Как да купите обектив за фотоапарат?

Купили сте нов фотоапарат и търсите пасващ обектив към него? Или просто искате да разширите наличния фото инвентар? Изберете не само според фокуса или яркостта, но също вземайки предвид например зрителния ъгъл.

Купили сте нов фотоапарат и търсите пасващ обектив към него? Или просто искате да разширите наличния фото инвентар? Изберете не само според фокуса или яркостта, но също вземайки предвид например зрителния ъгъл.

Време за четене 5 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове по зрителния ъгъл

Стандартен обектив

Стандартният обектив често се нарича китов обектив. Това е една от най-евтините версии. Този тип е еднакво подходящ за снимане на портрети, пейзажи и интериори.

• Фокусното разстояние обикновено е между 24-105 mm • Подходящ за тези, които тепърва започват да се занимават с фотография • Има не толкова добра яркост

> Стандартни обективи

Широкоъгълен обектив

Широкоъгълният обектив се използва най-добре за снимане на интериори, сгради и пейзажи.

• Фокусното разстояние може да бъде 12-24 mm (супер широко) или пък 24-35 mm • Голяма обхват на зрителното поле • Значително изкривяване на сферата и зрителния ъгъл

> Широкоъгълни обективи

Телеобектив

Телеобективът може да се използва за портретна и пейзажна фотография. Работи на принцип подобен на бинокъла и значително стеснява зрителния ъгъл.

• Фокусното разстояние варира между 100-300 mm • Препоръчва се статив за правене на най-добри снимки • Има фиксиран и променлив фокус

> Телеобективи

Макро обектив

Макро обективът Ви позволява да уловите и най-малките детайли. Най-подходящ за снимане на насекоми, цветя и други миниатюрни предмети.

• Обикновено фиксирано фокусно разстояние от около 100 mm • Максималното увеличение е 1:1 или 5:1 • Характеризира се с бавен фокус

> Макро обективи
> Макро телеобективи

Обектив за пътуване с увеличение

Обективът за пътуване е най-подходящ за снимане на пейзажи, сгради, хора и животни. Предлага се на достъпна цена.

• Обикновено има променливо фокусно разстояние между 14-150 мм • Подходящ за начинаещи и може да се използва добре и при пътуване • Добро съотношение цена/качество

Забележка: Обективите тип рибешко око, които умишлено изкривяват зрителния ъгъл, са много популярни. Фокусното разстояние на обективи тип рибешко око с изключително широк ъгъл обикновено е 8-15 mm.

> Туристически обективи с увеличение

Параметри

Фокусно разстояние
Всеки обектив работи на принципа на фиксиран или променлив фокус. Фокусното разстояние е разстоянието между оптичния център на лещата и пресечната точка на светлинните лъчи. • Твърд обектив - обективите с фиксиран фокус обикновено са с по-добро качество и по-голяма светлосила от обективите с променлив фокус (с увеличение)
Варио обектив - тези обективи заместват няколко фиксирани обективи едновременно; те са подходящи за по-универсална употреба, тъй като можете да ги използвате за снимки на малки детайли и например пейзажи

Светлосила Защо светлосилата е толкова важна? Защото показва колко светлина пропускат обективите към монтажната повърхност на камерата. Обозначава се с буквата F заедно с цифрова стойност. Като цяло лещите с фиксирани фокусни разстояния като 35 mm, 50 mm или 135 mm имат най-висока яркост.

Формат на сензора за изображение
APS-C
Пълен кадър full frame
Матрица 4/3
Средноформатен

Оформление

За начинаещи Всеки обектив има различна механична структура и е направен от различни материали, така че всяка леща има различна издръжливост. Например, пластмасовите обективи са подходящи за тези, които не сменят обектива твърде често и няма риск да паднат или да се счупят.

За напреднали Металният байонет, който има малко по-издръжлива структура, може да е подходящ за напреднали потребители. Обективите с метален байонет обикновено имат и бързо вътрешно фокусиране.

За професионалисти Проектирани за професионална употреба, обективите имат метална конструкция, която е устойчива на удар, прах, вода и случайни изпускания. Оборудвани са с висококачествени оптични стъкла със специална повърхностна обработка. Диафрагмата за увеличение обикновено е f/2,8.

Забележка: планирате да купите дигитален или аналогов фотоапарат? Изберете от нашия каталог и сравнете различни видове.

Скорост на фокусиране Комплектните обективи обикновено имат по-ниска скорост на фокусиране от обективите, закупени отделно. Скоростта на фокусиране обаче е много относителна и субективна. Докато един спортен фотограф или фотожурналист се нуждае от максимална скорост на фокусиране, за начинаещи или фотографи, специализирани в пейзажи или сгради, скоростта на фокусиране не е толкова важен критерий.

Ако изберете обектив въз основа на фокусното разстояние, определено си струва да разберете минималното разстояние до обекта, върху който обективът може да фокусира:

По-близо от 24 см
25 - 30 см
30,5 - 45 см
45 - 100 см
110 - 600 см

Стабилизатор
Стабилизаторът може лесно да се включва и изключва. Стабилизацията е механизъм, който елиминира трептенето на фотоапарата и съответно евентуалното размазване на снимката. Обективите с вграден оптичен стабилизатор обикновено са по-скъпи.

Забележка: Какво е индекс на изрязване на кадъра? Това е коефициент, с който се преизчислява фокусното разстояние на обектива, за да се получат данни за реалния зрителен ъгъл. Коефициентът на изрязване на изображението показва колко пъти площта на сензора на камерата е по-малка от площта на сензора на пълен кадър.

Смяна на обектива

Въпреки че това изглежда като много просто нещо, важно е внимателно да смените обектива, за да избегнете повреда, прах и друго замърсяване. Първо отстранете предпазната капачка от тялото на фотоапарата и задната част на обектива. Сравнете маркировката за фиксиране на фотоапарата и обектива. За да премахнете обектива, натиснете и задръжте бутона за байонетно заключване, докато въртите обектива по посока на часовниковата стрелка. Поставете капачката на обектива. Поставете новата леща така, че да щракне в заключена позиция.

Забележка: Винаги се уверявайте, че фотоапаратът е изключен, преди да смените обективите.

Съвместими байонети
Canon байонет
Canon RF байонет
Байонет Canon EOS M
Байонет на Никон
Nikon Z байонет
Sony E байонет
Sony A байонет
Olympus MFT байонет
Panasonic MFT байонет

Често задавани въпроси

Да, към DSLR можете да прикрепите обектив, който е предназначен основно за филмови фотоапарати, но той ще има по-малък зрителен ъгъл. Цифровите SLR сензори са по-малки от аналоговия сензор.

Не, можете да закупите и обектив без стабилизатор на изображението.

Широкоъгълните увеличения се препоръчват предимно за използване, когато няма достатъчно разстояние от снимания обект, например в тесни пространства. Разбира се, може да се използва и за пейзажна фотография, ако е необходимо.

Адаптерен пръстен трябва да се използва, когато избирате обектив, който не е съвместим с марката на фотоапарата. При повечето адаптерни пръстени обаче обективът и фотоапаратът не комуникират помежду си, така че трябва да фокусирате ръчно или да ги изключите.