Процесор Процесорът е може да се счита за сърцето на лаптопа, той контролира всички процеси. Производителността на устройството зависи преди всичко от този компонент. Стойността му е дадена в GHz, но скоростта на процесора зависи и от други фактори. Често стойността на GHz е включена в суфикса Turbo / TurboBoost. В този случай процесорът може да увеличи максималната честота за крат ко време при натоварване.
Броят на ядрата също е важен параметър. Двуядрен процесор е достатъчен за основна употреба, но за по-сериозни игри и приложения си заслужава да потърсите четириядрен процесор. Някои двуядрени процесори работят с технология hiper-threading, която създава две допълнителни виртуални ядра и те могат да работят като четириядрен процесор. По-мощните четириядрени процесори могат да направят същото, но само много тесен набор от програми, най-вече графичните и видео редакторите, могат да оползотворят възможностите на осемте ядра.
Най-мощните лаптопи днес се захранват от процесори Intel Core i7 и техният потенциал се използва от геймъри или хора, които често работят с видео и графики. Но дори и не толкова мощният двуядрен процесор е достатъчен за обикновени домашни или училищни нужди - задачи като писане на документи или сърфиране.
Оперативна памет (RAM)
RAM паметта служи за съхраняване на процеси и временни файлове на приложенията, включително операционната система. Колкото по-голям е размерът й, толкова повече програми може да изпълнява Вашият компютър наведнъж. Днес 4 GB е базовият размер, достатъчен за повечето потребители. Може да се забележи ограничена мощност, когато например имате голям брой отворени табове в браузъра Ви едновременно с други работещи програми.
Идеалното е да имате 8 GB RAM, която може да се справи с повечето задачи, включително игри, и само професионалистите по сериозна графика или редактиране на видео се нуждаят от повече от това.
Харддиск Твърдият диск съхранява всички потребителски данни. Традиционните въртящи твърди дискове са значително по-бавни и по-взискателни поради движещите се части. SSD дисковете се отличават с по-добра скорост и издръжливост и са по-леки, като по този начин намаляват и общото тегло на лаптопа. Недостатъкът им е капацитета, тъй като трябва да плащате значително повече на GB в сравнение с традиционните твърди дискове. Независимо, онези, които нямат нужда от много място за съхранение на лаптопа, също е добре да поставят SSD в машината, тъй като разликата в скоростта на работа е значителна в сравнение с HDD моделите. Заслужава си да изберете устройство с поне 128 GB памет. Евтините лаптопи често имат eMMC памет, която е само малко по-бърза от твърдите дискове, а цената спрямо капацитет е по-скоро като при SSD. Опцията за комбиниране на скоростта на SSD с капацитета на твърдия диск е да закупите външно устройство. Това Ви позволява да съхранявате данни, като снимки или филми, до които не е необходимо да имате постоянен достъп.
Графична карта Графичната карта генерира графичния образ на екрана, и нейният основен компонент е графичния процесор, който се използва за бързо и ефективно извеждане на данните от графичната памет и по този начин изображението на екрана. Повечето лаптопи днес използват така наречената интегрирана графична карта, която е част от процесора. Те позволяват по-ниска консумация на енергия и по-ниски работни температури, но не постигат същата производителност като обособените външни карти. Най-евтините дискретни графични карти не са значително по-мощни от обикновените интегрирани карти, но консумират повече енергия и са по-податливи на повреда. Дискретните графични процесори от по-висок клас осигуряват по-добра графична производителност, а най-съвременните модели се справят дори с най-новите игри с лекота при високи настройки.
Резолюция
Най-често срещаните дисплеи са HD (1366 × 768 pix) и Full HD (1920 × 1080 pix). Първият е абсолютния минимум и е стандарт сред по-евтините лаптопи. В този случай на екрана ще се побере по-малко информация и всеки пиксел ще се вижда от по-голямо разстояние от монитора. Full HD вече предлага сравнително висококачествен дисплей и достатъчно работно пространство, дори на по-големи екрани. Дисплеите с най-добро качество в момента имат резолюция 3840x2160 pix. В този случай геймърите трябва да изберат модела с най-мощна графична карта, за да могат да ги използват оптимално. Можете също така да закупите различни видове прозрачно фолио, за да защитите допълнително Вашия дисплей. Освен класическите матови или гланцови, можете да закупите и антиотблясъчни модели, и също така наречените дискретни филтри, които ограничават ъгъла на видимост, така че хората седящи около вас да нямат възможността да виждат екрана Ви.
Батерия В допълнение към капацитета на батерията в kWh (киловат час), животът на батерията лесно може да се провери в спецификациите на лаптопа. В повечето случаи посоченото време е валидно при половината от яркостта и извършване на основни дейности. Колкото повече задачи изпълнявате, толкова повече енергия се консумира от батерията, така например лаптоп, работещ осем часа по принцип, може да издържи час и половина при натоварване с мощна игра. По-мощните лаптопи изразходват същото количество енергия по-бързо, защото компонентите им логично се нуждаят от повече енергия.
По-важни опции
Уебкамера - много важен елемент при лаптопите, позволяващ видео разговори.
Оптично устройство - вече не се доставя по начало, и ако не можете без CD / DVD, все пак можете да изберете външно устройство.
Bluetooth - мрежово безжично свързване на аксесоари (като мишка, принтер).
HDMI-изход - позволява свързване към монитор и към повечето нови телевизори.