Основната му задача е да зарежда авто акумулатор
В някои случаи, за поддържане на заряда
Можете да си го представите като по-голямо и не толкова сложно зарядно за лаптоп, или пък просто като голям трансформатор
В единия край има щепсел
Другият край има скоби за свързване към всеки полюс на акумулатора
Самото зарядно не съхранява ток
Типове
Зарядно за авто акумулатори
Стартерно устройство
Използва се предимно за стартиране на автомобила
Може да функционира и като независим източник на енергия (напр. за каравани)
устройства се нуждаят от електрическата мрежа
Някои видове могат да функционират и като Powerbank за зареждане
Основни видове зарядни устройства
Автоматично зарядно устройство Това зарядно устройство е подходящо за обикновени оловно-киселинни акумулатори. Може да се използва и за зареждане на по-модерен автомобилен акумулатор. Той може да се адаптира към състоянието на заряда - променя количеството на подавания ток в зависимост от степента на зареденост.
Трансформаторно зарядно Това е един от по-евтините видове, зарежда бързо. Той винаги трябва да бъде под контрол, тъй като не може да контролира количеството доставен ток. Този тип не е подходящ за по-модерните автомобилни акумулатори.
Инверторно зарядно Автоматично зарядно устройство. То е по-малко, по-леко и обикновено може да работи само с 6-12 V напрежение. По-често се използва от собственици на мотоциклети.
Параметри
Напрежение и съвместимост 12 V зарядно устройство за автомобилна батерия е достатъчно за по-голямата част от леките автомобили. Напрежение от 6 V обикновено е достатъчно за зареждане на акумулатор на мотоциклет – това обаче е недостатъчно за големи автомобили с висока проходимост, оборудвани с много електроника, където често срещаме дори захранване от 24 V. Трябва да се има предвид и технологията на самия акумулатор.
Заряден ток За безопасно зареждане трябва да знаете капацитета на акумулатора на автомобила - токът на зареждане трябва да бъде приблизително една десета от капацитета на акумулатора. Ако акумулаторът на автомобила е с капацитет 60 Ah, токът на зареждане трябва да бъде приблизително 6 A. Ако е по-малко от това, зареждането отнема непропорционално дълго време. Значително по-високият ток може да повреди акумулатора.
Дължината на кабела Ако имате възможност винаги избирайте по-дълъг кабел, избягвайте различни удължители. Дължината на кабелите трябва да бъде най-малко 1 m, в идеалния случай 1,5 m.
Безопасност Защитата срещу късо съединение и прегряване трябва да бъде основно изискване. IP номерата показват степента на защита срещу влиянието на околната среда. По-ниска степен на защита от изброените в следващата таблица (напр. IP20) се препоръчва само за използване в гаражи.
Ниво на защита | От какво предпазва? |
---|---|
IP54 | Частична защита срещу прах и капки вода |
IP56 | Частична защита срещу прах и интензивни водни пръски |
IP65 | Пълна защита срещу прах и пръски вода |
IP67 | Пълна защита срещу прах и временно потапяне във вода |
IP68 | Пълна защита срещу прах и временно потапяне във вода |
Тегло Най-малките зарядни могат да тежат под 1 кг. За стартерни устройства по-често ще намерите варианти от 7-20 кг поради вградения акумулатор.
Размер Размерът на стартерните устройства може да бъде малък като 28 x 23 x 5 cm, но размер около 30 x 40 x 36 cm е много по-често срещан. Височината на най-големите модели може да надвишава 60 см.
Захранване Захранването може да се доставя от традиционна 230 V мрежа, свързването към гнездото на запалкат а на автомобила не е изключение. Интересна разновидност са устройстванта с вградени акумулатори - стартови устройства, които след това могат да се използват за захранване и на други устройства.
Функции
LCD дисплеят е изключително полезна функция. Може да Ви информира за състоянието на вградената батерия, напрежението или общата диагностика на стартерното устройство.
Можете да използвате импулсния режим на зареждане, когато автомобилът е спрял за дълго време. Тази функция балансира капацитета по време на естествено разреждане и предпазва акумулатора от презареждане.
Функцията за автоматично изключване и разкачане контролира процеса на зареждане вместо Вас, и когато зареждането приключи, изключва батерията навреме. Вграденият компресор е желана характеристика в стартерните устройства. Ефективно разширява приложимостта на устройството, например за помпание на гумите.
Вградената лампа осигурява светлина, която ще оцените, когато се опитвате да свържете кабели към акумулатора на колата си в тъмен гараж и не виждате добре. В повечето случаи тези светодиоди осигуряват доста ярко осветление.
USB портът Ви позволява да зареждате мобилния си телефон и други малки устройства. Потърсете порта на модерните стартерни устройства с вградени акумулатор.
Защитата срещу искри, късо съединение, обърната полярност или свръхнапрежение е набор от предпазни мерки, които предотвратяват повреда на батерията, зарядното устройство и най-важното, по-нататъшни повреди. Това може да се случи, например, ако полюсите на акумулатора са разменени, ако акумулаторът претърпи късо съединение или ако искри влязат в контакт с химикали или гориво в автомобила.
Летният и зимният режим Ви позволяват да регулирате заряда в зависимост от температурата на околната среда. С по-прости думи това означава, че зарядното устройство или кутията осигуряват оптимална производителност, независимо дали е +35°C през лятото или -15°C през зимата.
Паметта за последно зареждане означава, че зарядното устройство запомня последния режим на зареждане и автоматично го изб ира, когато го използвате отново, без да се налага ръчно да избирате нещо друго.
Индикаторът за състоянието на батерията Ви информира за заряда на батерията. Показва Ви колко е изтощен акумулаторът, или колко време отнема зареждането.
Автоматичният режим задава всички стойности според типа на акумулатора.
Микропроцесорно контролираното зареждане означава и автоматична диагностика. Микропроцесорът извършва изчисление и въз основа на това започва оптимално зареждане.
Разпознаването на типа на акумулатора означава автоматично разпознаване на това, дали зарядното устройство е свързано към автомобилен акумулатор или към мотоциклетен акумулатор. Това спестява допълнителни настройки.
Изолираните дръжки са допълнителна функция за безопасност, която Ви позволява да пренасяте устройството безпроблемно дори при мокро време.
Преносимите варианти най-често се срещат в 2 типа. При по-леките устройства това е дръжка, която обикновено е изолирана. Ако стартерносто устройство е по-тежко, може да бъде с вградени колела.
Различните видове конектори в пакета осигуряват лесно свързване към възможно най-много видове акумулатори. В допълнение към щипките тип крокодил, те обикновено имат и обувки тип ухо.
Свързани продукти
Полезни съвети
Свързване на зарядното и стартерно устройство
Зарядно устройство Свържете червения кабел към положителния полюс на акумулатора. Свържете черния кабел към отрицателната клема. Отстранете кабелите в обратен ред.
Стартерно устройство Свържете червения кабел към положителния полюс на акумулатора. Свържете черния кабел към отрицателната клема. Стартирайте мотора. Свалете отново кабелите в обратен ред.