Как да купите оранжерия?

По-високата температура и влажност са идеални за отглеждане на зеленчуци и други култури.На топло в оранжерията растенията растат, цъфтят и дават плодове по-бързо и не се влияят от времето. В нея можете да отглеждате и зеленчуци, но е подходяща и за отглеждане и представяне на орхидеи или други екзотични растения.

По-високата температура и влажност са идеални за отглеждане на зеленчуци и други култури.На топло в оранжерията растенията растат, цъфтят и дават плодове по-бързо и не се влияят от времето. В нея можете да отглеждате и зеленчуци, но е подходяща и за отглеждане и представяне на орхидеи или други екзотични растения.

Време за четене 5 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Основни изисквания

Можете да използвате оранжерията само през лятото или през цялата година. През лятото ще бъде важно да контролирате високата температура с добра вентилация. За целогодишна употреба се нуждаете от отопление - това може да бъде електрическа батерия или различни нагреватели с мрежово захранване.

Кабелите за отопление лесно се свързват към термостат и се поставят директно в лехите. За добра ефективност обаче почвата трябва винаги да се поддържа влажна. Различни нагревателни подложки могат да бъдат алтернатива. Когато купувате, погледнете и вида на вратата: традиционните врати заемат повече място и се затварят по-добре, но плъзгащият вариант се отваря по-лесно.

Място Поставете оранжерията там, където в градината достига най-много светлина. Можете да контролирате интензивността й с щори, килими или бяла боя. Липсата на слънчева светлина обаче е много трудно да се компенсира (напр. чрез UV лампи). Ориентацията на оранжерията също е от съществено значение. За зимна употреба е за предпочитане ориентация изток-запад. Посоката на вятъра също може да играе роля в градината. През зимата и пролетта пространството на оранжерията може да се охлади значително. Винаги вземайте предвид изискванията на растенията за светлина.

Размери на оранжерията Ако искате да отглеждате зеленчуци за цялото семейство, изберете модели с поне 13,5 m². По-голямата площ е полезна и когато искате растенията да презимуват. По-малките оранжерии обикновено са около 8 m² и 2,5 × 3 m, такава оранжерия е достатъчна само за няколко растения. Те не трябва да са много близо едно до друго, в противен случай болестите или паразитите ще се разпространят по-лесно. Изискванията на растенията към хранителни вещества могат да бъдат различни. Ако Вашата оранжерия е по-малка от 40 m² и по-къса от 5 m, не се нуждаете от разрешение за строеж или уведомление.

Устойчивост на конструкцията Размерът на оранжерията също е свързан с нейната издръжливост. По-малките пластмасови конструкции са най-лесни за изграждане и най-малко издръжливи. Алуминиевите и, разбира се, стоманените конструкции са най-издръжливи. За облицовка можете да избирате между поликарбонат и стъкло.

Оранжерии с и без фундамент Оранжериите без фундамент са подходящи за отглеждане с ниска поддръжка без зимно отопление. Ако изграждате по-голяма оранжерия за целогодишно ползване, струва си да я построите върху бетонна основа. Те трябва да бъдат вкопани поне на 60-80 см дълбочина поради замръзване на почвата, качеството на подпочвените слоеве или наличието на вредители. Основата трябва да е най-малко 20 см над нивото на околния терен.

Метод на вентилация По принцип най-малко 10% от общата площ на оранжерията трябва да бъде отваряем прозорец. Самото проветряване може да се извърши и ръчно, като сами отваряте прозорците. Можете да изберете автоматична вентилация - това позволява на прозорците да се отварят в определен час или при достигане на определена температура. Друг вариант за вентилация е вентилатор, който циркулира въздуха в оранжерията.

Видове оранжерии

Оранжерия с двускатен покрив

Това е най-често срещаният тип оранжерия. Предимствата включват компактна опаковка, лесно остъкляване и смяна на стъклото и като цяло по-лесно обслужване. Въпреки това, когато фиксирате отделните прозорци или стъкла, трябва да внимавате стъклото да не изскочи. Въпреки че стъклото или поликарбонатът вече не трябва да се закрепват чрез сложни методи, все пак си струва да се обърне внимание на метода на закрепване. Това най-често ще бъде традиционна шлицова скоба, стяга или винтова връзка.

Специален вид оранжерия е вариантът, прикрепен към стената на къщата. Предимство е по-лесното снабдяване с вода или електричество. Не забравяйте да проверите потенциалното засенчване или опасността от падане на сняг от покрива на къщата.

Сводеста оранжерия

Този дизайн става все по-популярен. По същността си представлява комплект, в който поликарбонатните листове се завинтват върху извита конструкция. Предимството е ясно – не трябва да се притеснявате, че стъкленият панел ще падне. Конструкцията е издръжлива, а поликарбонатът е устойчив на атмосферни влияния. Недостатъците включват, че оранжерията не може да бъде персонализирана в никаква степен (например чрез добавяне на вентилационни прозорци или покривни секции).

Структурата й е подобна на тази на оранжериите, с тази разлика, че като облицовка се използва фолио, така че те нямат издръжливостта или изолационните свойства на традиционните оранжерии. Идеални са за предварително отглеждане на растения. Самото фолио трябва да е устойчиво не само на атмосферни условия, но и на UV радиация. Предимствата му включват леко тегло и лесен монтаж. Разходите за придобивката са по-ниски, отколкото за стъклени оранжерии.

По-малка е от друг тип оранжерия. Дървената конструкция издържа само 1-2 сезона, така че постепенно следва да се замени с алуминиева или стоманена версия. Основното предназначение на оранжерията е за отглеждане на разсад и млади растения, но може да се използва и през целия вегетационен период. Благодарение на лекото си тегло може лесно да се транспортира.

Материал

Стъкло Това е класически материал, който абсорбира добре UV радиацията Почиства се лесно, а матираният му вариант разсейва добре слънчевите лъчи Намалява риска от изгаряне на растенията Недостатъкът е възможността за счупване Не използвайте стъкло с дебелина над 4 мм

Поликарбонат По-малко тегло, по-лесен за инсталиране, по-дълъг живот и изключително издръжлив. Листовете, изработени от този материал, също осигуряват добра UV пропускливост. Особено полезно е при отглеждане на тропически растения.

Метал Алуминият е лесен за оформяне, лек и издържа на големи натоварвания. Освен това профилите са проектирани по такъв начин, че да могат да се закрепят различни видове покрития. Недостатъкът е по-високата цена, но това е оправдано от високото качество и издръжливост. Поцинкованата стомана беше много популярно решение в миналото и продължава да бъде популярно и днес. Структурата е здрава и издръжлива, но същевременно лека, а повърхността обикновено е обработена против развитие на корозия. Издържа на натоварване от сняг и лед. Стоманата е най-тежкият от всички метали, така че оранжериите със стоманени рамки са най-стабилни. Освен това е значително по-евтино решение в сравнение с алуминия. Имайте предвид обаче, че този материал изисква антикорозионна повърхностна обработка.

Фолио за оранжерии Фолиото трябва да е здраво и да издържа на всякакви метеорологични условия, включително градушка. Също така трябва да е устойчиво на ултравиолетови лъчи, за да се предотврати разграждането. То е напълно прозрачно или се произвежда в различни цветове, което намалява пропускането на светлина.

Полезни съвети

Днешните оранжерии са проектирани да направят сглобяването възможно най-просто, включително монтирането на стъклени или поликарбонатни листове. Ако имате градина и работилница, тогава сглобяването на оранжерията не би трябвало да е голям проблем. Още повече, когато става въпрос за изграждане на стъклена оранжерия, където целият процес е още по-прост. Когато закупите комплект, можете да очаквате и подробни инструкции.

Ако искате Вашата оранжерия да издържи повече от няколко сезона, трябва да се погрижите за нея. Проверете закрепването на стъклата и евентуалните пукнатини, третирайте конструкцията срещу корозия и смажете пантите на вратите и прозорците. В случай на дървени конструкции е полезно дървото да се боядиса и импрегнира с материали, които увеличават издръжливостта.