Как да си купите процесор?

Процесорът е мозъкът на всеки компютър и до голяма степен определя неговата мощност. Затова изберете такъв, който може да се справи с всички задачи, от които се нуждаете.Процесор се среща не само в компютрите, но и във всички устройства, които извършват изчислителни операции. Докато при смартфони или например телевизори нямате възможността да го избирате, за настолен компютър зависи изцяло от Вас какво предпочитате, това е отчасти валидно и при лаптопите. Процесорът винаги е свързан към дънната платка и също така контролира другите компоненти на компютъра, така че е от съществено значение. Различните процесори позволяват операции с различно натоварване, някои понасят непрекъснатата работа, други осигуряват максимална мощност само за по-кратко време.

Процесорът е мозъкът на всеки компютър и до голяма степен определя неговата мощност. Затова изберете такъв, който може да се справи с всички задачи, от които се нуждаете.Процесор се среща не само в компютрите, но и във всички устройства, които извършват изчислителни операции. Докато при смартфони или например телевизори нямате възможността да го избирате, за настолен компютър зависи изцяло от Вас какво предпочитате, това е отчасти валидно и при лаптопите. Процесорът винаги е свързан към дънната платка и също така контролира другите компоненти на компютъра, така че е от съществено значение. Различните процесори позволяват операции с различно натоварване, някои понасят непрекъснатата работа, други осигуряват максимална мощност само за по-кратко време.

Време за четене 5 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове процесори

Две големи марки процесори доминират пазара - AMD и това Intel. Те се конкурират силно помежду си и се стремят да предоставят процесори с най-доброто съотношение цена/производителност. И двете марки предлагат процесори в началната, средната и горната категория, както и модели, предназначени и оптимизирани за различни приложения.

AMD процесор

Процесорите AMD се характеризират с по-висока многоядрена производителност. Предимството е, че не е нужно да сменяте дънната платка, ако искате по-мощен AMD процесор. AMD Athlon - основната, най-малко мощна серия, предимно за използване в офис или мултимедийни развлечения.
AMD Ryzen 3 и Ryzen 5 - подходящ за умерена работа или игра.
AMD Ryzen 7 и Ryzen 9 - много мощни процесори, предназначени за най-активните потребители.
AMD Threadripper - голям брой ядра при по-ниска тактова честота за редактиране на видео и изобразяване или изчисляване на симулационни модели.
AMD Epyc – приложение за сървъри, висока надеждност, нисък процент на грешки, поддръжка за виртуализация и още повече TB RAM.

> AMD процесори

Процесор Intel

Процесорите на Intel обикновено са малко по-мощни на физическо ядро. За сметка на това, по-често ще Ви се наложи да подмените и дънната платка, ако закупите друг процесор Intel. Intel Pentium и Celeron - основната, най-малко мощна серия за офис употреба.
Intel Core i3 - процесорите са особено подходящи за мултимедия и по-невзискателни игри.
Intel Core i5 и i7 - серия, предназначена както за активни играчи, така и за работни задачи.
Intel Core i9 - процесори за най-запалените геймъри, професионалисти и технологични ентусиасти. Intel Xeon - модели, предназначени за сървъри и работни станции, предлагат функции, които повишават надеждността и намаляват изчислителните грешки. Процесорите I5, i7 и i9 могат значително да ускорят едно или повече ядра (Turbo Boost), повишавайки мощността в приложения с големи изисквания.

> Процесори на Intel

Важни параметри

Честота (тактова честота) Един от най-важните параметри се дава в GHz (гигахерц). Показва колко изчисления може да извърши процесорното ядро за една секунда. По-високата честота обикновено означава повече мощност, но това не е единственият показател. Броят на ядрата също влияе върху цялостната мощност. Производителите определят тактовата честота понякога в интервал, примерно между 4,4 до 5,3 GHz. Това означава, че процесорът може да работи постояно на 4,4 GHz и може да се ускори до 5,3 GHz краткосрочно. Максималната честота обикновено се достига от едно или две ядра, докато останалите работят на по-ниската честота.

Брой ядра и нишки
Процесорите имат множество ядра, така че могат да извършват множество операции наведнъж. В днешно време две ядра са най-често срещани и това е напълно достатъчно за обикновен офис или домашен компютър. Напредналите потребители, включително играчите, трябва да използват процесор с най-малко четири ядра. Множество ядра могат да се използват само от тесен кръг от приложенията, но шест, осем или повече ядра са особено полезни за сървъри или процесори работещи с графика.

В допълнение към ядрата, виртуалните нишки също играят роля в подпомагането на физическите ядра да изпълняват задачи по-бързо. По този начин при някои процесори може да срещаме хипер-нишкови / SMT технологии, тоест виртуално удвояване на броя на ядрата. Увеличението на производителността с тях обаче разбираемо не е така голямо, в сравнение когато те са физически.

Възможност за овърклок

Много процесори предлагат версия с отключен множител, който позволява overclock. Това означава увеличаване на базовата честота. Обикновено това е възможно в рамките на няколко десетки процента, но при овърклок процесорът консумира повече енергия и също така изисква много добро охлаждане. В случай на овърклок често е необходимо да се инвестира в по-качествен радиатор за охлаждане от този, който получаваме с процесора. Някои процесори също имат функция за автоматична отмяна (Turbo Boost / Turbo Core), когато процесорът автоматично увеличава честотата за определен период от време, ако е необходимо.

Кеш памет Паметта, известна още като кеш памет или кеширане, се използва за съхраняване на междинни изчисления, така че всяко ядро да може да работи паралелно по задачи. Прехвърлянето между него и процесора е по-бързо от съхраняването на временни изчисления в RAM. В момента обаче той почти винаги е достатъчен и в по-голямата част от случаите се отразява на производителността на процесора с не повече от един процент. Кеш паметта най-често се посочва в MB единици.

Сокет и чипсет Процесорът се включва в гнездото на дънната платка. Технологичният напредък налага надграждането на тази част и всеки производител използва своя собствена версия. Затова ако имате дънна платка с процесор Intel, определено няма как да включите процесор AMD към нея. Всеки производител използва множество гнезда, така че трябва да проверите дали гнездото и чипсетът на дънната платка са съвместими с процесора.

На пазара постепенно се появяват нови поколения процесори, които винаги са значително по-мощни и все по-ефективни поради непрекъснатите подобрения в производствения процес.

Консумация TDP (Термична проектна мощност) е дадена във ватове (W). Посочената консумация на енергия е валидна при максимално натоварване. Това е важен параметър поради експлоатационните разходи и съвместимостта на захранването.

Охлаждане Процесорите се нагряват значително по време на работа. За някои процесори може да се ползва пасивно охлаждане, но повечето се нуждаят от специален радиатор. В някои случаи производителите доставят такъв директно на процесорите, но това обикновено стига само за охлаждане при настройка на базова честота. За процесори със заключена честото радиатор обикновено не е включен и трябва да се закупи отделно. В допълнение към мощността, скоростта и свързаното с нея ниво на шум също са важни параметри, тъй като някои радиатори могат да бъдат доста шумни при по-високо натоварване.

Често задавани въпроси

Процесорът изпраща команди към графичната карта, които графичната карта използва за генериране на изображение, което след това се изпраща на монитора. Важно е и двата компонента да имат сходни нива на производителност и да не се „инхибират“ взаимно.

Дори най-съвременните игри обикновено не са достатъчно оптимизирани за шестнадесетични и многоядрени процесори. Следователно, за целите на игрите, трябва да проверите основно максималната честота на процесора.

В днешно време процесорите много често включват интегриран графичен чип (GPU). Това, особено при най-новите поколения процесори, ще бъде достатъчно единствено за работа в офис и лесна домашна употреба. Предимството на това решение е, че спестява енергия, пространство и разходи за придобиване. Приложенията и игрите с големи хардуерни изисквания се нуждаята външна графична карта.