Избор на укулеле според дървото Освен от размерите, полученият звук зависи и от вида на дървото. По-долу ще намирате едно опростено описание. Особено по-скъпите инструменти трябва да бъдат щателно тествани, преди да ги закупите. Освен това, много модели са съставени от няколко различни вида дърво в различни пропорции.
Най-често срещаните видове дървесина: Традиционна коа: звукът е перфектно балансиран и устойчив Махагон: звукът е богат, мек и дълбок едновременно Кедър: динамичен, балансирано изпълен звук Смърч: много чисти и плътни високи тонове Липа: леки, нежни и устойчиви тонове Клен: меки, леки и чисти вибриращи звуци
Аксесоари Отново, на първо място трябва да си отговорим, как и къде искаме да свирим на укулеле. Ако планирате да пътувате с него, калъфът ще бъде от съществено значение. Калъфът за укулеле не само предпазва инструмента от влага и прах, но и частично смекчава евентуално падане. За да не се изненадате, ако 1-2 струни се скъсат, винаги дръжте под ръка резервен комплект струни. Ако нямате електро-акустична версия с вграден тунер, можете например да закупите обикновен тунер за укулеле с клипс. С гореспоменатото електроакустично укулеле можете да настройвате дори без кабел. Презрамката може да бъде полезна при свирене, което Ви позволява да свирите удобно при всякакви условия.
Електроника Ако купувате инструмента с план за концерти и други публични изпълнения, Ви препоръчваме да закупите укулеле с предусилвател. Тъй като звукът на укулеле е много по-тих от звука на китарата, а микрофонът често може да изкриви звуците, версията с пикап е идеалният избор. Можете лесно да свържете кабела към усилвател и да се насладите на изпълващия звук. Освен това, електроакустичните укулеле модели често идват с вграден тунер, който позволява бърза и надеждна настройка на инструмента.
Терминологичен речник Гриф - повърхността, върху която са опънати струните. Ключове за настройка - частта, където струните са фиксирани върху колчетата за настройка. Прагчета - тесни метални ленти, които разделят грифа на секции. Бридж - краят, който закрепва струните; използва се за предаване на вибрациите към другите части на инструмента.