Точност на измерване Използването на лазера се обозначава с отклонението в милиметри за разстояние на прожектиране/измерване. Лазери с точност от +- 5 mm/10 m обикновено са достатъчни за домашно хоби, но някои дейности изискват значително по-висока точност. Най-добрите устройства могат да измерват/прожектират с разлика от само +- 0,5 mm/10 m. Трябва да се добави, че всеки милиметър подобрение означава и по-висока цена на инструмента.
Брой точки/линии Указва максималния брой точки и линии, които лазерът може да проектира едновременно. Конкретната стойност може да варира от една до няколко десетки.
Линеен vs. точков лазер Линейният лазер произвежда линии за определяне на точни равнини. Може да се използва за сглобяване на различни прегради и рафтове, облицовка, боядисване и други строителни задачи. Точковите лазери прожектират една или повече точки, така че те се използват предимно за определяне на местоположението на конкретен обект или за определяне на централна точка.
Обхват и видимост Поради тяхната производителност, лазерите имат ограничен обхват, в който могат да измерват или прожектират. Обхват от 10-20 метра обикновено е достатъчен за хоби употреба, докато лазери с обхват от стотици метри могат да се използват в по-големи сгради или на открито. Най-мощните лазери могат да проектират обекти на няколко километра.
В допълнение към производителността, видимостта на лазера се влияе и от околната светлина. Това е и причината, поради която вътрешните лазери могат да бъдат по-малко мощни от външните лазери. Цветът на лазера също играе важна роля, зеленият цвят е най-подходящ за използване на открито или на ярко осветени места. В сравнение с червеното, той е до три пъти по-видим. Зрението може да се подобри допълнително със специални очила. Друг вариант са лазерните мишени, които са проектирани да отразяват лъча възможно най-добре, така че да може да се види дори когато избледнява на друг фон.
Мощност Производителите не винаги предоставят данни за мощността и често се задоволяват с обхват или видимост. И двете обаче са силно свързани с мощността. Колкото по-висока е тя, толкова по-интензивен е лазерният лъч и на толкова по-голямо разстояние може да се използва. Основните лазери за използване на закрито са приблизително 1-5 mW, докато професионалните лазери за използване в строителството варират от 10 mW до 50 mW. Мощността на най-мощните лазери, предназначени за използване на открито, може да бъде стотици mW или рядко дори единици W. Това обикновено са ръчни лазери, които излъчват само една точка и е опасно не само да се гледа в лъча, но и контактът с кожата или запалими предмети.
Мерни единици За различни видове измервания се използват различни единици за дължина. Следователно, за някои лазери можете да превключвате между модулите. Най-често срещаните мерни единици са милиметри (mm), сантиметри (cm), метри (m), инчове (in) и футове (ft).
ISO сертификат Уредите с този сертификат гарантират, че предоставят точни резултати от измерване в съответствие с посочените спецификации при всички условия, за които са проектирани.
Работна температура Всички лазери имат определен температурен диапазон, в който могат да функционират правилно. За вътрешни лазери този параметър обикновено не е много важен, но за външните лазери е от съществено значение, особено ако искате да ги използвате през цялата година. В този случай техният температурен диапазон трябва да бъде най-малко от -10 °C до 40 °C.
Размери и тегло Лазерите се предлагат в различни размери от компактни ръчни лазери до големи строителни лазери, които се предлагат в здрави кутии. Обмислете размерите основно във връзка с разположението на помещенията, където ще се използва оборудването, а в случай на ръчни лазери във връзка с потребителя. Ако ще транспортирате лазера често, проверете размерите на защитния или транспортния калъф. Същото е и положението с теглото, което варира от стотици грама до десетки килограми. Това е особено важно за ръчните лазери, където след продължителна употреба могат да се усетят разлики от няколко десетки грама. Отново вземете предвид теглото заедно с калъфа или чантата за носене. Въртящите се лазерни ролетки обикновено са по-здрави като конструкция.
Издръжливост Лазерите често се използват в тежки среди, където лесно се излагат на удар, вибрации, влага или високи нива на прах. Следователно те имат различни нива на устойчивост. Защитата срещу проникване на вода и твърди частици се обозначава с IP сертификат във формат IPXX. Първата цифра показва устойчивост на вода (1 - най-лоша, 6 - най-добра), втората цифра показва устойчивост на твърди частици (1 - най-лоша, 8 - най-добра).
Няма единна скала за устойчивост на падане и удар, така че обикновено трябва да разчитате на описанието на производителя. Удароустойчивите измервателни уреди обикновено са силно гумирани, за да абсорбират ударите.
Някои производители предлагат гаранция, по-дълга от две години за своите лазери. Винаги проверявайте и конкретните условия на дългосрочната гаранция.
Производителност Лазерите изискват електричество, за да работят. По-простите лазери обикновено се захранват от обикновени батерии или акумулатори, поставени директно в корпуса на лазера от производителя. Лазерите с по-висока мощност имат относително висока консумация на енергия, така че производ ителите доставят отделни големи акумулатори, към които лазерът трябва да бъде свързан, за да работи.
Издръжливостта обикновено се дава от производителите в часове осветяване, в единици и десетки единици. За целодневна работа най-малко 10 часа е идеално, а по-малко от това време е достатъчно за домашна употреба. Освен това вижте колко време отнема зареждането на батерията или акумулатора от празна до пълна и дали устройството може да се зарежда, докато се използва.