Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купя оберфреза?

Оберфрезата е инструмент, който не се използва така често, но пък може да улесни работата Ви и да Ви спести много време, когато се наложи да работите с дърво. Тя се използва предимно за оформяне на ръбове или изрязване на различни отвори по повърхността на дървото.

Как да си купя оберфреза?

Параметри

За какво ще я използвате? Най-важният въпрос е за какво и как ще използвате фрезата. Ако я използвате само от време на време, не е нужно да харчите пари за професионален модел, но в противен случай търсете висококачествена конструкция и допълнителни аксесоари.

Важно е и с какъв материал работите най-често. Моделите за работа върху мека дървесина например са различни от тези за метал, зидария или плочи. Като алтернатива може да спрете избора си на многофункционален модел.

Материал и изработка Честата употреба предполага възможно най-малко пластмасови части. Пластмасата се нагрява по-лесно и като цяло не е толкова издръжлива, колкото алуминия или други метали. Отделните части трябва да пасват една към друга и да имат гладки, заоблени ръбове.

Ергономичност и използване Както с повечето инструменти, фрезата също трябва да се използва с ръкавици. Машината трябва да е здрава и надеждна. Бутоните за управление трябва да са лесно достъпни, за да не се налага да ги търсите с опипване. Ергономичната дръжка играе голяма роля за безопасната употреба. Материалът не трябва да е хлъзгав, дори ако работите дълго време без ръкавици. Наличието на резервни части и инструменти е важно и това със сигурност е гарантирано за известните марки.

Типове

Някои видове са предназначени предимно за обработка на дърво и пластмаса. Могат да се позлват при кантиране, оформяне на ръбове, фрезоване или изработка на декорации.

Можете да намерите машини типично за правене на фуги. Обикновено това е по-лека машина, която ще движите около материала, така че трябва да проверите баланса и най-добра използваемост. Някои модели се използват за приготвяне на зидария и бетон. Те са идеални за работа с ниски обороти и често могат да бъдат оборудвани с различни приставки, като диамантени дискове.

Универсални машини – Ако не знаете точно каква работа ще извършвате и с какъв материал ще работите, то трябва да изберете универсална фреза. Освен достатъчна мощност Вие получавате машина, която може да се справи с по-голямата част от задачите. Настолна фреза - този тип получава името си от факта, че може да се монтира върху маса. Често се използва за обработка на по-малки части, където се изисква висока прецизност и детайлност.

Има фрезови машини, специално проектирани за дърводелство. Те често предлагат функции като шлайфане на материала с шлифовъчен валяк. Подходящи са за работа в запрашена среда и са снабдени с изсмукващ аспиратор.

Други видове Ламинатор - специална рамка, с която може да се направят ъглови или надлъжни фуги. Едноръчна - машина, предназначена за фрезоване на ръбове, тъй като не е оборудвана с пружинна стойка. Комбинирана - добър избор за всички домашни майстори, които искат няколко инструмента в едно. Съчетава рязане, профилиране, създаване на повърхностни и неправилни форми.

Параметри

Мощност
Един от най-важните параметри за електрически инструменти е даден във ватове. Производителността на най-простите машини е около 500 W, обаче това е достатъчно само за инцидентни, по-малки задачи.
Стандартно изпълнение на фрезови машини в домашни работилници е 1000-1500 W и е подходящо за повечето работи.
За професионалните модели са нужни повече от 2000 W.

Обороти
Относно скоростта е валично, колкото по-висока, толкова по-добре. 25-30 000 оборота в минута е стандартна стойност, а също толкова важен е безстепенният контрол на скоростта. Причината за това е, че високата скорост не винаги е желателна – напр. в случай на ремонтни фрезови машини. Преди работа, фрезовата машина се тества задължително върху парче материал - напр. върху дърво. Ако скоростта е твърде висока, материалът може да изгори.

Дълбочина на рязане
Тя просто показва колко дълбоко може да бъде обработен материалът. В повечето случаи това е до 60 мм.
Можете да намерите и нива до 62-80 мм.

Тегло и размер Разбира се, това зависи от вида на самата фреза. Хоби инструментите могат да тежат по-малко от 4 кг и са подобни по размер на бормашини или шлифовъчни машини. Теглото на по-професионалните фрезови машини може да бъде няколко десетки кг. Ако пък е монтирана на работна маса, теглото може да надхвърли 120 кг.

Функции

Осветление - полезна функция при работа в условия на слаба светлина, вечер или на труднодостъпни места. Плавен старт - в този случай скоростта се увеличава равномерно и могат да се избегнат леките сътресения на машината при стартиране. Аспиратор - при работа се образува голямо количество прах. В допълнение към използването на маска, аспиратор свързан към машината помага за намаляване на изпускания прах. За бизнеса в дърводелски цех това е практически необходимо. Лесни за смяна аксесоари - смяната на аксесоари обикновено изисква патронник или поне отвертка. С добър дизайн можете лесно да направите това ръчно. Настройка на скоростта - в случай на фрезови машини това е почти универсално срещано. Независимо дали става въпрос за предварително зададени степени или безстепенно управление, регулируемата скорост е по-щадяща към машината. Функция за шаблон - когато фрезовате сложна или нетипична форма и знаете, че ще има няколко от тях, тази функция е незаменима. Например, можете да я използвате, за да направите няколко еднакви мебели или детайли с еднаква форма.

Полезни съвети

Поддръжка

Фрезата трябва да се поддържа суха и не трябва да влиза в контакт с химикали или разтворители. След всяка работа трябва да се почисти от дървени стърготини и други замърсявания, които не бива да влизат в двигателя.

Безопасност при експлоатация

Винаги носете защитно оборудване, т.е. ръкавици, работни очила и маска, тъй като по време на работа се генерира много прах. При необходимост проверете закрепването на фрезата и структурата й, за да можете да работите стабилно с нея. Обърнете внимание и на температурата на двигателя, за да не прегрява при продължителна работа без прекъсване.