Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите субуфер?

На тонколоните Ви им липсва истински бас? Само субуфер може да добави тази дълбочина и мощност. Ако го свържете правилно към системата с тонколони, може дори да накара мебелите във всекидневната да треперят. Но изборът може би не е толкова лесен.Субуферът е важна част от системата за домашно кино, Wi-Fi системата или автомобилното аудио. Той възпроизвежда, усилва и подчертава нискочестотните звуци, така че те наистина да могат да бъдат чути и често физически усетени. Добре настроеният бас е от съществено значение в почти всеки музикален жанр, но също така е необходим, за да се наслаждавате на звуковиte ефекти във филми. Полезен е и в колата, ако искате да имате пълно изживяване на музиката в движение.

Как да купите субуфер?

Видове субуфери

Преди да купите, помислете къде искате да поставите субуфера, включително оформлението и вида на високоговорителя. Параметрите на устройството също са важни, особено мощността, честотният диапазон и чувствителността.

Това ръководство разглежда предимно домашни и студийни субуфери. За модели за автомобили, може да погледнете директно бас касите за кола.

Активен

Основното предимство на активния субуфер е предварително инсталираният усилвател, който елиминира необходимостта от закупуване на отделен усилвател за Вашето домашно кино. Често и това е в състояние да променя горния край на честотния диапазон до 350 Hz. Като цяло това е по-скъпо решение, но в замяна много улеснява работата Ви.

  • С вграден усилвател
  • По-добър е за домашно кино
  • Защитава компонентите на високоговорителя
  • Събира се и в колата
  • По-висока цена
  • Трябва да се свърже с електрическа мрежа

Passzív

Обратно, пасивният субуфер не включва усилвател, така че трябва да бъде свързан към външен усилвател. За да избегнете повреда, той трябва да се регулира параметрично. Усилвателят също така трябва да има предвиден отделен вход за нискочестотен високоговорител, така че субуферът да може да бъде свързан. Това е технически по-трудно решение и се препоръчва предимно за звукови експерти.

  • Не е необходимо захранване
  • По-ниска покупна цена
  • Свобода при избора на усилвател
  • Не включва вграден усилвател
  • Може да се повреди, ако не е съвместим с другите уреди

Препоръчва се да се набави подходящ усилвател за пасивния субуфер.

Параметри

Мощност Мощността на усилвателя се измерва във ватове. Просто казано, повече мощност означава по-добро качество на звука при повече усилване. Просто помислете дали ще използвате пълноценно високата мощност. Домашните системи обикновено не се нуждаят от повече от 1000 W, но в звукозаписно студио или зала за репетиции можете да използвате повече от 2000 W.

По-малко от 200 W
210 - 375 W
400 - 600 W
700 - 1200 W
1200 W и повече

Понякога може да видите и така наречената RMS мощност - това показва максималната постоянна изходна мощност на субуфера без повреди.

Диаметър на високоговорителя Диаметърът на високоговорителя показва колко място ще заеме субуферът. Той е особено полезен, когато се монтира в тесни пространства, като например под седалката на кола, където могат да се поберат устройства с диаметър 6' или 8'. За най-малко изкривяване на ниските тонове препоръчваме да изберете диаметър най-малко 10' или по-голям.

130 - 200 мм - по-малко от 8'
220 - 250 мм - 8-10'
275 - 300 мм - 11-12'
380 мм - 15'

Чувствителност Чувствителността е разликата между най-слабите и най-силните стойности на сигнала. Това е свързано с мощността и по-високите стойности, които отново осигуряват по-силно слушане. Можете да се задоволите с 90 dB в колата и да се стремите към поне 100 dB за домашна употреба. Въпреки това, няма да усетите много от чувствителността, ако възпроизвеждате музика с формат с по-ниско качество (напр. MP3 с нисък битрейт).

Честотен обхват

Показва диапазона, в който субуферът може да възпроизвежда най-ниските и най-високите честоти. За нормална употреба е достатъчна и най-високата стойност от 120 Hz. Ниската минимална стойност, от друга страна, показва, че субуферът е по-способен да възпроизвежда дълбоките звуци. Въпреки това, ако падне под 20 Hz, човешкото ухо вероятно няма да може да ги разпознае точно като звуци. Най-много да ги усетите физически.

Други характеристики

Wi-Fi - връзка с други компоненти чрез обща мрежа Bluetooth - безжична връзка с други компоненти Нискочестотен филтър - определя прецизно честотите за възпроизвеждане Gain/Volume - оптимизиране на звука на субуфера спрямо другите компоненти на системата Cinch - конектор за професионално предаване на звук Автоматично изключване - изключва устройството, ако не се използва дълго време

Свързани продукти

Субуферът е само една частица от пъзела на 'фантастичната Hi-Fi система'. Ето и останалите:

Система за домашно кино
Усилвател
Автоколони
Авто усилватели
Авто радио
Авто мултимедия
Аксесоари за авто аудио
CD чейнджър

Често задавани въпроси

Колко струва един субуфер?

Най-евтините субуфери могат да се намерят под 250 Лв. Те обаче не са особено задоволителни за аудиофилите и са по-подходящи за гледане на филми или програми, изискващи по-малко звук.

Качествени субуфери могат да бъдат намерени между 400 Лв и 600 Лв, които могат да се похвалят с добро възпроизвеждане на басите и приемливо качество.

Въпреки това истинската наслада от звука започва между 600 Лв и 900 Лв, благодарение на активните субуфери с висока производителност и по-широк честотен диапазон.

Най-добрите могат да се намерят за над 900 Лв - това са предимно професионални студийни модели и типове целящи истинските ценители, но изискващи и съответна звукова система.

Струва ли си да купите безжичен субуфер?

Безжичните субуфери имат много неоспорими предимства. Най-очевидното е липсата на окабеляване, което не винаги изглежда естетично и също така означава, че кабелите трябва да бъдат прекарани в странични релси или скрити зад бюрото. Те биха могли да бъдат избегнати. В по-голямата част от случаите това са качествени модели.

Единственият недостатък е, че са съвместими с ограничен брой устройства, предимно саундбар модели от същия производител. Така че купувайте устройството само към съответстващ продукт от същата марка.

Кой дизайн на субуфера е най-добър?

На пазара има три често срещани дизайна на субуфери:

Затворен - този дизайн се среща рядко. Представлява херметически затворен сандък с фиксиран обем. Това обаче намалява чувствителността, така че е необходим по-мощен усилвател. По този начин сандъкът е по-малко мощен и често изисква повече място.

Reflex - най-често срещаната конструкция, при която в тялото на субуфера се вкарва така наречената рефлексна тръба. Като цяло, този дизайн е по-ефективен и позволява по-слабо изкривяване на баса/ниските честоти.

Band-pass - също често използван, дизайн с две или повече камери, където поне една от тях съдържа рефлексна тръба. Това филтрира звуковия спектър в диапазон, недостъпен за никой друг тип.

По този начин в по-голямата част от случаите е най-добре да избирате между рефлексните и band-pass модели.