Как да купите санитарен силикон?

Силиконовите и други уплътнителни пасти са приложими за строителни обекти, по време на ремонти, както и в домакинството.В кухнята, банята, на открито и закрито – често се налага да залепите нещо, да запълните неравност или да коригирате дефект.

Силиконовите и други уплътнителни пасти са приложими за строителни обекти, по време на ремонти, както и в домакинството.В кухнята, банята, на открито и закрито – често се налага да залепите нещо, да запълните неравност или да коригирате дефект.

Време за четене 4 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Основни видове

Лепило

Универсално лепило – не бива да липсва в нито едно домакинство, с него можете да залепите пластмаса, хартия или дърво.

Моментно лепило - бързо залепва повърхности, идеално за пластмаса, връзката е здрава, но крехка.

Двукомпонентно лепило - трябва да смесите съдържанието на две тубички, и можете да залепяте различни материали с него, включително метал и порцелан, връзката е здрава и водоустойчива.

Лепилни разтвори тип Химическа котва - използва процес на химическо

втвърдяване
Полиуретаново лепило - идеално за дърво, получената връзка е устойчива на влага, температурни и други атмосферни промени.

Дисперсионно лепило - течна или пастообразна консистенция, особено подходящо за дърво и хартия, при свързване на материалите се нуждае от време за съхнене до няколко часа, така че си струва да фиксирате елементите един до друг. Дисперсионното лепило може да се разрежда с вода до изсъхване, след изсъхване е водоустойчиво.

Течни пирони лепило - замества винтове и пирони, има висока първоначална якост на залепване и може да се използва без фиксиране на вертикални предмети. Може да се използва върху неравни материали, просто проверете дали е подходящ, ако го използвате върху полистирен.

Епоксидно лепило - обикновено двукомпонентно лепило, създава здрава и издръжлива връзка. Някои версии са идеални за залепване на метали и могат да издържат на високи температури от стотици градуси, докато други видове са идеални за мокри среди. След използването му, лепилото може да бъде шлайфано или допълнително боядисвано.

Силикон

Силиконовите уплътнители създават не само здрава, но и гъвкава връзка. Универсален силикон - залепва както за емайл, така и за керамични плочки, стъкло, метали с покритие и без покритие. Използва се предимно за уплътняване на празнини около мивки, умивални корита или акрилни вани, тръби или въздуховоди. Силикон за кухня - сертифициран за контакт с храна, така че може да влезе в контакт с млечни и печени продукти, плодове, зеленчуци и др. Силикон за остъкляване - надеждно залепва витрини, прозорци, стъклени мебели, но и метал, неръждаема стомана или емайл.

Уплътнители

Акрилен уплътнител - идеален за запълване на малки пукнатини в мазилката, за залепване на различни лайсни към стената, за запълване на празнини между прозорци или врати и стени, за конструкции от гипсокартон и др.

Акрилен вариант за прашни повърхности - за запечатване на стенни и таванни повърхности, напр. шпакловка, фасаден бетон, различни прегради между стълби и зидове. Съдържа бял диатомитен пясък, така че осигурява желания ефект на мазилка.

Акрил-силикон - може да се използва както на закрито, така и на открито, запечатва пукнатини в мазилка, зидария, дърво или бетон. Често се използва за уплътняване на подпрозоречни первази, предлага се и в прозрачен вариант.

Полиуретанова пяна (монтажна пяна) - широко използвана в строителната индустрия, подходящ за уплътняване на фуги между дървени, метални, алуминиеви или PVC конструкции и зидария. Може да се използва и за уплътняване на разширителни фуги или водонепроницаеми фуги около басейни. Подходяща е и за залепване на прагове или подпрозоречни первази към стоманени конструкции.

Строителен уплътнител - известен също като строителен бутиленов уплътнител, използван за уплътняване на празнини с малко движение (до 7%). Използва се във фугите между сегменти на зидани и сглобяеми къщи, като уплътнител за оранжерии и канализация и канализационни линии.

Маджун за прозорци - за запълване на фуги по дървени прозорци и врати, за уплътняване на фуги около первази и прагове и за уплътняване на первази около паркети и плаващи подове. При пълно изсъхване е влагоустойчив и може лесно да се боядисва със стандартни бои.

Параметри

Използване Преди да закупите, помислете дали продуктът ще се използва на закрито или на открито. Има специални продукти за често мокри и топли помещения, баня или кухня. Има богат избор за универсална, външна и вътрешна употреба. Изберете уплътнителя, силикона или лепилото според материала, който най-често ще съединявате или уплътнявате, напр. стъкло, метал, дърво, пластмаса, печка, тапети, плочки, под, тръба или каросерия.

Издръжливост Фугите няма да бъдат изложени на екстремни условия на закрито. Има и лепила, които могат да издържат на температури от стотици градуси по Целзий. Много по-вероятно ще трябва да се справите предимно с влажността и водоустойчивостта. Ако предметът или повърхността, която ще залепите, остава на открито през цялата година, проверете и устойчивостта на замръзване.

Количество и тегло Моментните лепила обикновено тежат около 20 g. Други лепила най-често се предлагат в туби от 300 ml. Уплътнителят или силиконът обикновено се предлагат в 400 ml или по-големи туби. Продукти с обем от 500 ml или повече са подходящи предимно за промишлена употреба.

Цвят Най-популярните цветове са бяло и прозрачно. Можете също така да намерите уплътнители в сиво, кафяво, черно, бежово или зелено.

Полезни съвети

Винаги следвайте инструкциите на опаковката или етикета. Това се отнася по-специално за начина на нанасяне, количеството материал или времето, необходимо за втвърдяване.

За да работите с уплътнител, силикон или лепило, трябва да имате защитно оборудване. Във всички информационни листове се посочва, че материалът не трябва да влиза в контакт с очите или кожата. Следователно използването на предпазни очила и ръкавици трябва да е задължително. Също така си струва да носите риза с дълги ръкави и да използвате работна защитна маска.

Премахването на лепилото може да бъде трудно - трябва да знаете какъв продукт е използван за създаването на материала, за да можете да изберете правилния разтворител. След това можете да използвате например обезмаслител, ацетон или друг лесно достъпен продукт. Някои шпакловъчни покрития могат да бъдат внимателно шлайфани, но друг път ще трябва да посетите специализиран магазин, където се предлагат специални разтворители.