Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите диктофон?

Понякога мобилен телефон може да бъде достатъчен за запис на звук, но той предлага по-лошо качество на звука и не винаги е възможно да свържете външен микрофон към него. Ето затова класическите диктофони са предпочитани от подкаст изпълнители, журналисти и студенти, които искат да записват лекции и разговори. Устройството може да записва до десетки часове без прекъсване, можете да запазите записа във вътрешно или външно устройство, а към много модели може да бъде свързан отделен микрофон. Разбира се, по-голямата част от устройствата се свързат и с компютър, където можете да редактирате записите според нуждите. Въпреки това, по-добрите диктофони могат сами да редактират записа, без да го експортират към компютър.

Как да купите диктофон?

Диктофони според медията на записа

Карта памет

Диктофоните с карти обикновено нямат достатъчно вътрешна памет за запис. Те разчитат на SD карти с памет, които трябва да се закупят отделно.

  • Капацитетът може да бъде увеличен с десетки до стотици GB
  • За непрекъснато разширяване на пространството за съхранение, можете да смените картите, ако е необходимо
  • Трябва да закупите SD карта
  • Много малко или никаква вътрешна памет

Вътрешна памет

Тези устройства имат вградена памет и обикновено нямат слот за SD карта. Следователно паметта е ограничена, така че си струва да обмислите подходящия размер, преди да закупите.

  • С фиксирана вътрешна памет
  • Не е необходимо да купувате SD карта за него
  • Капацитетът не може да бъде увеличен
  • Когато е пълен, трябва да се прехвърли на компютър или да се изтрие

Вътрешна памет и карта памет

Най-удобното решение. Вътрешната и разширяемата памет заедно осигуряват дълго съхранение на записите и Ви дават повече свобода.

  • Едновременно разполагате с вътрешна памет и място за SD карта
  • Най-гъвкавото решение
  • Трябва да закупите SD карта
  • По-малък избор

Параметри

Размер на вътрешната памет Вътрешната памет е особено важна за диктофон без слот за карта с памет. 1 минута запис означава около 1 MB данни. Когато са пълни, старите записи трябва да бъдат експортирани или изтрити. Примерно капацитет от около 4000 минути е достатъчен за обикновените потребители.

2-4 GB
8 GB
16-32 GB

Живот на батерията Показва колко дълго записващото устройство може да записва непрекъснато без зареждане. Диктофонът може да работи и с обикновен акумулатор или от батерии. Нормалното време на работа обикновено е 15-25 часа.

Качество на записа Няколко важни фактора влияят върху чистотата на звука без шум и смущения:

Микрофон: Диктофоните имат моно или стерео микрофон. Моно звукозаписът се използва за запис на звук директно от една точка, така че е особено подходящ например за интервюта. Стереото, от друга страна, записва звука от две точки, така че е по-подходящо за запис на обкръжението или групови разговори. Софтуер за запис: Някои модели предлагат звукови филтри, предназначени да елиминират фоновия шум. Често можете да изберете режим на запис, който отговаря на мястото на запис (дом, кафене и т.н.). Изходен формат: Повечето рекордери записват във формат MP3 или WMA, които са стандартите за качество. Някои обаче предлагат WAV формата като бонус без компресия. Честота на семплиране: рекордер от по-висок клас би трябвало да може да записва при 48 kHz или 96 kHz/24 бита, което е по-добре от по-старите CD формати.

Усъвършенстваните диктофони имат изключително чувствителен микрофон, който е подходящ за запис от по-големи разстояния. Като алтернатива можете да свържете по-голям микрофон към диктофона.

Полезни функции

Звуково активиране - разпознава звука и автоматично включва звукозаписа, подходящ за намаляване на ненужните паузи
Линеен вход - запис от външен източник - напр. телевизия или радио Вход за микрофон - идеален за запис на интервюта
Моно - микрофонът записва в моно (за по-добър запис на интервю) Формат - Може да записва в MP3/WMA цифров формат Слот за карта - Паметта може да се разшири с SD карта
Извод за слушалки - свързване на слушалки за по-добро слушане на записи
Стерео - микрофонът записва в стерео (по-добро за запис на звуци в космоса) USB - свързване с компютър
Вграден говорител
Бавна и бърза скорост

Често задавани въпроси

Колко струва един диктофон?

Най-евтините диктофони струват под 120 Лв. Сред тях ще намерите диктофон с по-малка памет и дебелина от няколко сантиметра.

На цена между 120 и 200 Лв можете да закупите стандартни диктофони с по-голяма вътрешна памет и вход за слушалки или микрофон, с дебелина до 1-2 сантиметра.

Над 200 Лв намирате професионални диктофони с усъвършенствани, високочувствителни микрофони. Подходящи са например за журналисти, работещи на терен.

Аналоговият или цифровият диктофон е по-добър?

В днешно време аналоговите диктофони се използват само от време на време, главно в съдебната система или в полицията при събиране на информация. Това е така, защото записът на аналогова лента обикновено произвежда по-добро качество на звука от цифровия запис. От друга страна обаче разчитат на честа смяна на лентата, което в днешно време е скъпо и тромаво.

Цифровите диктофони от висок клас обаче вече достигат наистина много висок стандарт, поради което се използват широко в професионалните сфери (журналистика, звукозапис и др.). Това е въпреки факта, че качеството на записа е малко по-ниско от това на аналоговите записи.

Защо имам нужда от вход за микрофон?

Входът за микрофон Ви дава гъвкавостта да подобрите качеството на Вашите записи. Ако вграденият микрофон не е достатъчно добър за целта, можете да го замените с по-добър. Особено при по-евтини устройства вграденият микрофон не дава отлични резултати, така че е удобно да имате възможността да ползвате свой собствен.

Какво е положението със сигурността на диктофона, когато съхранявам чувствителни данни в него?

Когато пазарувате, търсете модели, които имат определени функции за безопасност. Например четецът на пръстови отпечатъци или необходимостта от въвеждане на парола преди стартиране. Можете дори да получите диктофон, маскиран като химикалка или power bank.