Как да си купите металдетектор?

Металотърсачите или металдетекторите показват и откриват наличието на метали в околността с помощта на електромагнитна индукция. Освен за хоби цели, подобно устройство се използва и в индустриална среда. Когато е закупен и използван за хоби цели, такъв детектор може да бъде подходящ и за забавни и вълнуващи програми и игри.

Металотърсачите или металдетекторите показват и откриват наличието на метали в околността с помощта на електромагнитна индукция. Освен за хоби цели, подобно устройство се използва и в индустриална среда. Когато е закупен и използван за хоби цели, такъв детектор може да бъде подходящ и за забавни и вълнуващи програми и игри.

Време за четене 4 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Тип сензор

Аналогов сензор

Аналоговият сензор не използва никаква или само много ограничена цифрова обработка.

  • Сравнително голям обхват

  • Възможност за регулиране на чувствителността и силата на звука

> Металотърсач

Цифров сензор

Дигиталният детектор има LCD дисплей, който притежава така нареченото звуково разграничаване, което чрез височината на звука показва на потребителя каква е повърхностната проводимост на метала под сондата.

  • Бърза реакция

  • Търси чрез цифров сигнал

Оценката на метала, записана на LCD дисплея, обикновено е само за информационни цели.

Когато става въпрос за сензори, често говорим за така нареченото разграничаване или дискриминация. Това означава способността да се прави разлика между различни обекти. Детекторът трябва да може да прави разлика между феромагнитни метали (като желязо, кобалт и никел) и неферомагнитни метали.

> Металотърсач

Параметри

Дължина на пръта Въпреки че дължината на пръта обикновено може да се регулира с помощта на пружинен затягащ механизъм, любителите могат също да изберат металдетектор въз основа на този параметър. По-късите пръти обикновено са адаптирани за използване от деца и по-ниски възрастни. Като алтернатива можете да закупите детски металотърсач за най-малките.

Тегло Също така е важно да имате предвид, че винаги ще носите металдетектора в ръката си, така че търсете възможно най-лекото устройство. Тежестта не влияе на функцията му, но значително влияе на комфорта. Теглото на сензора обикновено е 2 кг.

Захранване Металотърсачите се класифицират също според метода на захранване: Батерия - трябва да имате под ръка резервна батерия. Акумулатор - акумулаторът трябва да се зарежда редовно. USB кабел - сензорът може лесно да се зарежда с помощта на традиционен USB кабел, който може да се включи в контакт.

Тип бобина Всеки сензор включва и бобина (водоустойчива за сензори, предназначени за вода). Бобината или сондата се използва за оценка на получените сигнали и може да бъде разделена на следните типове: Концентрични - имат по-голямо поле на детекция и дълбочина на детекция; те са много чувствителни, но тяхната точност намалява в почва, наситена с минерали.

Моно бобини - само за така наречените импулсно индукционни металдетектори. DD бобини - способни да идентифицират обект в минерална почва или солена вода; те са по-неточни. Двойна бобина - постигане на висока чувствителност дори на по-голяма дълбочина.

Честота Задаваме честотата според това, което искаме да намерим с металдетектора: 3-4 kHz - използва се за търсене на дълбоко разположени обекти До 8 kHz - може да се използва за търсене на малки и по-големи обекти До 19 kHz - използва се главно от опитни изследователи за търсене на бижута До 25 kHz - може да открие и най-малките предмети До 48 kHz - открива и най-малките златни късове Има и така наречени многофункционални сензори, които използват няколко честоти едновременно. Тези детектори обаче се използват само от професионални иманяри и археолози.

Параметри и функции

Различаване - позволява Ви да зададете типа метал, който търсите; така че не е нужно да губите време за сигнали, предизвикани от някой малък гвоздей или друг маловажен феромагнитен предмет. Насочване – тази функция показва точното местоположение на находката, без да се налага да търсите и копаете дълго време. Идентификация на дълбочината - сензорът показва графично дълбочината на намерения обект. Сканиране - сензорът сканира терена с помощта на сонда. Време за реакция - показва колко бързо сензорът реагира на намерения обект. Чувствителност - определя така наречената степен на оценка на сигнала; тази функция е особено полезна в близост до електромагнитни полета. Честота - само по-скъпите металдетектори имат тази функция; използвайте я, когато търсите метали по групи, и когато отделните апарати могат да си пречат един на друг. Тон - можете да зададете интензитета и вида на звука, който чувате, когато намерите черни метали, както и различен тип и интензитет на звука, когато намерите благородни метали например.

Първо ползване и право за ползване

Първо използване Преди да занесете устройството на полето, заредете акумулатора или поставете напълно заредени батерии. След това следвайте следните стъпки: Настройте чувствителността така, че сензорът да е стабилен и без фалшиви сигнали. Задайте различаване, което настройва определени типове масивни обекти въз основа на тяхната повърхностна проводимост. Свържете сонда към сензора. Състои се от приемна и предавателна бобина. Винаги увивайте кабела на сондата в една и съща посока около пръта, за да избегнете усукване.

Право за ползване Не е престъпление да имате металотърсач, но ако намерите нещо, което може да се счита за археологическа находка, трябва да го предадете на съответните институции. Неспазването на това може да доведе до финансови или други санкции. Престъпление е и насочването към археологически обекти. С воден металотърсач можете да търсите на дъното на езера, реки, често на дълбочина от няколко метра.

Често задавани въпроси

За съжаление, настройката за сила на звука липсва в много детектори. Въпреки това, по-модерни детектори вече се предлагат с обикновени слушалки, които Ви позволяват да регулирате силата на звука.

Това варира от сензор до сензор. Зависи много от състоянието на почвата, количеството на железните оксиди и минерала и опита на изследователя. Най-често срещаната дълбочина е около 40 cm.

Такъв детектор трябва да бъде лек, лесен за използване и преди всичко малък. Теглото на детските детектори обикновено е около 600 g.