Това са сред най-евтините опции с най-ниска мощност. Те са особено подходящи за един човек в малки помещения.
Добро решение за офис бюро например
Много модели предлагат удобно захранване пре з USB
Не всички домакинства разполагат с климатици, но летните горещини и отоплението на жилището се отразяват на всички. В такива случаи си струва да купите домашен вентилатор, за да осигурите подходяща циркулация на въздуха и разхлаждане.
Не всички домакинства разполагат с климатици, но летните горещини и отоплението на жилището се отразяват на всички. В такива случаи си струва да купите домашен вентилатор, за да осигурите подходяща циркулация на въздуха и разхлаждане.
Това са сред най-евтините опции с най-ниска мощност. Те са особено подходящи за един човек в малки помещения.
Добро решение за офис бюро например
Много модели предлагат удобно захранване пре з USB
Те са по-мощни и по-подходящи за големи, отворени помещения
Обикновено имат повече скорост и възможност за настройка
Не толкова стабилни
По-стабилна версия на стоящите вентилатори, с по-ниска ефективност на циркулация
Има по-изискан дизайн
Вписва се добре в повечето модерни интериори
Предназначен е за монтаж в малки помещения, където е необходимо непрекъснато проветряване поради влага и миризми.
Най-често се среща в бани и тоалетни
По-тиха и по-малко мощна работа
Радиалният вентилатор (центробежен вентилатор) служи за подобна цел
Един от най-мощните видове вентилатори
С лед като го фиксирате на тавана, той може да работи през цялата година
През лятото създава по-хладно усещане чрез движение на въздуха
Може да помогне за намаляване на разходите за енергия
Други видове Стенните вентилатори са предназначени предимно за промишлена употреба. Някои модели могат да се използват като алтернатива за проветряване на бани или по-малки помещения с висока влажност. Подовите вентилатори са много ефективно решение за по-големи помещения или цели апартаменти. Високата мощност обаче идва на цената на по-високо ниво на шум.
> Стенни вентилатори
> Подови вентилатори
> Вентилатори за автомобил
> USB вентилатори
В прашна и суха среда вентилаторът може да раздуха праха, затова се препоръчва да поддържате повърхностите чисти и да минавате редовно с прахосмукачка.
Ефективност Ефективността на даден вентилатор до голяма степен се определя от това какво количество въздух придвижва в даденото пространство. Тази стойност е дадена в кубични метри/час (m³/h). Ако знаете размера на помещението, в което искате да поставите вентилатора, можете лесно да изчислите дали моделът е подходящ за Вас или имате нужда от повече мощност например.
Как да изчислим ефективността на вентилатора? Първо, определете обема на помещението, в което вентилаторът ще работи. За да направите това, просто умножете приблизителната дължина, ширина и височина на стаята. Имайте предвид, че всяка стая изисква различен обмен на въздух. След това умножете обема на помещението по необходимия брой смени на въздуха.
Общо взето: Стаите изискват 1-2 смени на въздуха на час Баните и офисите изискват 5-8 смени на въздуха на час Кухните изискват 6-9 смени на въздуха на час
Например, ако инсталирате вентилатор в хол от 60 m³, той трябва да има дебит между 60 и 120 m³/h.
Потребление на енергия
Показва колко енергия черпи устройството от мрежата за 1 час. Най-икономичните модели, аксиалните и настолните, обикновено са с мощност по-малко от 22 W.
Средната мощност е най-често между 23 и 44 W.
Между 45-55 W се срещат предимно стоящи и колонни вентилатори.
Ниво на шум Когато купувате, не подценявайте нивото на шума, което изглежда поносимо в първите няколко минути (главно поради скоростта на лопатките), след известно време може да стане досадно. Ще намерите ниво на шум от около 40-50 dB при нормални стайни вентилатори. По-високи стойности от 59 dB или повече може вече да са неприятни за доста хора.
Брой скорости
Дори основните модели обикновено дават възможност за най-малко 2-3 скорости.
За малко по-напреднали модели по-често се срещат 3-6 скорости.
Особено при стоящи и колонни модели можете да очаквате по-разширени настройки, 8 или повече скорости.
Контрол на мощността - основна функция за практически всички модели. Ако не искате устройството Ви да работи на 100% мощност през цялото време, можете да ограничите мощността му, за да го направите по-тихо. Осветление - богатият избор от таванни вентилатори се допълва от възможността за осветление на помещението. Дистанционно управление - вече често срещано в много модели, така че е много по-лесно за използване. Настройка на въртене - ако например поставите вентилатора в ъгъл, посредством въртенето, вентилаторът раздухва въздуха в стаята. В някои случаи въртенето може само да бъде включено, в по-специалните устройства има възможност да се зададе и ъгъл на въртене. Нощен режим – това означава постепенно охлаждане на стаята през нощта. Чрез това се осигурява преди всичко тихо и неусетно въртене на лопатките. Свързване с мобилно устройство - смарт вентилаторите предлагат възможност за управление и настройка през телефона. ECO режим - вентилаторът сам регулира скоростта според текущата стайна температура. Вграден овлажнител - въздухът ще бъде не само свеж, но и достатъчно влажен.
Сигурност
Някои подови вентилатори могат да бъдат опасни, особено за деца, поради високата скорост на лопатките. Затова, когато купувате, проверете дали решетките са достатъчно здрави и нагъсто, за да не може детето да бръкне с пръст през тях. Можете да вземете и модел без лопатки. Безопасността се подобрява и от неплъзгащите се крачета.
Поддръжка
Вентилаторите често работят на едно и също място, така че могат да се запрашат много бързо. Затова е препоръчително от време на време да изключвате уреда от контакта и да избърсвате решетката и самите лопатки с влажна кърпа. Внимавайте да не повредите крехките части.