Cu) има превантивен ефект при високо кръвно налягане и участва в образуването на колаген. Подпомага усвояването на желязото и е необходима за образуването на червени кръвни клетки. Калцият (Ca) е от съществено значение за растежа и здравината на костите. Адекватното снабдяване с магнезий и витамин D е от съществено значение за правилната работа на калция в организма. Цинкът (Zn) помага за поддържане на ниски нива на холестерол в кръвта и допринася за по-силна имунна система. Важен е за образуването на колаген. Подпомага заздравяването на рани и екземи.
Методът на прием Препаратите с бързо освобождаване незабавно осигуряват на организма необходимата доза от веществото, което е особено ценено от спортистите по време на мускулна умора след тежко натоварване (напр. витамин С и Е). Постепенно освобождаващите се препарати позволяват активните съставки да продължат по-дълго време (напр. 7, 12 или 24 часа).
Опаковка
Най популярни са продуктите, пакетирани с 30, 60 и 90 капсули, но много продукти са налични в опаковки със 100 или повече капсули.
Обем
50 мл
100 мл
250 мл
500 мл
Тегло
50 г
100 г
300 г
500 г