Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купте стълба?

Правилната стълба улеснява работата на височина. Особено полезна е, когато имате къща с градина, ваканционна вила или дървета в градината, където се среща работа на високо, било то боядисване или бране на плодове.

Как да купте стълба?

Основни видове

Телескопична стълба

Подпиращите на стената обикновени стълби имат постоянна дължина. Телескопичната стълба пък работи чрез плъзгане на отделните части една върху друга, като височината й може лесно да се променя. Тя е преносима и може да се използва за достигане на височина до 5 метра. Най-често се изработва от алуминий. Шарнирната стълба може да се превърне и в платформа. Има възможността и да се използва и като класическа стълба - само отделните части трябва да бъдат правилно координирани.

Стълбата от няколко части предлага достатъчно комбинации (можете да изградите проста стълба с удължена страна), ниско тегло и лесен монтаж. Благодарение на плъзгащите се части може да се постави и по стълбите, без да губи стабилността си.

Домакинска стълба

  • Перфектна за употреба на закрито

  • С платформа върху нея

  • Предлага се в едно- и двураменен вариант

  • Предимно неплъзгаща се (гумирана повърхност или перфорирана метална плоча)

  • Пластмасовите крачета не драскат пода и не се плъзгат

Двустранна „бояджийска“ стълба

  • Добра стабилност, лесно съхранение

  • Класически тип стъпала

  • Подходяща както за професионална, така и за непрофесионална употреба

Стълба с платформа/парапет

  • Може да се използва самостоятелно или като част от многофункционална стълба

  • Сглобки и плъзгащи механизми

  • Може да се използва и като обикновена платформа/стойка

Параметри

Употреба Хоби стълбата е достатъчна за незначителни дейности по дърветата или почистване на улуци. Обикновените алуминиеви стълби са подходящи за домашна употреба. Многофункционалните професионални модели предлагат разтегателни механизми. Специалните стълби, използвани за покривни или електрически работи, са изработени от удължителни алуминиеви профили.

Материал
Класическите дървени стълби са достъпни, но предлагат по-малко размери и модели и са тежки. Металните стълби са леки, устойчиви на повреди, много добре могат да се варират и са налични в много дължини.
Здравата стомана е по-тежка, но по-стабилна и по-лесна за ремонт. Малката пластмасова платформа върши идеална работа при ремонт на електроинсталация.

Качеството на изработката Стълбата трябва да има завършени заварки, и никъде да няма остри ръбове. Отделните елементи трябва да се плъзгат лесно в плъзгащия механизъм. По-голямото тегло осигурява повече стабилност. Стълбите трябва да отговарят на европейския стандарт EN 131. Стандартът гарантира дебелината на материала (минимум 1,2 mm), напречното сечение на стъпалото (минимум 20 × 20 mm) или товароносимостта на едно стъпало (150 kg).

Оформление
Еднораменните стълби имат прост дизайн и са лесни за съхранение.
Класическите, двураменни стълби могат да се сгъват в права стълба, някои от тях са с регулируема височина.
Телескопичните и трираменни модели са идеални за работа на различни височини.
Мултифункционалните стълби също могат да бъдат сгънати в права или мостова стълба.

Размер

Височина По отношение на стълбите са важни 3 показателя: дължината на стълбата, работната височина и височината на опората.

Дължина на стълбата - използвайте това само като насока, тъй като никога няма да използвате цялата й дължина. Например, стълбата е прикрепена към стената под определен ъгъл, обикновено между 70-80°.

Височина на опората - това число е приблизително 10-20 см по-ниско от предишната стойност. Указва височината, на която стълбата ще докосне опорна точка, като например гореспоменатата стена. Работна височина - това е височината, която човек със среден ръст може да достигне от стълбата.

Маса и товароносимост
Теглото на стълбата зависи от използвания материал и дължината й. Между 2-8,4 кг ще намерите богат избор.
Над 8,5 кг се предлагат масивни стълби от няколко части. Масата на професионалните модели е много по-голяма, може да бъде дори 50 кг или повече.

Максималната товароносимост на повечето стълби е 150 кг.

Стъпалата Разстоянието между стъпалата се регулира от европейската директива. Това е диапазон от 25-30 см, за хоби стълба е около 25 см. Стъпалата на висококачествените професионални стълби са на разстояние 28-30 см едно от друго. Ширината на стъпалата е между 22-30 мм.

Брой стъпала
1-4 стъпала
5-7 стъпала
8-9 стъпала
10 стъпала и повече

Полезни съвети

Безопасност при експлоатация

Винаги поставяйте стълбата върху неплъзгаща се повърхност. Фиксирайте стълбата правилно и сигурно - не се страхувайте да се облегнете на нея и да тествате нейната стабилност. Осигурете стъпалата срещу подхлъзване или носете нехлъзгащи се обувки. Не окачвайте и не поставяйте инструменти директно върху стълбата. Ако можете, ползвайте стабилизиращи шипове, за да закрепите стълбата в земята. Не се качвайте по стълбата при лошо време. Не превишавайте максимално допустимата товароносимост на стълбата. Ако планирате да работите на височина за продължителни периоди от време, помислете за използването на скеле. Избягвайте едностранно натоварване. Винаги гледайте към стълбата, когато се катерите нагоре и надолу.

Разлика между хоби стълби и професионални стълби

Основната разлика е в използвания материал, който определя издръжливостта и стабилността. Хоби стълбите често се изработват от материал с дебелина най-малко 1,2 мм, докато професионалните стълби са изработени от по-дебел материал с дебелина най-малко 1,4 мм. Хоби стълбите са изработени от заварени профили, а професионалните стълби са с щамповани профили. Професионалните стълби са изработени от висококачествен алуминий, което оскъпява покупната цена. Те са проектирани да издържат на ежедневна, продължителна употреба, предимно в индустриални условия.