Как да си купите видеокарта?

Предстои Ви покупка и конфигурация на десктоп компютър? Или просто желаете да осъвремените вашия компютър до вариант, който поддържа без проблем по-високи графични настройки? Търсите евентуално видеокарта, която да пуска игри без насичане? Има много аспекти, които трябва да имате предвид, преди да направите избор, но нашето ръководство за пазаруване ще Ви помогне да се ориентирате.Има няколко критерия, които трябва да се вземат предвид, от монитора до процесора, дори и кутията на компютъра. Различните хора ще оценят различно тези аспекти, в зависимост от това дали става дума за игри, видеоклипове или офис програми, които изискват по-сериозна графика.

Предстои Ви покупка и конфигурация на десктоп компютър? Или просто желаете да осъвремените вашия компютър до вариант, който поддържа без проблем по-високи графични настройки? Търсите евентуално видеокарта, която да пуска игри без насичане? Има много аспекти, които трябва да имате предвид, преди да направите избор, но нашето ръководство за пазаруване ще Ви помогне да се ориентирате.Има няколко критерия, които трябва да се вземат предвид, от монитора до процесора, дори и кутията на компютъра. Различните хора ще оценят различно тези аспекти, в зависимост от това дали става дума за игри, видеоклипове или офис програми, които изискват по-сериозна графика.

Време за четене 12 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

На първо място, трябва да разгледате следните въпроси, които също са обяснени подробно в това ръководство за пазаруване:

  • За какво да внимавате, за да вземете най-доброто за Вас решение?

  • Колко струва една видеокарта и какви функции има всеки модел?

  • Какво трябва да имате предвид, когато определяте цената, размера на паметта, избирате конектора, или производителя?

  • Кои са най-новите иновации, за които непременно трябва да чуете?

  • Какви превантивни, безопасни функции и здравни ефекти може да има една видеокарта?

Прочетете нашето задълбочено ръководство за пазаруване, което дава съвети и Ви превежда през всяка стъпка, за да изберете видеокартата, който най-добре отговаря на Вашите нужди!

Организирайте идеите си

За да можете да кажете какъв тип видеокарта искате да купите, първо обмислете и съберете аспектите, които искате да видите по време на работа на компютъра. Помислете кои параметри са Ви допадали и какво Ви е харесало по-малко в предишната си видеокарта. Вижте какво използват Вашите приятели и роднини във Вашата среда или разгледайте ТОП продуктите на нашия сайт. Можете да прочетете за някои модели, за да разберете кои са най-търсените продукти. За да разберете лесно кои функции какво означават, ние ще Ви помогнем като Ви обясним всичко и ще се опитаме да улесним избора за Вас.

Първо, направете списък с най-необходимите функции, които Вашата видеокарта трябва да има.
Можете да направите това лесно, като посетите страницата с категория Видеокарти и изберете най-важните параметри за филтрите вляво.

Определете приблизителната сума, която бихте похарчили, но имайте предвид, че цените са в широки граници. Помислете за какво искате да използвате новата си видеокарта. Ще се нуждаете от видеокарта от начално ниво, ако основната Ви цел е да сърфирате в интернет, да работите с офис програми и да гледате видео. Ако искате да закупите карта от нисък клас, т.е. начално ниво, си заслужава първо да прегледате процесорите, тъй като много от тях включват интегриран графичен чип, който може да изпълнява основни графични задачи, без да е необходимо отделна (специална) видео карта.

Ако целта е да се играят игри, тогава ще трябва да изберете карта с по-висок клас. Важен въпрос, разбира се е, за какви игри става въпрос, но разработчиците винаги посочват минималните хардуерни изисквания, за да могат игрите да работят правилно.

Като цяло, 30 кадъра в секунда е границата, при която могат да работят гладко примерно по-бавните игри, като разказващите истории. За по-бързи и по-динамични игри като стрелби или авторали е необходима около два пъти по-бърза скорост.

Разработчиците на игри обикновено изброяват параметрите в две групи: минимални и препоръчителни изисквания, така че, за да се насладите на потребителското изживяване, си струва да вземете предвид препоръчителните изисквания, които не се отнасят само за видеокартата, но и за другия хардуер на Вашата машина ( CPU, RAM, съхранение). Има широка гама от опции за видеокарти за игри, от ниски и средни до високи.

За определено високоресурсна употреба, като 3D моделиране, редактиране на видео, 4K изображение, вече се препоръчва целеви хардуер: с комбинация от монитор с висока разделителна способност и мощна видеокарта от висок клас, тези задачи стават лесно осъществими.

Най-важните аспекти

По-долу показваме няколко неща, които трябва да имате предвид, преди да изберете нова видеокарта. Ето няколко бързи съвета, как да започнете:

Цените на видеокартите са в много широк диапазон, модели от ниска категория вече се предлагат за около 70-150 лв. Тези карти имат чипове AMD Radeon и Nvidia GeForce, 1 вентилатор, 1 GB или 2 GB памет. Имат DVI, HDMI и VGA конектори.
Можете да избирате между видеокарти от начална средна категория до 650 лв. Те включват чипсетите AMD Radeon и Radeon Pro, както и Nvidia Quadro в допълнение към GeForce. Паметите са с размер до 8 GB и могат да имат шина за достъп от 64-256 бита.

Моделите от висок клас започват от над 650 лв, но картите от премиум качество, които задоволяват всички нужди, могат лесно да достигнат 6000-7000 лв. Тези карти могат да имат размер на паметта до 48 GB и да варират от 128 бита до 4096 бита в шината за достъп.

Ако наличният бюджет позволява, си струва да планирате, че при избора от средната категория е необходимо да похарчите поне 300-400 лв за новата видеокарта, а влизайки в горната категория, спокойно можем да очакваме и двойно повече.

Отделете малко пари и за процесора!

Когато купувате видеокарта, не забравяйте и за процесора на Вашия компютър, защото работата на различните програми и игри силно се влияе от взаимодействието на тези два хардуерни компонента. Целта е видеокартата и компютърния процесор да работят заедно по балансиран начин. За силна видеокарта с голяма памет си заслужава да изберете мощен процесор, за да може той да подава на видеокартата достатъчно данни, с което и Вие ще получите максималната производителност.

При избора на производител, от една страна индивидуалните предпочитания могат да играят роля: с продукта от коя марка сте имали положителен опит досега (също както и с другите видове електроника), какви мнения сте чели за марката, кой е публикувал нова разработка или технология. Трябва също да добавим, че най-основната разлика между различните видеокарти е производителят на сърцето на видеокартата, тоест на процесора й.

AMD или Nvidia?

На пазара на видеокарти присъстват десетки производители с повече от сто модела, но всъщност две компании произвеждат използваните графични процесори: Nvidia и AMD.

Моделите, оборудвани с графични чипове на AMD, са конкурентоспособни в горния среден клас и малко по-нисък ценови диапазон, а със серията RX 5000 и по отношение на консумацията настига Nvidia. Въпреки това, в горната категория AMD няма конкурентна алтернатива срещу видеокартите на Nvidia RTX. Това обаче може да се промени в близко бъдеще с появата на видеокарти, базирани на архитектурата 'Big Navi' на AMD. Разбира се, от Nvidia засега имат отговор на това, с вече достъпните видеокарти от висок клас, базирани на архитектура Ampere (RTX 3070, RTX 3080, RTX 3090).

Видеочипсетът означава графичния процесор на видеокартата, и производство тук е почти изцяло покрито от Nvidia и AMD. Моделите GeForce, Quadro и Tesla карти с графични процесори на Nvidia се предлагат в продуктовите семейства RTX, GT, GTX и P.

AMD произвежда видеокарти с чипсети Radeon и Radeon Pro, налични в продуктовите линии RX и WX.

В допълнение към Nvidia и AMD, Matrox са произвеждали графични чипове преди, но производството е завършено преди години, така че има малко варианти от този тип.

При активно охлаждане топлината се отстранява чрез вентилатор, при пасивно охлаждане само чрез охладителни ребра (без шум), а при водно охлаждане циркулацията на охлаждащата течност поддържа видеокартата на оптимална температура. За обща употреба се препоръчва активна, при разработване на система без шум пасивна, докато при по-високи изисквания за мощност се препоръчва система с водно охлаждане.

На пазара се предлагат видео карти с 1 вентилатор, с 2 вентилатора и с 3 вентилатора. Броят на вентилаторите основно зависи от физическия размер на видеокартата или компютъра и, разбира се, от мощността й, но охлаждането може да бъде повлияно и от разположението на видеокартата и охлаждането на самия корпус, както и от разположението на други хардуерни модули. Картите с два и три вентилатора се предлагат с чипсети AMD Radeon и Nvidia GeForce.

Размерът на паметта е един от най-важните аспекти, значението му в никакъв случай не е пренебрежимо. Колкото по-голям е този размер, толкова повече данни за изображенията може временно да съхранява системата, ускорявайки обработката и предаването. Моделите с най-малък диапазон на паметта от 1-2 GB, и дори тези с 4 GB памет представляват началното ниво сред видеокартите. За 1080p (FullHD, 1920 x 1080 пиксела) резолюция се препоръчва да изберете видеокарта с поне 6 GB или повече памет. За изобразяване на текстури с висока разделителна способност и максимизирането на настройките (както и прилагане на 4K резолюция) безспорно ще бъде необходима най-малко 8 GB памет или дори повече.

Типът памет също основно определя производителността на видеокартата. Най-съвременните варианти от памет тип GDDR вече работят с широка шина за достъп и високи тактови честоти, и тези видове памет така гарантират по-висока производителност. Паметите GDDR2, GDDR3 и GDDR4 представляват началното ниво.

В нашия сайт можете да изберете най-голям брой видеокарти с GDDR5 и GDDR6 памет, които представляват средния клас. GDDR5X предлагат още по-добро ниво, а тип GDDR6X се среща при модели от премиум категория.

Това е много важен параметър, тъй като трябва да се уверите, че имате достатъчно място в досегашния Ви компютър за новата видеокарта, преди да я купите. Ширина, дължина, дебелина, цялата тази информация може да бъде намерена в продуктовите описания на видеокартите. В зависимост от вида на охлаждането и физическия й размер, видеокартата може да заема половин, един, два или дори три слота в корпуса. За по-мощен тип, който произвежда много топлина, охладителната система също ще бъде с по-голям размер, което ще увеличи физическия размер на видеокартата. За по-малки дънни платки (като Mini-ITX) се предлагат по-малки видеокарти, които са лесно разпознаваеми по думата „Mini“ в името им.

Видеокартата трябва да бъде свързана към PCI Express конектора на дънната платка на компютъра. Видеокартите с по-висока производителност, обаче изискват повече енергия, отколкото могат да поемат през този конектор, подаващ до 75 вата максимум. Консумацията им може да бъде по-висока и в този случай ще трябва да се захранват с допълнителна мощност чрез захранването. Можете да използвате 6 или 8 пинови конектори за това. В средната категория обикновено има един такъв конектор, при моделите от висок клас вече можем да намерим решения с два. Ако захранването няма такива конектори, те трябва да бъдат сменени, и също е възможно и използването на адаптер през SATA конектора – това обаче не се препоръчва в дългосрочен план, тъй като използването на адаптери генерира допълнителна топлина.

Най-удобно е да можете да свържете монитора си към видеокартата без преходен адаптер, затова преди покупка е важно да се уверите, че избраната видеокарта има конектори, които има също и Вашият монитор. По принцип повечето монитори са оборудвани с HDMI и DisplayPort конектори, които можете да намерите на повечето видеокарти.

Видове конектори:

DVI конектор: LCD мониторите с първия цифров конектор получиха този тип конектор и все още се използват от много производители.
HDMI конектор: HDMI изходът Ви позволява да извеждате както видео, така и аудио към външно устройство с HDMI порт.
DisplayPort конектор: DisplayPort конекторът е съпоставим с HDMI конектора. Този тип също е в състояние да предава цифрови аудио и видео сигнали, и е разработен да замени DVI и VGA портовете.

Колкото по-висока е разделителната способност на монитора, толкова повече изчислителна мощност е необходима на видеокартата за показване на графики, тъй като отделните кадри имат с по-голяма размер.

Например, ако имате FullHD монитор, ще трябва да оразмерите към това и графичната карта, защото няма да можете да превключите на по-ниска разделителна способност от оригинално предлаганата от монитора, ако сте сложили карта с по-слаби възможности. Мощността на видеокартите, произведени за средно използване, са достатъчна за игра при 1080p (FullHD резолюция, 1920 x 1080 пиксела) резолюция и 30-60 кадъра в секунда. Ако искате по-висока разделителна способност (като 4K или 8K) и по-бързо опресняване на изображението, за да играете най-новите игри, препоръчваме някои от видеокартите от висока и премиум категория.

Ще се наслаждавате най-добре на високата честота на опресняване на мониторите (144Hz и по-висока), характерна за игри, с комбинация от мощна видеокарта и процесор. Ако максималната разделителна способност на монитора е 1080p, тоест FullHD резолюция, не си струва да харчите за видеокарта от висок клас, защото мониторът няма да може да показва допълнителните пиксели.

Вашето захранване ще осигури ли достатъчно мощност? Ще има ли достатъчно място за видеокартата в корпуса на компютъра?

Уверете се, че избраната видеокарта ще се побере физически в корпуса на компютъра и че захранването разполага с достатъчно мощност за захранване на цялата система, както и че има такъв тип конектор, от който може да се нуждае видеокартата.

Разработчиците на игри през последните години издават все по-малко игри, разчитащи силно на поддръжката на SLI и CrossFire, задачата на които технологии е да свържат няколко видео карти - съответно от Nvidia или от AMD - в рамките на една машина, повишавайки общата графична производителност. Така че си струва да изберете една по-мощна видеокарта от сумата, която бихте дали отделно за тази опция. Ако все пак се сложи втора видеокарта на по-късен етап, това може да бъде доведе до повече проблеми, отколкото предимства, тъй като може да повлияе на настройката на цялата система.

Не очаквайте значително повишаване на мощността чрез 'овърклокване'!

Ако имате нужда от по-добра производителност, си заслужава да изберете по-добър модел от наличните продукти. За видеокартите обикновено е по-малко валидно, че реално могат станат по-бързи чрез ръчен тунинг или овърклокване. Това по-скоро се прилага при процесорите от потребители, тестващи максималните граници на работа. Вероятното увеличение на мощността при стабилна работа би било само около 5-10%.

За помощ в следващата таблица класифицираме някои видеокарти от наличните в момента и от предишно поколение. Винаги си струва да се отбележи, че може да има разлика в цената и мощността между референтната версия * на даден графичен чип и подобрените нейни версии, така че се препоръчва да използвате следната категоризация внимателно, главно за общи насоки.

*Двата основни производителя на графични процесори (Nvidia и AMD) считат за референтен вариант собствено издадената видеокарта с даден техен графичен процесор, която има идеалните параметри според съответния производител – разбира се, други производители може да се различават, като подобряват различни стойности.

Видеокарти според мощността

Ценова категория

За какво я препоръчваме?

Nvidia GeForce GT 1030; AMD Radeon RX 550

Ниска категория

Препоръчва се към процесор без опция вградена графика, но не е подходяща за игри

Nvidia GeForce GTX 1650 Super, Nvidia GTX 1650; AMD Radeon RX 5500 XT 4GB/8GB. Карти от предишно поколение: Nvidia GTX 1060, GTX 1050 Ti, GTX 1050; AMD RX 590, RX 580, RX 570, RX 560

Начална средна категория

Карти, подходящи и за игри до 1080p резолюция, с ниски или средни настройки

Nvidia GeForce GTX 1660 Super, GTX 1660; AMD Radeon RX 5600 XT. Карти от предишно поколение: Nvidia GTX 1070 Ti, GTX 1070; AMD RX Vega 56

Средна категория

Подходяща и за игри до 1080p, съвместима с VR

Nvidia RTX 2070 Super, RTX 2070, RTX 2060 Super, RTX 2060; AMD Radeon RX 5700 XT, RX 5700. Карти от предишно поколение: Nvidia GTX 1080 Ti, GTX 1080; AMD Radeon VII, RX Vega 64

Горна категория

Вече може да се използва добре с VR

Nvidia RTX 2080 Ti, RTX 2080 Super, RTX 3080, RTX 3090, Titan RTX. Карти от предишно поколение: Nvidia Titan V, Titan Xp

Горна и премиум категория

Най-добрите видеокарти за изобразяване на 4K RTX картите поддържат технология ray tracing в реално време

Други важни параметри

Под това имаме предвид скоростта на процесора на видеокартата (графичния чип). Сред видеокартите с еднакъв графичен процесор, примерно Nvidia GTX 1650, има и такива с графичен чип фабрично настроен на по-висока скорост (често обозначен като OC или Overclocked), но те не дават забележително предимство – средно това означава разлика от няколко fps кадъра при игра.

В допълнение към размера на паметта е важно да се вземе предвид и шината за достъп на паметта, тъй като нейният размер оказва голямо влияние върху скоростта на видеокартата. Както скоростта на графичния чип, така и скоростта осигурена от шината за достъп на графичната памет означават, че видеокарта с по-бърза памет може да работи с по-високи скорости измежду графични процесори със същите параметри. Например, моделът Nvidia GTX 1650 с GDDR6, който ползва GDDR6 тип памет, е с около 15 процента по-бърз от същата версия с GDDR5 памет поради по-широката шина за достъп на паметта.

След като изберете графичен процесор (като Nvidia GeForce RTX 2060), може да откриете, че избраният продукт се предлага в различни варианти. Nvidia продава своите референтни карти от висок клас под името Founders Edition, с по-сдържан дизайн от други доставчици и с първоначално посочените скорост на графичния процесор и памет. Повечето потребители обаче не се спират на тези типове, а най-вече на модификациите от известни производители (като Asus, Gigabyte, MSI). Промените засягат например охладителната система (решения с много вентилатори или водно охлаждане), което също е оправдано, защото скоростта на графичния чип и паметта често се овърклоква, което също означава повишено отделяне на топлина. В допълнение, с използването на вентилатори с добро качество, видеокартата с по-висока мощност може да бъде тиха, и затова по-високата мощност не означава задължително шумна звукова карта.

Освен това, големите производители обръщат повече внимание на оформлението на видеокартите, така че ако търсите по-ефектна външност от референтните карти и евентуално LED осветление, между тях определено ще намерите подходящ за Вас дизайн.

Развитието на технологията CrossFire от AMD позволява използването на няколко графични карти в един компютър, повишавайки общата графичната мощност.

Картите с поддръжка на NVIDIA SLI (Scalable Link Interface) имат технология, разработена от NVidia за свързване на две или повече видеокарти в една машина. Моделите с 6, 8 и 11 GB имат тази функция, като повечето от тях имат активно охлаждане и са в горния ценови диапазон от над 180 000 лв.

Новости, за които непременно трябва да знаете

• Системи, поддържащи VR (виртуална реалност)

Благодарение на двете водещи VR платформи вече можете да се пробвате в света на VR, това са платформите HTC Vive и Oculus Rift. Ще Ви трябва поне една видеокарта от среден клас (като AMD Radeon RX 580 или Nvidia GTX 1050 Ti) - тези модели са началното ниво за света на VR. Моделите Nvidia RTX 2080 Super / AMD RX 6600 XT имат оптимална производителност. Разбира се, по-новото поколение VR аксесоари (HTC Vive Pro или Pimax) изискват повече мощност, така че изискват и по-силна видеокарта.

• Ray tracing

През 2018 г. Nvidia обяви серия от RTX видеокарти (RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080 Super), чиято най-голяма тръпка, в допълнение към повишаването на производителността, беше появата и поддръжката на технологията за проследяване на лъчи Ray tracing. Нейната цел е по-правдоподобно да се моделира отражението на светлината от обекти с различни повърхности и разположение. Проследяването на лъчите направи възможно показването на още по-реалистични условия на осветеност във видеоигрите, но това изисква значително увеличение на мощнотта на пазара с видеокарти. Въпреки факта, че тази технология присъства вече от известно време, нейното разпространение все още е в начален стадий.

Трудно е да се каже колко видео игри ще бъдат пуснати в бъдеще, които ще получат Ray tracing поддръжка, но си струва да изберете RTX видеокарта, за да направите системата възможно най-дългосрочно гарантирана. Звучи окуражаващо, че игровите конзоли от ново поколение (PlayStation 5 и Xbox Series X) поддържат Ray tracing, което също може да мотивира разработчиците на игри да използват технологията.

Бъдете внимателни

Когато изграждате компютър или сменяте хардуер, винаги се уверете, че въздушният поток и по този начин охлаждането са подходящи, за да избегнете прегряване на компонентите. Когато купувате нова машина, си струва да обърнете внимание и на това, кутията да има достатъчно на брой вентилатори. Също така е много важно да почиствате машината правилно и редовно, тъй като влизащият вътре прах може лесно да се натрупа, затруднявайки охлаждането на частите, което може да доведе до прегряване на цялата машина в дългосрочен план.

Особено внимание е нужно да обърнете на разположението на машината: не се препоръчва да я поставяте в напълно затворена секция или в отделение, затворено от няколко страни, тъй като по този начин топлият въздух не може да напусне корпуса на машината. Ето защо много хора, например, премахват задния панел на компютърното бюро или един от страничните панели на PC кутията – в този случай също е важно да полагате грижи на чистотата на вътрешността.

В допълнение към горното трябва да се внимава и правилно да позиционирате кабелите, така че да не влизат в контакт с вентилаторите. Ако имате и малко дете в домакинството и има свободен достъп до компютъра, кабелите или евентуално кутията на компютъра не е затворена от всички страни - бъдете внимателни, защото машина под напрежение може лесно да причини злополуки!

Изберете и купете най-добрия продукт за Вас

Може би не с помощта на всички достъпни филтри, но посредством най-важните успяхме да сортираме видеокартите, които можете да вземете под внимание, и сега трябва само да изберете най-симпатината от няколко.

След това трябва да прегледате продуктите според снимките и да прочетете отзивите на клиентите. Броят на звездите е чудесно отражение на отзивите на потребителите, след като са получили стоката и са започнали да я използват. Непременно вземете предвид тези коментари, тъй като те могат да съдържат ценна информация при избора на крайния продукт.

Ако все още харесвате повече от един продукт, тогава в допълнение към описанието на продукта можете да сравните продуктите според техните свойства с функцията за сравнение.

Почти сме готови:)

Надяваме се, че сте успели да намерите идеалната за Вас видеокарта, така че остава само да изберете магазина, от който искате да я закупите.

Това също зависи само от Вашите предпочитания, но и сега не сте сами, защото ще Ви помогнем с няколко съвета, за да улесним Вашето решение:

  • Можете да изберете такъв магазин, който познавате и на който имате доверие

  • От гледна точка на цената можете да изберете дори и най-евтината

  • Можете да проверите разходите за доставка и наличността на продукта

  • Можете също да прочетете отзиви за магазините, където броят на звездите също ще Ви помогне

  • Потърсете етикета Коректен магазин при нашите партньори

Изберете най-доброто предложение за Вас!

Вярваме, че Вашето решение сега вече със сигурност е достатъчно обосновано и нямате повече съмнения коя видеокарта е най-подходяща за Вас.

Надяваме се, че нашето ръководство за пазаруване Ви е било полезно. Накрая остава да кликнете на бутона към магазина >> и да си купите избраната видеокарта!