Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите твърд диск?

Никой потребител на компютър или лаптоп не може без вътрешен твърд диск. Това е необходимо за работа на машината. Ако Вашият твърд диск се повреди или сегашният вече не разполага с достатъчно място, време е да си купите нов. Но какви са параметрите, по които да се водите при избора?

Как да си купите твърд диск?

Видове вътрешни устройства

HDD диск

Конвенционалните HDD (твърди дискове) работят на принципа на комбинация от въртящи се плочи, направени от магнитно чувствителен материал, които влизат в контакт с главите за запис и четене.

  • Голям капацитет
  • Рентабилен
  • По-ниска скорост
  • Работи с няколко плочи
  • Шумен
  • По-склонен към повреди

SSD диск

За разлика от HDD, SSD няма движещи се плочи, така че е по-надежден и издръжлив. Данните се съхраняват в NAND флаш памет.

  • Висока скорост на трансфер на данни
  • Издръжлив
  • Ниска консумация на енергия
  • По-малък размер
  • Безшумна работа
  • Висока покупна цена

SSHD устройство

Hybrid SSHD съчетава предимствата на двете предишни технологии. SSD частта на устройството е предназначена за често използвани данни, за да бъдат по-леснодостъпни.

  • Бързо търсене на данни
  • Адекватна производителност
  • По-висока покупна цена в сравнение с HDD

Каква е разликата между последователно четене/запис и 4K четене/запис? Първият термин се отнася до работа с един голям файл или няколко по-малки файла. 4K, от своя страна се свързва с по-голямо количество данни, състоящо се от много малки файлове.

Параметри

Скорост и време за достъп Използваме два основни показателя, а именно мегабайта в секунда (MB/s) и операции в секунда (IOPS). Ако търсите устройство за домашна употреба, мегабайтите в секунда също са подходящи. Ако търсите устройство за сървърна употреба, проверете преди всичко броя на операциите. Времето за достъп (ms) показва колко време е необходимо, за да бъде достигнат тъсетният блок от така наречената глава. Това също посочва колко време е необходимо на тези глави да достигнат до определена пътечка или цилиндър. Скоростта на дисковете от висок клас е 4 ms, не толкова бързите изискват обикновено над 10 ms.

Кеш и капацитет Кешът или буферът влияе на производителността на диска. Основната му цел е временно съхранение на данни. Кешът служи за бързо зареждане на данни в кеша, а след това за прехвърлянето им от кеша към дестинацията. Този принцип за запис на данни се прилага както за HDD, така и за SSD. Обичайните размери на кеша варират от 64 до 128 MB.

до 64 MB
128MB
256MB
над 512 MB

Капацитетът на диска също играе важна роля. Очевидно колкото по-голям е капацитетът на устройството, толкова повече данни може да побере. Един типичен потребител може да оползотвори около 2 TB.

до 600 GB
600-1000 GB
1000-2048 GB
2048-10 000 GB
над 10 000 GB

На практика трябва да имате предвид, че изтеглената музика например заема много по-малко място от изтегления филм.

Операционна система - около 20 GB Програми - заемат десетки до стотици GB Игри – може да бъде и 100 GB Музика - висококачествената музика може да отнеме десетки MB Филми - филм с 4K качество може да заеме до 80 GB

Файлови системи Най-често използваните файлови системи в Windows са FAT32 и NTFS.

FAT32 По-стара операционна система Максималният размер на файла е 4 GB Максималният размер на диска е 10 000 GB

NTFS По-нова операционна система с по-добра сигурност Максималният размер на диска е неограничен

Скорост Колкото по-висока е скоростта на твърдия диск, толкова по-мощен е той, но и толкова по-шумен.

7200 об/мин - високопроизводителни устройства, използвани предимно в настолни компютри
5400 об/мин - използвани главно в преносими компютри, тъй като са по-малко мощни, но и не толкова шумни.
10 000 оборота в минута - използват се предимно за сървъри.
15 000 оборота в минута - изключително мощни модели за сървърни приложения.

Ниво на шум Нивото на шума при движение може да играе голяма роля при натоварване и в тиха среда.

Интерфейс
Всички твърди дискове, вътрешни или външни, изискват захранване, за да функционират. За външните преносими дискове най-често се използва USB 3.0. Но какъв интерфейс използват вътрешните твърди дискове? SATA3 конектор - използва се за свързване на конвенционални устройства
NVMe - използва се за SSD модели М.2 (NGFF) - модерният интерфейс има по-висока скорост на предаване, компактност и дълготрайна работа. SAS 3, SATA, SATA2, SAS 2, PCI-Express, PATA (IDE), SATA 6 GB/s, SATA 12 GB/s или mSATA варианти също могат да се срещнат.

Флаш памет NAND флаш паметта се среща в 4 основни категории: SLC (Single-Level Cell) - във всяка клетка се съхранява един бит; по-ниска консумация на енергия и по-дълъг живот на клетките. MLC (Multi-Level Cell) – всяка клетка съдържа два бита; по-ниска скорост на предаване и по-ниска издръжливост на клетката. TLC (Triple_level Cell) - три бита се съхраняват във всяка клетка; по-ниска скорост на трансфер на данни и по-висок процент грешки. QLC (Quad Level Cell) - във всяка клетка има четири бита, това е най-бавният и най-евтиният тип. Производителите обикновено дават на твърдите дискове живот от около 10 години. Много обаче зависи от запрашеността и температурата на околната среда. Не е необичайно устройството да се повреди след около 5 години. Ако имате по-старо устройство у дома, струва си да стартирате програма за анализ на състоянието, която може да оцени възможните грешки. Животът на SSD е ограничен от максималния брой записи, които устройството може да поеме. Тези стойности обикновено са между 60-200 TB. Понякога се случва устройството да е в гаранция, но да е надхвърлило този лимит за работа. В този случай обаче не можете да поискате гаранцията от производителя на устройството.

Често задавани въпроси

Как работи докинг станцията?

Това е полезно устройство, когато искате да клонирате Вашия твърд диск. Просто поставете новото и старото устройство в докинг станцията и изберете от кой диск да копирате и на кой да запишете. Когато избирате докинг станция, обърнете внимание какъв капацитет на устройствата е способна да поддържа.

Може ли твърдият диск да се повреди, ако местя машината често?

За тази цел можете да закупите защитна кутия, това гарантира защитата на устройството, производителите в днешно време предлагат и много дизайнерски кутии.

Какъв е физическият размер на твърдите дискове?

HDD и SSHD най-често се предлагат в 3,5-инчови размери, но те не се побират в лаптоп. SSD версиите обаче са 2,5 инча, което е стандартният размер за повечето лаптопи.