Има три основни типа сокоизстисквачки, а именно центробежни, винтови и механични сокоизстисквачки. Винтовите сокоизстисквачки са допълнително разделени на вертикални и хоризонтални в зависимост от позицията на винта.
- Видове сокоизстисквачки
- Центробежна сокоизстисквачка
- Винтова сокоизстисквачка
- Механична шнекова сокоизстисквачка
- Вертикална или хоризонтална сокоизстисквачка да си изберете?
- Вертикални шнекови сокоизстисквачки
- Хоризонтални шнекови сокоизстисквачки
- Сокоизстисквачки с двойна ос
- Параметри
- Ширината на отвора за пълнене
- Свързани продукти
- Често задавани въпроси
Видове сокоизстисквачки
Центробежна сокоизстисквачка
Центробежните сокоизстисквачки са много популярни в различни ресторанти или барове, където една напитка трябва да се сервира бързо. Също така е безценна за заети хора и големи семейства, където времето е от съществено значение.
Скорост
Производство на плодов сок за незабавна консумация
Чудесна за заведения за обществено хранене
По-евтина
Мощен двигател
Сокът се окислява по-бързо, така че трябва да се изпие възможно най-скоро - В сока се образува пяна - Правят сок с по-ниско качество - По-високо ниво на шум - По-енергийно интензивно - Филтърът се почиства по-трудно
Двете основни елемента на центробежните сокоизстисквачки са въртящи се ножове и скорост.
Те са много бързи, тъй като имат по-мощен двигател с мощност над 900 W. Плодовете или зеленчуците, които искате да изстискате, просто хвърлете в отвора за пълнене, а въртящите се остриета ги настъргват и избутват през цедката. След секунди резултатът ще бъде чаша здравословен сок.
Винтова сокоизстисквачка
Винтовата сокоизстисквачка е коренно различна от центробежната. Обработката на сока отнема повече време. Тя е много по-бавна от центробежната сокоизстисквачка, използвайки вместо въртящи остриета винтов шнек за смилане на суровините и пресоване на сока през сито в подготвен съд.
Тиха работа
Те са щадящи към суровината, така че са нежни и към витамините и ензимите
Висок добив за извличане на максимален сок и сухи отпадъци от суровини
По-енергийно ефективна
Възможност за смяна на ситата, което Ви позволява да получавате сокове с различна текстура
Някои такива сокоизстисквачки могат да приготвят и тестени изделия, орехово масло, сорбе, смляно кафе и дори кайма. Н якои типове се предлагат и с преса за масло, така че можете да пресовате семена или ядки за домашно олио. Консумацията на енергия обикновено е ниска и въпреки че може да надхвърли 400 вата при някои модели, домакинските уреди обикновено консумират около 200 вата мощност при 60 об/мин. Индустриалните винтови сокоизстисквачки могат да произвеждат до 1,5 литра сок в минута. Те се подразделят на хоризонтални или вертикални, в зависимост от разположението на винта.
Особено ще оцените качествената винтова сокоизстисквачка, ако искате да се храните здравословно и нямате нищо против да чакате известно време, докато сокът стане готов. Винтовата сокоизстисквачка може да направи около 4 литра сок за половин час.
Механична шнекова сокоизстисквачка
За да направите сока, завъртете манивелата в механичната сокоизстисквачка. Добивът от механична сокоизстисквачка не е толкова добър, но от друга страна получаваме сок със същото качество като при нискооборотна сокоизстисквачка.
Нежна към суровината
Прави качествен сок
Ниска цена
Изисква физически усилия
Производството на сок е по-бавно
По-малко количество
Голямото предимство на механичните сокоизстисквачки е тяхната ниска цена, така че ако не планирате да правите сок редовно, а само от време на време, на почивка или в движение, механичната сокоизстисквачка е чудесен избор. Тя обаче не е подходяща за ежедневна употреба с по-голямо количество материал.
Вертикална или хоризонтална сокоизстисквачка да си изберете?
Коя сокоизстисквачка трябва да изберете, ако искате да сте внимателни към съставките и да направите добър сок? Зависи колко често и от какво искате да направите сок.
Вертикални шнекови сокоизстисквачки
Вертикалните винтови сокоизстисквачки Ви позволяват да пресовате по-големи количества съставки наведнъж. Ако планирате да направите сок основно от плодове и горски плодове, вертикалната сокоизстисквачка е отличен избор.
Ако обаче искате да изстискате сок от по-голямо количе ство кореноплодни зеленчуци, изберете хоризонтална сокоизстисквачка. При вертикалните плодови центрофуги честата обработка на твърди суровини може да доведе до по-бързо износване на силиконовото уплътнение. Освен това сокът от вертикалните сокоизстисквачки понякога може да съдържа частици от преработения материал.
Вертикалните модели са малко по-бързи от хоризонталните поради гравитацията, но са чувствитени към някои видове материал, като кореноплодни зеленчуци или стъбла от целина. Хоризонтална сокоизстисквачка може да обработва тези суровини без никакви проблеми.
Хоризонтални шнекови сокоизстисквачки
Ако искате сок от много кореноплодни зеленчуци и билки в допълнение към плодовете, хоризонталната шнекова сокоизстисквачка е точно за Вас. Можете да изберете с единичен винт (единичен вал) или с двоен винт (двоен вал), които са описани по-долу.
Хоризонталните едношнекови сокоизстисквачки са по-подходящи за обработка на твърди кореноплодни зеленчуци, отколкото вертикалните. Освен това имат по-малък отвор за поставяне на съставки, така че няма риск от задръстване на сокоизстисквачката. Това обаче също означава, че плодовете и зеленчуците трябва да се нарязват на по-малки парчета.
Какво още може хоризонталната сокоизстисквачка? С хоризонталната шнекова сокоизстисквачка не можете да направите само сок от плодове. С избраните модели можете да правите тестени изделия, сорбета, орехово масло, бебешка храна и др. Можете да закупите също и аксесоари за някои хоризонтални сокоизстисквачки, за да можете сами да правите студено пресовани масла.
Сокоизстисквачки с двойна ос
Има и двуосни сокоизстисквачки, оборудвани с два винта. Те Ви позволяват наистина да извлечете максимума от суровините.
Двувинтовите сокоизстисквачки обаче са значително по-скъпи от едновинтовите. Въпреки че тези сокоизстисквачки са по-скъпи, това не означава, че винаги са най-доброто решение. Парадоксално, но едноосовите сокоизстисквачки често се оказват по-добър избор за потребителите, защото са по-лесни за използване. Освен това почистването на двуосна сокоизстисквачка може да бъде по-трудно.
Параметри
Количество Един от най-важните параметри при избора на нова сокоизстисквачка е да се получи възможно най-много сок от суровината, която ще се центрофугира. В това отношение има едно просто правило: колкото по-ниска е скоростта, толкова по-висок е добивът и толкова по-добро е качеството на сока. Един от проблемите на центробежните сокоизстисквачки е ниският добив. Отпадъците, останали след изтискването на плодове и зеленчуци, обикновено са твърде мокри. Това означава, че се губи много сок, който би могъл да попадне в чашата Ви. Така че въпреки ниската покупната цена на сокоизстисквачка, в крайна сметка ще харчите повече за материала, защото няма да извлечете толкова сок от плодове и зеленчуци, колкото бихте могли.
Качество на сока Добивът върви ръка за ръка с качеството на сока. Тъй като центробежната сокоизстисквачка работи с бързи обороти, тя генерира топлина по време на работа. Това обаче не е добре за сока, тъй като леко се нагрява, което може да намали някои от витамините и ензимите. Сокът от центробежни сокоизстисквачки не е толкова богат на вкус, колкото сокът от шнековите сокоизстисквачки, защото е малко по-воднист и по-пенлив. Колкото по-бърза е сокоизстисквачката, толкова повече въздушни мехурчета влизат в сока, толкова повече пяна се получава и сокът се окислява по-бързо. Винтовите сокоизстисквачки са значително по-бавни и поради ниските оборити на изстискване на сока, той получава минимално количество въздух, така че се пени по-малко и следователно се окислява по-бавно. Сокът не е нужно да се пие веднага, той трае по-дълго време. Когато скоростта на сокоизстисквачката не надхвърля 200 оборота в минута, сокът може да издържи в хладилника през целия ден.
Ширината на отвора за пълнене
По-тесният отвор за пълнене не е минус, напротив! Има и големи отвори за пълнене, които могат да поберат цяла ябълка. Въпреки това, за да може сокоизстисквачката да обработва голямо количество суровина, са необходими много здрав пресоващ агрегат и достатъчно мощен двигател. Дори и при най-добрите сокоизстисквачки е добре да разрежете ябълките на четвъртинки, за да може машината да ги обработва възможно най-добре. Освен това можете да постигнете по-добри добиви, като нарежете суровината на по-малки парчета.
Често задавани въпроси
Какво може да се направи в сокоизстисквачката освен соковете?
Сокоизтисквачките са предназначени предимно за различни плодове и зеленчуци, но има и такива, които са подходящи и за други продукти. Центробежна сокоизстисквачка: тези модели могат да приготвят само сок.
Хоризонтална сокоизстисквачка: освен плодови и зеленчукови сокове, можете да приготвите орехово мляко и мляко със семена, сорбета от замразени плодове, орехово масло, бебешка храна, макаронени изделия, да мелите кафе или дори кайма с някои от моделите. Не всички хоризонтални и вертикални сокоизстисквачки позволяват обработката на съставките по този начин. Но ако имате оборудване за тестени изделия към машината, ще можете да направите паста. Винаги четете внимателно описанието на продукта.
Можете също да направите студено пресовани масла с някои сокоизстисквачки, но това изисква специална преса за масло, която просто се закрепва към сокоизстисквачката. В домашни условия можете да приготвите различни масла от ленено семе, тиквени семки, семена от черен кимион, конопено семе, маково семе, кокосови орехи, фъстъци, кашу, шам фъстък, слънчоглед и много други маслодайни семена.
Искате ли да оставите сока за по-късно? Как може най-добре да се запази, за да се предотврати окисляването?
Ако искате да изпиете сока по-късно, съхранявайте го във вакуумен контейнер и извлечете въздуха с вакуумна помпа. Това позволява на сока да издържи 24-48 часа в хладилника. Все пак сокът трябва винаги да се пие възможно най-скоро след приготвянето му.
Какви съставки не са подходящи за сокоизстисквачката?
Не всички материали са подходящи за приготвяне на сок. Сокоизстисквачките като цяло, дори и винтовите, включително двуосните, могат да имат проблеми с презрели и изсъхнали съставки. Хлебните ябълки, меките круши и кайсии, меки ананаси, изсъхнали билки и други такива могат да бъдат много проблематични. Бананите също не могат да се обработват в сокоизстисквачка, затова е по-добре да ги пасирате заедно със сока им в блендер. От друга страна най-добър резултат може да се постигне с твърди, неузрели плодове.