Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите прът за риболов?

Има толкова видове риба и методи за риболов, колкото и въдици. Правилният модел обаче може да Ви помогне да ловите риба по-добре. Първо, трябва да знаете какъв вид риба искате да хванете. Въпреки че има универсален опции, налице са фундаментални разлики между идеалното оборудване за шаран, сом или пъстърва, затова определено трябва да сте наясно с това. Отделна категория са специалните въдици за морски риболов.

Как да купите прът за риболов?

Видове по дизайн

Телескопична (сгъваема) въдица

Телескопичните въдици са най-предпочитани и цените им също са изгодни. Ако съхранението е най-важното изискване за Вас, тогава това е идеалният избор.

  • Лесна за транспортиране и сглобяване - Има по-слаби свойства

Прътове от няколко части

Наставящите въдици са предпочитани от напредналите риболовци. Броят на частите най-често варира между две и шест, но въдиците от единадесет части също не са рядкост. В повечето случаи обаче, от колкото по-малко са частите, толкова по-добре. Честото транспортиране може да бъде проблематично, тъй като някои части могат да бъдат дълги до 180 см.

  • Страхотни функции
  • Проблемно транспортиране и разпъване

Въдици за сладководен риболов

Шаранджийска въдица

Шаранджийските въдици са специално разработени за риболов на шаран. Поради солидна конструкция, по-тежките риби не са предизвикателство. Въдици от две части са често срещани, но версиите от три части или телескопичните също не са рядкост. Характерно за тях е, че с тях можете да хвърляте надалеч.

  • Лека, издръжлива и гъвкава
  • Сгъваема
  • Лесена за използване
  • Подходяща само за тежки риби

Видове шаранджийски въдици

От много части Те са много гъвкави и леки, така че са достатъчно чувствителни за улов на по-малки риби, но могат да бъдат замятани на сравнително прилични разстояния.

Сърф (далечно хвърляне) Много твърда, може да се хвърля надалеч. Идеална за езера и големи водни повърхности. Въпреки това, поради ниската си еластичност, не е много подходяща за по-малки риби.

Фидер Фидер въдици, понякога наричани въдици за стръв или въдици за подхранка, са изборът на всеки риболовец, който трябва да захрани избрана зона, която след това ще лови.

> Шаранджийски въдици

Въдица за риболов на сом

Въдиците за риболов на сом могат да извадят от дълбочината риба с дължина дори до един метър. Структурата им е подобна на шаранджийските въдици, но са по-издръжливи. Тук дължината играе голяма роля. При риболов от лодка е за предпочитане по-къса въдица (до 2,5 м), а от брега - по-дълга (до 3,3 м).

  • Лека, издръжлива и гъвкава
  • Подходяща за улов на риба с тегло до 100 кг
  • Тежка

Мухарска въдица

Мухарските въдици са леки и гъвкави, най-често са изработени от карбон и имат много пръстени. Обикновено се използва мухарска корда и макарата се поставя под дръжката. Подходящи са например за улов на пъстърва, сьомга или хек.

  • Чувствителна, но много силна
  • Не е подходяща за други риболовни техники

AFTMA тегловни категории 1-3: Фина техника за 30-40 см риба 4-6: Универсална за 40-50 см риби 6-9: Речни и 50 см риби

> Мухарски въдици

Фидер въдица

Лека и гъвкава въдица, подобна на шаранджийските модели. Обикновено има тънък, гъвкав връх, който реагира добре на ухапването и може да се регулира според силата на водния поток. Тези взаимозаменяеми накрайници имат възможността също така да притежават контрастен цвят, за да помагат на рибите да разпознаят стръвта по-бързо. Най-важният фактор при избора на фидер въдица е нейното тегло и действие. Освен фидер, често се използва и името захранващи.

  • Подходяща за малки и средни риби
  • Точна и чувствителна на захапка

Пикер въдица

Пикерните въдици са основно по-къси и по-чувствителни от фидер въдиците. Те са изискани и се отличават със своята чувствителност, особено при по-малки риби. Когато ловите от бреговете на потоци и по-малки реки, пикерната въдица ще бъде идеалният избор за Вас. В по-голямата част от случаите това ще бъдат сгъваеми въдици с резервни върхове с различна гъвкавост.

  • Много чувствителна
  • Лесна
  • Подходяща за леко предене
  • Не е подходяща за по-големи риби
  • По-ниско тегло на изхвърляне

Въдица с плувка

Въдиците с плувка са идеални за бавен и стабилен риболов. Те са уникални поради своята дължина и леко тегло. Могат да бъдат телескопични или подреждащи се. Подходящи са за улов на по-малки и средни риби, а още от името им става ясно, че се използват за риболов на плувка. Гамата включва и въдици без водещи пръстени. Те включват така наречените matchbots.

  • Лесна за използване
  • Ниско тегло
  • Не може да се използва за друг вид риболов
  • Не е подходяща за големи риби

Whip Телескопични въдици без макара, със закрепена в края на въдицата корда.

Match Споковият пръстен е типичен за match въдици, те обикновено са дълги 4 метра.

Болонезе Дълги (4-8 м) телескопични въдици, които са особено полезни за риболов в река, където се изисква по-дълъг приставки.

Спининг въдица

Те са получили името си от спининговия стил на риболов, т.е. когато примамките се влачат през водата. Можете да ги намерите в различни дължини и твърдости в зависимост от това дали искате да уловите по-малка риба като пъстърва или да се насочите към голяма риба. Подходящи са и за риболов на судак. Най-често са дву- или триделни. В тази категория въдици се предлагат и така наречените baitcast въдици, които са специално за риболов на щука.

  • Идеална за улов на хищни риби с различни размери
  • Леко оборудване
  • Не е подходяща за други техники

Спининг стилове:

Свръхлек спининг Подходящ за опитни риболовци и състезатели.

Лек спининг Най-разпространената техника сред риболовците за сьомгови и малки и средно тежки хищни риби.

Среден спининг Най-често срещан сред начинаещи и професионални риболовци. Подходящ за средни и големи риби.

Твърд спининг Подходящ е за големи риби, като сом, но можете да се насочите и към по-едри морски хищници. Използва се от наистина опитни риболовци.

Въдици за морски риболов

Въдиците за морски риболов са отделна категория въдици, подходящи за морски риболов. Те са издръжливи, гъвкави и здрави. Накратко, те са предназначени за големи соленоводни риби или сомове.

  • Може да се използва както в солена, така и в сладка вода
  • Изключително издръжлива

Тяхното разделение може да бъде подобно на това на сладководните видове, само че те са още по-издръжливи поради голямото тегло на рибите, предназначени за улов, а също така трябва да издържат на солена вода.

Специални въдици

За подводен риболов Въдиците за леден риболов са мини въдици, предназначени за риболов на замръзнала вода през дупки в леда. Те имат къса, много издръжлива конструкция от фибростъкло или въглеродни влакна с пръстени против замръзване. Тук качествената макара е по-важна от където и да е другаде. Предлагат се и със сменяеми накрайници.

  • Не замръзват
  • Чувствителни и леки
  • Не е подходяща за други риболовни техники

Джигинг Специални въдици за щука за риболов с техника на плувка. Струва си да се използва на брега на дълбока вода. По време на риболов стръвта се намира точно под върха на въдицата, която риболовецът държи над водата.

  • Здрав и тънък дизайн
  • Ниско тегло
  • Голямо изхвърлящо тегло
  • Не толкова многостранна

Риболов на мряна Тези въдици са специално проектирани за улов на мярна. Те са полезни при реки, където водата тече по-бавно. Доста здрави са, но имат много чувствителен връх. Могат да се използват и в стоящи води за улов на платика или шаран. Те обикновено са оборудвани с ергономична, многофункционална дръжка.

  • Отлична чувстителност на кълвене
  • Подходяща за средни и по-големи риби
  • Относително гъвкава

Параметри

Не всички параметри играят важна роля във всички случаи. Ако вече знаете от какъв тип въдица имате нужда, трябва също да обърнете внимание кои конкретни параметри са най-важни за дадения тип.

Материал Слепени - Те са леки и гъвкави. Първият избор за всички мухарски риболовци. Изработката им обаче е доста усложнена, така че често можете да попаднете на ръчно изработени продукти. Бамбукови въдици - Поради лекото си тегло и гъвкавост, са идеални за риболов на по-малки риби. Те обаче изискват редовна поддръжка. Фибростъкло – Това е може би най-често срещаният материал, който ще намерите в магазините. Предлагат перфектно съотношение цена-качество, издръжливи са и в същото време доста гъвкави. Бонус е, че изискват малко поддръжка. Карбон (въглеродни влакна) - Един от най-добрите материали. Тези въдици са здрави и издържат на риба над 20 кг. Очаквайте обаче висока цена. В същото време не можете да ловите с тях в буря, защото карбонът провежда електричество.

Дължина Дължината е свързана преди всичко с удобството и мястото за риболов. По-късите въдици са достатъчни за риболов в по-тесни реки и по бреговете. Обаче ако искате да ловите в голямо езеро с дълги замятания, имате нужда от по-дълга въдица.

Най-късите въдици са въдиците за подводен риболов. Спининг въдиците са между 180 и 280 см. Мухарските въдици са с приблизителна дължина 250 см, а за риболов на плувка можете да разчитате на дължини от 180 см до 300 см. Най-дълги са моделите за риболов в неподвожни води - от 250см до 450см.

Тегло Отново теглото на въдицата е важно за нашия комфорт и може да представлява интерес например за мухарски рибари, които държат въдицата в ръцете си през цялото време. Следователно най-леките модели тежат под 200 грама.

Тежест на хвърляне Това е число в грамове, което Ви позволява да определите оптималната тежест на хвърляне. Най-малките са под 40 грама, а стандартните са между 45 и 200 грама. Въпреки това, за риболов на сом се използват пръти с тегло 400 грама или повече, и тежестите от 1 кг не са изключение.

Тестова крива Тестовата крива е стойност, обикновено дадена в паундове, която Ви казва колко тегло може да издържи въдицата. Предназначена е предимно за шаранджийски въдици и евентуално други въдици, които от своя страна са предназначени за риболов с по-тежки кълвания. Това основно означава твърдостта на въдицата.

Брой водачи Водачите са много важна част от въдицата. Те водят кордата от макарата до края на въдицата. Поради триенето при употреба, те също трябва да поддържат кордата студена. Затова са експериментирали много с използваните материали. Техният брой варира от 6 до 13 или дори повече, в зависимост от дължината и предназначението на въдицата. Обикновено обаче въдиците имат 7-10 пръстена.

Акция на въдицата Акцията се отнася до това колко се огъва въдицата. Това е ключов параметър например за фидер и пикер въдици или мухарски въдици.

● Пикова акция - Само първата третина на въдицата се огъва. Не е подходяща за начинаещи риболовци, тъй като трябва да реагирате правилно на движенията на рибата. ● Полупараболична акция - ½ част от въдицата се огъва, което улеснява замятането и поема по-добре удрянето на рибата. ● Параболична акция - Цялата въдица се огъва равномерно, поради което нейната издръжливост към натоварване е изключителна.

Полезни съвети

Какъв тип въдица да избера?

Когато избирате въдица, първо трябва да решите какво и къде искате да ловите. На пазара има много специални въдици за улов на определени видове риба. Имайте предвид, че няма универсална въдица. Различни ситуации и различни видове риби, както и различни категории тегло, изискват правилното оборудване. Така че е много вероятно да не се придържате към определен тип въдица.

Наставяща или телескопична пръчка?

Телескопичните въдици са много практични, но нямат толкова добри характеристики, колкото подреждащите се въдици. Ако нямате нищо против по-трудното боравене, а качеството и самото риболовно изживяване са важни, купете въдица от две части, която може да се снаждат една към друга.

Как да разбера дали една въдица е с добро качество?

Риболовните въдици са същите като ските или хубавото вино. Цената обикновено отразява качеството, така че е най-добре първо да определите бюджета си, когато взимате решение. Не се опитвайте непременно да намерите най-евтините въдиците. Освен това е по-безопасно да избирате от известни марки и да не гледате основно цената.

Коя тестова крива да изберем?

Колкото по-високо е това число, толкова по-малко гъвкава е въдицата и толкова по-вероятно е да загубите рибата по време на кълване. От друга страна, с по-твърди въдици можете да замятате на по-големи разстояния и с по-голямо тегло на замятане. За по-тежка риба и риболов в езера, където трябва да замятате на големи разстояния, изберете въдици с по-голяма тестова крива. В противен случай използвайте по-малка.