Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите генератор?

Агрегатите за ток се използват като източници на електроенергия дори до най-отдалечените места от града и електрическата мрежа.Генераторът може да бъде важен компенент за отдалечена вила или ако Вашият дом е без електричество. Въпреки че на пръв поглед може да изглежда доста сложна машина с много функции и атрибути, няколко базови съвета ще Ви помогнат ще направите правилния избор.

Как да си купите генератор?

За какво да внимавате преди да го купите?

Използване на модели за статичен монтаж

  • Зависи от вида на употреба

  • Резервните генератори на ваканционен вили имат различни характеристики от примерно агрегатор ползван на строителна площадка

  • Има разлики в типа гориво, изискванията за емисии на шум и размерите

  • Не всички видове генератори са подходящи за захранване на телевизия, компютър и т.н.

Преносимост

  • Мощните генератори могат да бъдат сравнително тежко оборудване (десетки кг)

  • Някои машини са по-тежки от други и трябва да го имате предвид, ако преносимостта е важен критерий

  • За статично използване се насочете към дизелов тип генератор -Ако искате по-леко и мобилно решение, изберете бензинова или LPG машина

  • Някои генератори улесняват местенето чрез вградените колела и дръжки

Качество на двигателя

  • Винаги избирайте машина според качеството на двигателя

  • В идеалния случай попитайте в специализиран магазин, където ще получите изчерпателна информация

  • Разбира се, металните части трябва да са от здрав, качествен метал

  • Всички генератори трябва да са безопасни за работа

  • По-неизвестните марки могат да имат контролни панели с объркано подреждане, затрудняващо обслужването

Видове генератори

С рамка

Този дизайн отразява главно външния вид на генератора, при него устройството е монтирано в метална рамка.

  • По-високо ниво на шум, по-ниска цена

  • Този тип генератор не е идеален за телевизори или домакински уреди

  • По-скоро за работа с градинско оборудване или осветление

Компактни инвертори

  • Основната му цел е да работи с по-фина електроника

  • Генераторът най-често прилича на чанта за пътуване

  • Характеризира се с по-ниски нива на шум и висока мобилност

  • По-висока покупна цена

AVR регулатор

  • Функция за автоматично управление на напрежението

  • Регулираните по този начин генератори могат да регулират напрежението в диапазона от +/- 2%

  • Идеален модел за фина електроника (компютри, телевизори и др.) Най-скъпата версия

Фаза и вид гориво

Еднофазни генератори Генератори за напрежение 230 V / 50 Hz за крайни потребители Използват стандартен Шуко захранващ кабел с 2 извода и заземителна клема Свързване на лампи, компютри, домакински уреди и строителни инструменти

Трифазни генератори Те работят при 400 V / 50 Hz Намират приложение в строителството и индустрията Захранващите кабели на устройството са 4 или 5 извода Подходящ за устройства с по-високи изисквания за мощност Отразява се също и на цената им

Тип гориво
Бензин Това е една от най-широко използваните версии. Най-често прилаганият тип бензин е 95 Предимствата на тези машини са компактност, по-малки размери и ниско тегло Те са по-подходящи за по-кратка и лека работа Подходящи са за работа с хладилници, битови хидрофори и подобни уреди

Двутактови и четиритактови двигатели Според честотата на хода си, бензиновите двигатели се делят на двутактови и четиритактовите модели.

Каква е разликата между тях? Двутактовият едноцилиндров вариант е по-малко мощен, но по-лек, по-евтин и отговаря задоволително на изискванията при домашна употреба. Четиритактовите двигатели са по-мощна версия на едноцилиндровите бензинови електрически генератори. Те осигуряват по-висока производителност, което означава логично по-висок разход на гориво и цена.

Дизел Дизеловите агрегати са по-масивни Предназначени са за продължителни и по-високи натоварвания Срещат се и на строителни обекти и в промишлени операции По-големи по размер и по-тежки Те могат да служат и като резервен източник на захранване за цялата къща

Акумулаторно аварийно захранване Захранване, използващо акумулатор, който се зарежда от електрическата мрежа. То е изключително тихо и дори може да захранва устройства, които са чувствителни към колебания на тока. По-рядко се среща.

Газ / LPG Производителността на моделите c газ / LPG е близка до тази на уредите, захранвани с бензин. В същото време те осигуряват по-екологична и икономична работа. Захранваните с по-тежки масла генератори не са широко разпространени и рядко се срещат в домакинствата. Те са по-чести на строителните обекти. Тяхното гориво е рядко срещано и използвано.

Параметри

Номинална мощност Повечето резистивни устройства (крушки или радиатори) изискват енергия от захранването, съответстваща на тяхната мощност. Устройствата от индукционен тип изискват поне една трета повече енергия, отколкото могат да извлекат от собствената си мощност. Най-мощните електрически двигатели (като във фризера и хладилника) изискват до 10 пъти повече енергия, отколкото е посочено на етикета им. Затова решението е да изберете агрегат с поне 1000 W мощност, но за предпочитане е 2500 W.

Консумация Това се дава в количеството гориво на двигателен час и се влияе от количеството енергия, което машината може да достави. Консумацията на електрогенератори 0,6-1 kVa е 0,5 литра на двигателен час, но при 5-6 kV тази консумация може да бъде 2,5 литра бензин на двигателен час. Консумацията винаги може да бъде намерена в описанието на устройството или посочена от търговеца.

Тегло

  • Тежат повече от десет килограма

  • Най-леките тежат около 20 кг

  • Най-често срещаният диапазон е между 70 и 110 кг

  • Теглото на високопроизводителните промишлени електроцентрали може да надминава 200 кг

Полезни съвети

Полезни съвети

Първо, трябва да определите мястото на захранването. Това означава, че трябва да има достатъчно въздух за охлаждане и захранване на двигателя, в противен случай ще настъпи прегряване, а в най-добрия случай автоматично изключване. Също така трябва да решите димоотвода и шумоизолацията. В идеалния случай генераторът трябва да бъде разположен извън обитаемата площ, в мазе или работилница.

Редовната поддръжка и почистване на филтрите също са важни. Освен това филтрите се замърсяват различно според запрашеността на околната среда, така че трябва да се проверяват по-често на по-прашно място. Сервизен преглед трябва да се извърши след определен брой работни часове - това винаги трябва да се определя за конкретния модел.

Напътствия за употреба

Като цяло трябва да изберете генератора в зависимост от устройствата, които използвате и изискваната от тях енергия. Ще бъде от полза, ако решите да изчислите консумацията на всички устройства и оставите известен резерв, за да избегнете претоварване. Резистивните и индуктивните устройства обаче изискват повече мощност, затова е нужно да се следват горните съвети.