Активните автомобилни субуфери имат вграден усилвател, така че не е необходим външен усилвател. Предимството на това решение е по-компактният дизайн, който позволява високоговорителя да се постави под седалката и да се движи свободно. Недостатъкът на активните субуфери е, че ако усилвателят или самият високоговорител се повредят, отделен компонент не може да бъде заменен.
Видове автомобилни бас каси
Активна бас каса за кола
Няма нужда от външен усилвател
По-компактен дизайн
Много възможности за монтаж
По-висока цена
По-бързо загряване
Пасивен автомобилен субуфер
Пасивните субуфери нямат собствен усилвател, така че трябва да бъдат свързани към външен усилвател. Цялата система изисква повече място и следователно не е толкова подходяща за по-малки автомобили. Купуването на пасивен субуфер обикновено има смисъл, ако вече имате усилвател в колата си или ако искате да получите повече RMS мощност.
Като цяло по-висока мощност
Трябва да се набави усилвател
По-усложнено окабеляване
Как да комбинирате субуфер и усилвател? Изходната мощност на усилвателя винаги трябва да бъде с около 15-20% по-голяма от RMS мощността на субуфера за даден импеданс.
За 1 субуфер с импеданс 4 ома - 2-канален усилвател, свързан към моста. За 2 субуфера или субуфер с две намотки - така нареченият моноблок с импеданс до 1 Ohm.
Параметри
Дизайн на акустичната кутия Затворен - Напълно затворен субуфер със здрав корпус. Това са предимно пасивни типове. Звукът е с минимално изкривяване, без резонанс, басът е отчетлив и верен. Особено подходящ за рок, метъл и други динамични жанрове. Затворените субуфери обикновено произвеждат по-ниско звуко во налягане.
Басрефлекс - при субуферите, оборудвани с басрефлексна система, басовата компонента е богата, умерено бърза и придружена от достатъчно звуково налягане. Може да възпроизвежда практически всички популярни жанрове като поп, RnB, рап и практически цялата съвременна 'комерсиална' музика. Може да се намери както в активни, така и в пасивни модели.
Bandpass - подобно на рефлекса, субуферът се намира вътре в кутията, той е по-подходящ за достигане на възможно най-ниските честоти или възможно най-високото звуково налягане. Те имат най-доброто предаване на звук, но са най-скъпите.
Основните типове субуфери обикновено вече са вградени в подходяща кутия с идеален размер. По-скъпите модели по-често се продават без кутия, което ги прави по-практични за монтаж според желани размери.
Мощност Мощността на високоговорителя е дадена във ватове и обикновено виждате две стойности - максимална мощност и ефективна мощност (RMS - това показва максималната постоянна изходна мощност на субуфера без повреда). Максималната мощност може да бъде два пъти по-голяма. Повече мощност означава по-добро качество на звука при пове че усилване, но просто помислете дали ще използвате пълноценно високата мощност.
Като цяло, колкото по-висока е RMS мощността, толкова по-силна ще бъде аудиосистемата на автомобила. Действителната сила на звука обаче зависи от много фактори, като например вида на автомобила, в който е монтиран субуферът. Хечбековете, комбитата, SUV и MPV не се нуждаят от много мощност, докато седаните и купетата се нуждаят от повече мощност, тъй като преградата между интериора и багажника заглушава звука.
Ако искате музикално изживяване с по-богати баси, е достатъчен един субуфер с мощност 150-300 W (RMS). Ако харесвате бас разтърсващ цялото тяло, се препоръчва мощност 300-600 W (RMS). По-високи стойности не са необходими за нормална употреба.
Диаметър на високоговорителя Диаметърът на високоговорителя показва колко място ще заеме субуферът. Това е особено полезно при инсталиране в тесни пространства, като например под седалката на кола, която може да побере 6' или 8' оборудване. За най-добро изживяване със задълбочен бас препоръчваме да изберете диаметър най-малко 10' или по-голям. За бърза, динамична музика препоръчваме субуфери 8', 10' и 12' (и монтаж в затворена звукова стена). За хип-хоп, RnB и поп музика си струва да закупите 10', 12' и 15' субуфери.
130 - 200 мм - по-малко от 8'
220 - 250 мм - 8-10'
270 - 300 мм - 11-12'
Субуферите не винаги трябва да се поставят в отделна звукова кутия, те могат да бъдат монтирани и във вратата.
Чувствителност Чувствителността е разликата между най-слабите и най-силните компоненти на сигнала. Това е свързано с мощността и по-високите стойности отново осигуряват по-добра звукова сила. В колата можете да се задоволите с 90 dB.
Честотен обхват
Показва диапазона, в който субуферът може да възпроизвежда най-ниските и най-високите честоти. За нормална употреба е достатъчна и най-високата стойност от 120 Hz. Ниска минимална стойност, от друга страна, показва, че субуферът е по-способен да възпроизвежда по-ниските звуци. Въпреки това, ако паднете под 20 Hz, човешкото ухо вероятно няма да може да усети тези звуци. Най-много да го усетите физически.
Свързани продукти
Често задавани въпроси
Как да инсталирам субуфер в колата си?
Можете да поставите активния субуфер под седалките. При пасивния субуфер зависи от вида на колата и озвучителната система. Така или иначе, субуферът трябва винаги да е здраво закрепен в колата.
Как да свържа субуфера към колата?
В случай на активни субуфери, окабеляването ще бъде по-лесно, тъй като вграденият усилвател ели минира необходимостта от кабели към външен усилвател. Цялата инсталация може да върви в няколко посоки. Ако автомобилното радио е оборудвано с RCA (чинч) изходи, окабеляването е много просто. Ако радиото няма RCA изход (или е заето), една от възможностите е закупуването на т. нар. high-low адаптер, който позволява връзка с радиото в колата.
Мога ли да повредя субуфера, ако го свържа погрешно?
Ако общият импеданс на високоговорителите е по-висок от стабилния импеданс на усилвателя, никой от компонентите няма да бъде повреден, но получената мощност ще бъде значително намалена. В противен случай несъвместимостта към най-ниския импеданс на усилвателя може да повреди както усилвателя, така и високоговорителите. Затова Ви препоръчваме да използвате най-ниския импеданс, при който усилвателят е стабилен.