Как да си купите парочистачка?

Един важен аспект при избора на парочистачка е колко често ще искате да я използвате. Не всички модели са универсални и различните повърхности трябва да се почистват при различни температури, за да се избегнат повреди. Разликите между различните видове и тяхното използване могат да причинят известно колебание за някои клиенти. Ще Ви помогнем да изясните разликите с нашето ръководство.

Един важен аспект при избора на парочистачка е колко често ще искате да я използвате. Не всички модели са универсални и различните повърхности трябва да се почистват при различни температури, за да се избегнат повреди. Разликите между различните видове и тяхното използване могат да причинят известно колебание за някои клиенти. Ще Ви помогнем да изясните разликите с нашето ръководство.

Време за четене 6 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове парочистачки

Ръчни

Предимството на ръчните парочистачки е, че са малки и леки. Могат лесно да достигнат и труднодостъпните кътчета. Подходящи са за почистване на прозорци и огледала, фуги в банята и кухнята и др. Поради малкия си размер обаче те не са подходящи за почистване на големи площи.

  • Ниска цена

  • Малки и леки

  • Могат да се ползват на малки пространства

  • Ниска производителност

  • Не са подходящи за големи площи

  • Малък резервоар

  • След тях мръсотията трябва да се избърше

MOП

Парните мопове са най-подходящи за почистване на подове поради техния вертикален дизайн и голяма повърхност за избърсване. Те могат ефективно да почистват голямо разнообразие от повърхности: гладки подове като линолеум, винил и плочки. Обаче те обикновено не са подходящи за други цели. Почистването на някои дървени и други абсорбиращи подове може да бъде рисковано поради оставащата след тях влага.

  • Готови за бързо действие

  • Лесни за използване

  • Голяма площ за избърсване

  • Ограничена употреба

  • След това мръсотията трябва да се избърсва

Парочистачка за подове

Те са подобни на обикновените прахосмукачки, с маркуч и тяло на колела. Подобно на парните мопове, не са подходящи за почистване на деликатни, абсорбиращи повърхности поради липса на всмукателна мощност. От всички видове парочистачките за подове са в състояние да упражняват най-високо налягане и температура, и имат най-големите резервоари за вода, тъй като малко по-голямото тегло не ограничава осезаемо работата им. Обикновено можете да ги купите с редица различни аксесоари.

  • Най-мощна от всички модели

  • Голяма площ за избърсване

  • Голям резервоар за вода

  • След това мръсотията трябва да се избърсва

Парни прахосмукачки

Това са парочистачки за подове и мопове, които се допълват от прахосмукачка. Предимството на парочистачките пред парочистачките без прахосмукачка е, че не размазват мръсотията, а я изсмукват. Това елиминира нуждата от избърсване след това. Освен за под, те са подходящи и за почистване на килими и различни тапицерии (матраци, дивани, фотьойли и др.).

  • Абсорбират разтворената мръсотия

  • Не оставят влага

  • Предимства в зависимост от дизайна (почистващ препарат/под)

  • Недостатъци според дизайна (моп/под)

Параметри

Капацитет на отопление Показва колко бързо водата се превръща в пара. Най-бързите модели могат да се задействат за 15 секунди, докато при най-бавните това може да отнеме 3 минути или повече.

Минимална препоръчителна мощност: • Ръчни апарати за почистване и мопове: 1000 W
• Средства за почистване на подове: 1500 W
• Парочистачки: 2000 W

Отоплителната мощност трябва да съответства на налягането. Когато почистващото устройство произвежда високо налягане и подозрително ниска производителност, може да се предположи, че то достига това високо налягане само в определени моменти, но не е в състояние да го поддържа стабилно. Избягвайте тези модели.

Обработвана площ Просто казано, това е повърхността, която можете да почистите, като напълните веднъж резервоара. Дадена е в квадратни метра, и е добре да имате поне приблизителна представа за това колко голяма площ ще чистите наведнъж. За ръчните почистващи препарати за повърхности, използвани за почистване на прозорци или плочки, също трябва да се изчисли възможната площ за обработване.

Налягане (бар) Като цяло, колкото по-високо е парното налягане, толкова по-лесно е да се отървете от мръсотията. По този начин водата в резервоара намалява по-бързо, така че е практично освен високото налягане да има и голям резервоар.

Всяка парочистачка трябва да има поне 3 бара, това е минимум: Ръчни парочистачки и мопове: Над 3 бара
Препарати за почистване на подове: Над 3,5 бара
Парочистачки: Над 4 бара

Температура на парата Колкото по-висока е максималната температура, толкова повече нежелани микроорганизми и бактерии ще унищожи почистващият препарат. Най-мощните модели произвеждат пара със 150 ° C. Най-често срещаните микроорганизми загиват при 70°C, но някои видове са по-устойчиви и изискват по-високи температури, за да бъдат унищожени. Въпреки това, температурата също трябва да се регулира спрямо вида на повърхността, за да се избегне повреда.

Захранване За ръчните парочистачки е особено важно дали захранването е кабелно или безжично и колко дълго може да издържи батерията с едно зареждане. При пълно зареждане акумулаторните парочистачки обикновено могат да работят непрекъснато до около 20 минути.

Резервоар за вода Стандартният резервоар е с вместимост 0,4-2 литра с активно време за почистване 5-30 минути. Колкото по-голям е резервоарът, толкова по-дълго е времето за почистване и в резултат на това почистващите устройства обикновено имат по-високо максимално налягане на парата. От друга страна, по-големите резервоари отнемат повече време за загряване и следователно консумират повече енергия.

Еднокамерни резервоари Има само един резервоар за вода, главно при ръчните и мобилни модели.

Риск от изгаряне При еднокамерните версии съществува риск от изгаряне при небрежна работа, затова обърнете специално внимание. Резервоарът за пълнене с вода е под постоянно налягане, докато цялата вода изтече. Не пълнете отново водата, докато цялата вода в резервоара не изтече и оставете почистващият уред за известно време да се охлади за безопасност.

Двукамерни резервоари Разполага с два водни резервоара, които позволяват да се пълни отново вода по време на почистване и правят общата употреба много по-безопасна. Водата преминава в пара само от единия, а другият може да се пълни по време на работа. Затова тези модели са и по-енергийно ефективно решение.

Материал Материалът на резервоара е пряко свързан с живота на машината и зависи от това дали трябва да се използва само дестилирана вода. Най-добрият вариант е неръждаемата стомана, която не улавя отлагания от варовик и следователно се справя с чешмяната вода.

Функции

Контрол на мощността Различна повърхност = различно парно налягане и температура. Благодарение на възможността за регулиране, можете да използвате почистващото устройство и за различни деликатни материали.

Намотаване на захранващия кабел Механизъм за навиване на кабела с бутон.

Защитна ключалка за деца Предпазно заключване за предотвратяване на спонтанно нежелано изтичане на пара по време на работа.

Предпазен клапан Предотвратяване на случайно отваряне на резервоара за вода и възможно опарване.

Защита от котлен камък Използваните материали предотвратяват образуването на варовик. Това елиминира нуждата от използване на дестилирана вода и необходимостта от често почистване на уреда.

Индикатор за обема на водата Индикаторна светлина, която се включва, когато водата в резервоара започне да намалява.

Безжична версия На пазара има много акумулаторни модели, които имат презареждащ се акумулатор.

Аксесоари

Аксесоарите оказват голямо влияние върху общата приложимост на продукта. Когато избирате, обърнете достатъчно време не само за самото устройство, но и за доставените аксесоари.

Аксесоари за бяла техника
Средства за почистване и дезинфекция
Прахосмукачки, уреди за почистване

Често задавани въпроси

Да, защото не издухват прах и не изискват използването на химикали. Те също така повишават влажността в помещението.

Всеки тип повърхност изисква определена безопасна температура на почистване. Преди да закупите, уверете се, че парочистачката има регулатор и че е подходяща за повърхностите, по които искате да я използвате.

Естествена и синтетична кожа, мека пластмаса, коприна и вълна, електрическо оборудване, предмети, подобни на хартия и др., както и повърхности с восъчна или мазна повърхност не са подходящи за почистване с пара.

Въпреки че и двата вида се използват за почистване на подове, парният моп (за разлика от почистващите устройства за под) е тип пръчка без колела. Моповете обикновено са по-маломощни и по-евтини, затова влизат в отделна подкатегория.

Парочистачките могат да се справят с мръсотията при правилно налягане и температура без използването на почистващи препарати, но такива могат да се използват за улесняване на работата. На пазара има много различни продукти, специално предназначени за парочистачки.