Как да купите лазерна ролетка или нивелир?

Не само големите строителни дейности е важно да се извършват с максимална точност. С помощта на лазерни ролетки и нивелири можете да постигнете идеално прави стени и също безупречно разположени рафтове и картини. Има както по-евтини лазерни устройства за домашна употреба, така и по-скъпи, предназначени за професионалисти. Каква е разликата между тях и на какви параметри трябва да обърнете внимание при покупка?

Не само големите строителни дейности е важно да се извършват с максимална точност. С помощта на лазерни ролетки и нивелири можете да постигнете идеално прави стени и също безупречно разположени рафтове и картини. Има както по-евтини лазерни устройства за домашна употреба, така и по-скъпи, предназначени за професионалисти. Каква е разликата между тях и на какви параметри трябва да обърнете внимание при покупка?

Време за четене 10 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове лазерни ролетки

По-простите лазерни ролетки с кръстосани линии са по-подходящи за домакинствата, докато професионалистите използват например точкови или въртящи се лазери или лазерни ролетки.

Лазерен нивелир с кръстосан лъч Кръстосаният лазер проектира хоризонтална и вертикална линия, които заедно образуват кръст. Използва се предимно на закрито. Подходящ е за домашна употреба, например за сглобяване на рафтове и рамки за картини,за боядисване на стени или облицовка. На строителни обекти се използва главно за довършителни работи, като монтаж на тавани, каси и прегради. Лазерът с кръстосан лъч обикновено използва зелен или червен лъч.

  • По-евтин

  • Достатъчен за домашна употреба

  • По-малко видимост

  • Обхватът е около 10 метра

> Нивлири с кръстосани линии

Въртящ се лазер

За използване на открито се използват въртящи се лазери, които могат да проектират хоризонтални и вертикални линии под всякакъв ъгъл. В сравнение с кръстосаните лазери, въртящите се лазери са по-точни. Тази категория включва и точкови лазери, които могат да проектират в различни посоки едновременно и по този начин да създават произволен ъгъл. Поради по-добрата видимост на светлинния лъч, въртящите се лазери могат да се използват и на строителни обекти, и на открито.

  • По-точен от кръстосания лазер

  • По-добра видимост

  • По-висока цена

> Ротационни лазери

Ръчни лазерни ролетки

Този тип устройство се използва предимно не за прожектиране на линии и точки, а за измерване на дължина. Ръчните лазерни ролетки са много точни на по-големи разстояния. Измерванията, направени с тях, са значително по-прости и по-точни от измерванията, направени с традиционните ръчни измервателни уреди и рулетки. Усъвършенстваните далекомери също могат да извършват различни математически операции, като изчисления на обем и площ, както и да прехвърлят данни към компютър или телефон.

  • Устойчиви на прах и пръски

  • Много допълнителни функции

  • Не се използват за 'начертаване' на насоките

> Лазерни ролетки

Тръбен лазер

Цилиндричен тип лазер, предназначен предимно за маркиране на точния път, необходим за полагане на тръби. Тръбните лазерни ролетки имат подходяща издръжливост, дълъг живот на батерията и голям обсег. Тяхната точност също е изключителна. Това са предимно професионални модели с висока цена.

  • Висока точност

  • Дълъг обхват

  • Висока покупна цена

Параметри

Точност на измерване Използването на лазера се обозначава с отклонението в милиметри за разстояние на прожектиране/измерване. Лазери с точност от +- 5 mm/10 m обикновено са достатъчни за домашно хоби, но някои дейности изискват значително по-висока точност. Най-добрите устройства могат да измерват/прожектират с разлика от само +- 0,5 mm/10 m. Трябва да се добави, че всеки милиметър подобрение означава и по-висока цена на инструмента.

Брой точки/линии Указва максималния брой точки и линии, които лазерът може да проектира едновременно. Конкретната стойност може да варира от една до няколко десетки.

Линеен vs. точков лазер Линейният лазер произвежда линии за определяне на точни равнини. Може да се използва за сглобяване на различни прегради и рафтове, облицовка, боядисване и други строителни задачи. Точковите лазери прожектират една или повече точки, така че те се използват предимно за определяне на местоположението на конкретен обект или за определяне на централна точка.

Обхват и видимост Поради тяхната производителност, лазерите имат ограничен обхват, в който могат да измерват или прожектират. Обхват от 10-20 метра обикновено е достатъчен за хоби употреба, докато лазери с обхват от стотици метри могат да се използват в по-големи сгради или на открито. Най-мощните лазери могат да проектират обекти на няколко километра.

В допълнение към производителността, видимостта на лазера се влияе и от околната светлина. Това е и причината, поради която вътрешните лазери могат да бъдат по-малко мощни от външните лазери. Цветът на лазера също играе важна роля, зеленият цвят е най-подходящ за използване на открито или на ярко осветени места. В сравнение с червеното, той е до три пъти по-видим. Зрението може да се подобри допълнително със специални очила. Друг вариант са лазерните мишени, които са проектирани да отразяват лъча възможно най-добре, така че да може да се види дори когато избледнява на друг фон.

Мощност Производителите не винаги предоставят данни за мощността и често се задоволяват с обхват или видимост. И двете обаче са силно свързани с мощността. Колкото по-висока е тя, толкова по-интензивен е лазерният лъч и на толкова по-голямо разстояние може да се използва. Основните лазери за използване на закрито са приблизително 1-5 mW, докато професионалните лазери за използване в строителството варират от 10 mW до 50 mW. Мощността на най-мощните лазери, предназначени за използване на открито, може да бъде стотици mW или рядко дори единици W. Това обикновено са ръчни лазери, които излъчват само една точка и е опасно не само да се гледа в лъча, но и контактът с кожата или запалими предмети.

Мерни единици За различни видове измервания се използват различни единици за дължина. Следователно, за някои лазери можете да превключвате между модулите. Най-често срещаните мерни единици са милиметри (mm), сантиметри (cm), метри (m), инчове (in) и футове (ft).

ISO сертификат Уредите с този сертификат гарантират, че предоставят точни резултати от измерване в съответствие с посочените спецификации при всички условия, за които са проектирани.

Работна температура Всички лазери имат определен температурен диапазон, в който могат да функционират правилно. За вътрешни лазери този параметър обикновено не е много важен, но за външните лазери е от съществено значение, особено ако искате да ги използвате през цялата година. В този случай техният температурен диапазон трябва да бъде най-малко от -10 °C до 40 °C.

Размери и тегло Лазерите се предлагат в различни размери от компактни ръчни лазери до големи строителни лазери, които се предлагат в здрави кутии. Обмислете размерите основно във връзка с разположението на помещенията, където ще се използва оборудването, а в случай на ръчни лазери във връзка с потребителя. Ако ще транспортирате лазера често, проверете размерите на защитния или транспортния калъф. Същото е и положението с теглото, което варира от стотици грама до десетки килограми. Това е особено важно за ръчните лазери, където след продължителна употреба могат да се усетят разлики от няколко десетки грама. Отново вземете предвид теглото заедно с калъфа или чантата за носене. Въртящите се лазерни ролетки обикновено са по-здрави като конструкция.

Издръжливост Лазерите често се използват в тежки среди, където лесно се излагат на удар, вибрации, влага или високи нива на прах. Следователно те имат различни нива на устойчивост. Защитата срещу проникване на вода и твърди частици се обозначава с IP сертификат във формат IPXX. Първата цифра показва устойчивост на вода (1 - най-лоша, 6 - най-добра), втората цифра показва устойчивост на твърди частици (1 - най-лоша, 8 - най-добра).

Няма единна скала за устойчивост на падане и удар, така че обикновено трябва да разчитате на описанието на производителя. Удароустойчивите измервателни уреди обикновено са силно гумирани, за да абсорбират ударите.

Някои производители предлагат гаранция, по-дълга от две години за своите лазери. Винаги проверявайте и конкретните условия на дългосрочната гаранция.

Производителност Лазерите изискват електричество, за да работят. По-простите лазери обикновено се захранват от обикновени батерии или акумулатори, поставени директно в корпуса на лазера от производителя. Лазерите с по-висока мощност имат относително висока консумация на енергия, така че производителите доставят отделни големи акумулатори, към които лазерът трябва да бъде свързан, за да работи.

Издръжливостта обикновено се дава от производителите в часове осветяване, в единици и десетки единици. За целодневна работа най-малко 10 часа е идеално, а по-малко от това време е достатъчно за домашна употреба. Освен това вижте колко време отнема зареждането на батерията или акумулатора от празна до пълна и дали устройството може да се зарежда, докато се използва.

Лесно управление

За основните типове лазери сложността на управлението обикновено се ограничава до включването и изключването му и регулирането на мощността. По-модерните устройства обаче могат да предложат много функции, които се управляват от бутони на устройството, а дисплеят може да Ви помогне да ги настроите правилно. Колкото повече информация може да показва, толкова по-лесно е да управлявате устройството и неговите функции. След това бутоните за управление трябва да са здрави и достатъчно отделени един от друг, за да се управляват с ръкавици или на сляпо.

Производителите обикновено се опитват да направят контролните бутони възможно най-лесни за употреба, дори и за по-добре оборудвани лазери. Следователно те имат много функции, като например изчисляване на най-късото разстояние между две точки или автоматично изчисляване на обема след очертаване на определен брой точки.

Съдържание на опаковката Особено при по-скъпите лазери в базовия пакет обикновено са включени различни аксесоари, които могат да направят работата с устройството по-лесна и безопасна. Повечето лазери се доставят с калъф или калъф тип мида, като и двата са предназначени да предпазват устройството по време на транспортиране и съхранение.

В пакета е включена и стойка, която Ви позволява да поставите лазера практически навсякъде, където Ви е необходим. Тези аксесоари може да не са директно включени в пакета, но да се предлагат отделно от производителя. В този случай трябва да се уверите, че лазерът е правилно резбован. Лазерът може да се предлага и със защитни стъкла, което е много важно, особено за устройства с по-висока мощност. Има и очила със специални стъкла, при които лазерният лъч се вижда от по-голямо разстояние. Ръчните лазерни ролетки имат здрава конструкция и дисплей.

Други характеристики Самонивелиране - ако поставите лазера върху леко извита повърхност (до прибл. до 5° отклонение), лазерът автоматично настройва ъгъла на наклона на измерването, за да се изравни с идеалната равнина. Някои лазери могат да направят това практически веднага след прилагането, други трябва да изчакат малко. Автоматично изключване - ако лазерът не се използва известно време, той се изключва автоматично, пестейки батерията.

Дисплей - повечето лазерни ролетки са оборудвани с дисплей, който позволява четене на измерените стойности и настройка на параметрите на измерване или прожекция. Екранът може да бъде черно-бял или цветен, като колкото по-голям е диагоналът на екрана, толкова повече информация може да изведе. Четимостта на екрана също е фундаментално повлияна от подсветката, която имат само няколко устройства.

Памет за измерване - лазерите могат да имат собствена памет, в която да съхраняват измерената информация. Освен за гледане, можете да го използвате за различни изчислителни операции или да я прехвърлите на компютър или телефон за допълнителна обработка. Капацитетът обикновено се обозначава с броя на измерванията, които устройството може да съхрани в паметта.

Изчисляване на площ и обем - на базата на две или три измерени разстояния, уредът може автоматично да изчисли обема или площта. Ще оцените тази функция, например, когато лепите тапети или полагате мокет, тъй като Ви позволява бързо и лесно да определите точната площ и необходимото количество материал. Измерване на дължина - уредът може да измерва разстоянието между две произволни точки.

Индикатор за ниско ниво на батерията - ако батерията в устройството е изтощена, предупреждава с LED светлина. Това може да бъде многоцветно и например да свети в жълто, когато нивото на заряд падне под 20%, и в червено, когато падне под 5%. Устройствата, оборудвани с екран, обикновено показват и нивото на зареждане.

Вграден нивелир - нивелирът, вграден в тялото на уреда, Ви позволява лесно да проверите дали уредът е идеално нивелиран или помага за регулиране на позицията му.

Режими на измерване - някои лазерни нивелири могат да прожектират точки и линии в различни формати, за да отговарят на различни ситуации. За да направят това, те използват методи за измерване, които позволяват например линиите да бъдат прожектирани под всякакъв ъгъл, включително перфектно вертикални, хоризонтални, диагонални, перпендикулярни или успоредни линии на разстояние или 360° линии в пространството.

Вграден магнит - позволява лесното поставяне на измервателния уред върху метални повърхности, независимо от ъгъла им на наклон.

Често задавани въпроси

По принцип зеленият лазер е по-видим и неговият лъч може да се прожектира върху материали, върху които не би било възможно с червен лазер. За домашна употреба цветът не играе голяма роля, червеният и зеленият лазер работят добре.

Точковите лазери проектират само светлинни точки и са подходящи за насочване към определени обекти. Линейните лазери проектират светлинни линии, които могат да се използват за определяне на точна равнина. Тези лазери са полезни при инсталиране на рафтове, облицоване на стени или боядисване.

Този параметър е свързан с удобството на потребителя и зависи от измереното разстояние. Диаметърът обикновено е между 0,2 mm и 6 mm, и може да се регулира.

При измерване върху мокра мазилка светлинният лъч се вижда по-трудно, отколкото при измерване върху суха зидария. Можете да подобрите видимостта на лъча със специални очила, които обикновено се доставят с някои инструменти. Можете обаче да ги закупите отделно.