Как да си купите IP камера?

Всеки иска да се радва на добре обезопасен дом, ресторант или офис. Сигурността се поддържа, наред с други неща, и чрез IP камерите, които следят околкостта както на закрито, така и на открито. Вече можете да управлявате тези устройства даже и от телефона си. Когато избирате, обърнете внимание на качеството на изображението и размера на пространството за съхранение, където качвате изображенията.

Всеки иска да се радва на добре обезопасен дом, ресторант или офис. Сигурността се поддържа, наред с други неща, и чрез IP камерите, които следят околкостта както на закрито, така и на открито. Вече можете да управлявате тези устройства даже и от телефона си. Когато избирате, обърнете внимание на качеството на изображението и размера на пространството за съхранение, където качвате изображенията.

Време за четене 7 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове IP камери

IP камерите са по-модерният еквивалент на класическите камери за видеонаблюдение за защита на частни и обществени сгради. Можете да проследявате картината от телефона си или компютър и да запишете сигнала във вътрешна памет или карта с памет. Благодарение на компактния си размер те са отличен избор за жилища, но могат да покриват и технически по-трудни зони. Въпреки това, ако искате по-евтино решение, класическите аналогови камери все още са добър избор и имат много предимства.

IP камера

IP камерите предават видео сигнала през Интернет и не изискват кабелна връзка към DVR системата, за да работят. Можете незабавно да пуснете предаването на телефона си и да завъртите цялата камера, ако моделът го позволява.

  • По-високо качество на изображението (HD / 4K)

  • По-малък риск от смущения в сигнала

  • Без излишни кабели

  • По-скъпо решение

  • Имате нужда от стабилен интернет

Аналогова камера

Аналоговите камери предават сигнала чрез коаксиален кабел, който някои модели използват за захранване на мрежата. Като цяло, това е по-евтино решение, но означава не толкова добро качество на изображението.

  • Сигналът се предава без интернет връзка.

  • По-евтино решение

  • По-добра стабилност на изображението

  • Повишен риск от смущения в сигнала

  • Като цяло по-ниско качество на изображението

Параметри

Поставяне IP камерите могат да бъдат разделени на вътрешни и външни модели. Както подсказва името, вътрешните уреди се използват за вътрешна употреба (апартаменти, магазини), докато външните уреди се използват за наблюдение на външни площи и входове. Вътрешните камери обикновено са по-малко устойчиви на вандализъм и атмосферни влияния. От друга страна външните камери са подготвени за външни влияния и имат по-голяма удароустойчивост. Днес на пазара има и комбинирани модели, които могат да се използват навсякъде. Ако купувате външна IP камера, уверете се, че тя отговаря поне на стандарта IP66, който гарантира устойчивост на вода и твърди прахови частици.

Качество на изображението и пренос на данни Разделителната способност Ви показва колко детайла може да заснеме и предаде камерата. Обикновено по-високи стойности на 4K качество са налични само с IP камери. Въпреки това, дори аналоговите модели могат да предават във Full HD, което ще бъде достатъчно за мнозина.

Разделителна способност

1280 × 720 пиксела - HD 1920 × 1080 пиксела - Full HD 2560 × 1440 пиксела - 2K 2048 × 1536 - 3 мегапиксела Full HD резолюция 2560 × 1920 - 5 мегапиксела Full HD резолюция

В допълнение към разделителната способност, може да се интересувате и от яркостта — или способността на камерата да снима на тъмно — означена с буквата f. Колкото по-ниско е f-числото, толкова по-добро е снимането при условия на яркост и слаба осветеност. А как се предава изображението към устройството-приемник? Има няколко опции - чрез Wi-Fi, мобилна SIM карта или традиционен кабел.

Видове предаване Кабелна – най-евтиният тип камера се свързва с рутер с кабел и след това предава данните през LAN. Предимствата са висока надеждност и по-ниска цена, недостатъците са по-труден монтаж и по-малко гъвкавост. Wi-Fi - най-често срещаната версия се свързва с интернет чрез локална Wi-Fi мрежа, през която преминават всички данни. Това означава значително по-лесна инсталация и по-широк спектър от приложения, но идва с по-висока покупна цена и зависимост от колебанията на Wi-Fi сигнала. 3G / 4G - този тип се използва на места, където няма интернет връзка, така че трябва да се постави SIM карта за преноса на данни. Предимството му обаче е универсалната употреба.

Съхранение на запис Повечето камери също могат да записват и запазват прехвърленото изображение. Просто зависи коя версия за съхранение ще изберете.

Вътрешно съхранение - Камерите могат да бъдат оборудвани със собствено място за съхранение за запис на изображения. След това можете да извлечете данни от устройството, като го свържете към компютър или чрез продуктово приложение.

Карта с памет – Предимството на картата с памет е възможността за лесно прехвърляне на данни към други устройства за съхранение и лесно увеличаване на капацитета. Възможно е да използвате повече от една карта, за да увеличите възможната дължина на записа.

NVR / DVR система - Специален тип външен сървър, използван за съхранение на видео. Сървърът има собствена памет или свободно пространство за по-нататъшно разширяване. Те осигуряват най-високия капацитет на решенията.

Производителност Камерата трябва да има дълготрайно и надеждно захранване. Най-често ще намерите PoE захранване, което позволява едновременното предаване на мощност и сигнал с един кабел. Това е доста удобен метод, но по-труден за прикриване, ако искате да покриете оборудването си колкото е възможно повече. Обичайна е и обикновена батерия (акумулаторна батерия), която е предварително заредена и може да бъде открита непрекъснато в продължение на няколко часа. Това го прави по-подходящ за периодични снимки, но може да предпочетете различен метод за целодневни и нощни снимки. Освен истински камери, на пазара се предлагат и много бутафорни макети. Те могат да бъдат стратегически разположени, така че да изглеждат като истинска камера – само това би възпряло мнозина от нежелани действия.

Функции

Безжично предаване на данни – характерно за IP моделите Захранване през кабел за данни - работа чрез един кабел IR LED осветление - осветява зоната пред камерата Разпознаване на движение – камерата се включва, когато засече движение WiFi поддръжка - позволява да свържете камерата към безжична мрежа Свързване на интелигентно устройство - контролирайте камерата и управлявайте записа чрез мобилен телефон Възможност за въртене - ако камерата има извъртащо рамо, можете да я насочвате по-лесно. Намаляване на шума - за кристално чисти изображения Възможност за свързване на външен сензор или аларма - връзка към охранителна система Микрофон - способен да записва звук Разпознаване на лица - особено полезно за домашни камери

Аксесоари

Купуването на IP камера е добра първа стъпка. Въпреки това, пълната и надеждна сигурност често изисква допълнителни аксесоари:

Кабел, преходник
Power Bank, външна батерия
Алармена система
Автомобилна камера, видеорегистратор
Карта памет
Модем
Хардуерен портфейл

Често задавани въпроси

Ако говорите за устройство като част от домашна , със сигурност можете да направите инсталацията сами. Обаче ако интегрирате цялостна система за сигурност с аларма, DVR и множество камери, препоръчваме Ви да потърсите помощта на професионална охранителна фирма.

Процесът на инсталиране е най-лесен за камери със собствена батерия и безжична интернет връзка. След това само трябва да ги поставите на правилното място, да ги свържете към мрежата и да ги използвате. Специално за невъртящи се камери, уверете се, че обективът е насочен в правилната посока по време на монтажа. По-сложна е ситуацията при камерите без собствена батерия. Те трябва или да бъдат включени директно в електрически контакт, или свързани към домашната LAN мрежа с UTP кабел, който също подава захранване. Ако нямате UTP кабел за камерите, ще са необходими малки модификации, за да ги инсталирате. По този начин е много по-лесно да се свържете към конвенционален контакт и може да бъде подобрено естетически чрез използване на направляваща релса за кабели.

Повечето камери могат да се свързват с интернет безжично. Ако камерата е проектирана за мобилна връзка за данни, преди пускането в употреба трябва да бъде поставена SIM карта за данни в камерата. Когато се свързва към Wi-Fi, обикновено използва функцията WPS. За тази цел само натиснете бутона WPS на рутера и на самата камера. След това можете да използвате приложението на телефона или компютъра си, за да видите изображението, записите и други настройки, които трябва автоматично да разпознават камерата, когато сте свързани към същата мрежа.

Има много форми на IP камери и си струва да проучите коя за каква ситуация е подходяща. Bullet - камери с продълговата форма на блок, които обикновено можете да видите на различни обществени места. Всъщност може да се монтира на почти всяка наклонена, равна повърхност. Обикновено са предназначени за използване на открито и поради това често са водоустойчиви и устойчиви на атмосферни влияния. Купола – поради полусферичната си форма, камерата все още има фиксирана, плоска основа, така че най-често се монтира на таван или перпендикулярна стена. Предлага се във версии за закрито и на открито и може да бъде снабдена с противовандалски капак за предотвратяване на нежелани повреди. PTZ / Въртяща се – този тип камера е с напълно въртяща се сферична форма и може да заснеме цялата област около нея. Може да се върти автоматично по предварително определена схема или въз основа на сигнали от контролния панел или приложението. Cube – прост тип камера с форма на кубче, обикновено с пиедестал, използвана основно в домове и офиси. Поставя се свободно върху равна повърхност като маса или рафт. Кутия - тези устройства имат корпус с форма на куб със сменяема леща. Това осигурява широк спектър от приложения и често се използва в комбинация с висококачествена оптика, например за контрол на качеството на производствените линии или наблюдение на трафика. Fisheye – камери, които използват обектив с много късо фокусно разстояние, което се постига със силно изпъкнало стъкло, така че имат много широк ъгъл на видимост, например, когато са поставени в ъгъл, могат да заснемат практически цялата стая. Недостатък е леко изкривяване на изображението. Мини / микро / отвор за щифт - тези камери са в изобилие в миниатюрен размер и са страхотни за скрито поставяне. Например, те често се монтират под абажури или във врати, което ги прави практически невъзможни за забелязване. Недостатъците им са по-лошо качество на запис и нисък живот на батерията, но в някои ситуации са от съществено значение.