Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите транспортна чанта за гризачи?

Преди да купите заек, хамстер или примерно морско свинче, трябва да помислите къде ще живее и да вземете просторна, добре оформена клетка, която да отговаря на нуждите му. Не всички гризачи и дребни бозайници живеят при еднакви условия. Разберете предварително от какво се нуждае конкретният вид и в съобразно това изберете идеалната клетка.

Как да купите транспортна чанта за гризачи?

Видове клетки

Клетка

За малките бозайници, отглеждани у дома, клетката е най-честият избор. Състои се от горна и долна решетъчна част и пластмасова тава, в която се намира постелята. Най-голямото предимство на клетките е добрата вентилация.

  • Характеризира се с добра вентилация
  • Лесна за почистване
  • Гризачите могат да разхвърлят постелята извън клетката

Кутия

Пластмасовата кутия е подходяща за малки гризачи. Изработена е от пластмаса, страничните стени не са перфорирани, а вентилационният отвор се намира в горната част на капака.

  • Животното не разпръсква постелята извън клетката
  • Лесна за почистване
  • Малка вентилация за животното
  • Животното може да има проблеми с дишането и очите

Клетка за заек

Клетките за зайци се състоят от масивни, предимно дървени стени, метални решетки или мрежа и се използват за отглеждане на зайци или морски свинчета. Те често са по-просторни от нормалните клетки и са подходящи за разполагане на открито. Някои модели са оборудвани и с широк двор за движение. Така животното има възможността да пасе самостоятелно. Ако искате да използвате клетката за зайци за целогодишно отглеждане, тя трябва да бъде топлоизолирана.

  • Просторна
  • Плътен материал
  • Комбинация от дърво и метал
  • Някои клетки за зайци имат дворче
  • Предлагат се и топлоизолирани клетки за зайци
  • По-висока покупна цена

Кошари и заграждения

Кошарите и оградите служат, за да направят жизнената среда на Вашия домашен любимец по-разнообразна. Можете също да го пуснете в по-голяма площ у дома или да го извадите на тревата. Ако искате да използвате кошара навън, вземете такава, който има покрив, за да предпази животното от хищници и нежелани посетители.

  • Може да се сгъва
  • По-голяма свобода за животното
  • Правоъгълна или многоъгълна
  • Покритие отгоре
  • За използване на открито е необходима клетка с покрив

Параметри

Размер Размерът на клетката зависи от това, какво животно отглеждате и колко време можете да отделите за него. Ако Вашият домашен любимец редовно се разхожда извън дома Ви, можете да се спрете и на по-малък размер. В противен случай най-добре е да изберете максималния размер, което ще му даде повече място за движение.

Изберете височината според вида на животното, живеещо в клетката. Например морските свинчета се движат само по земята и не се катерят високо, но катерицата или чинчилата ще оценят допълнителните етажи и катерения.

Дължината на клетката за зайци трябва да бъде между 70-100 см.

Ширината на повечето клетки съответства на дължината и варира от 25 до 80 см. Отново е важно да запомните: колкото по-просторна е, толкова по-добре за животното. Ширината на клетката за зайци трябва да бъде най-малко 40 см.

Височината на долния кош е важна за клетките на видове, които трябва да копаят и създават дупки, като например джербили. Най-подходящи за тези животни са клетките с дълбочина на дъното +15 см, които на пръв поглед приличат на терариум.

Тегло Теглото зависи преди всичко от размера на клетката. С по-тежка клетка се борави по-трудно, но за сметка на това е с по-издръжлива конструкция.

Разстояние Разстоянието се отнася до разстоянието между решетките. По принцип колкото по-дребни видове отглеждаме в клетката, толкова по-малко трябва да е разстоянието. То варира между 0,9 и 3,5 cm. За малките гризачи е подходящо разстояние до 1 см. За по-големите животни са достатъчни и по-големи разстояния от 3 сантиметра.

Характеристики и опции

Плъзгащи се врати или с панти - страничните врати могат да бъдат плъзгащи се или на панти. При плъзгащите се врати можете по-лесно да контролирате размера на отвора, вратите на панти нямат тази опция, но за сметка на това като цяло се отварят по-лесно.

Горна част с панти - покрив или врата на панти улеснява поддръжката, храненето и обработката на животното. Благодарение на горното отваряне, всички ъгли на клетката могат да бъдат достигнати по-лесно и рискът животното да избяга е много по-малък, отколкото при използване на страничната врата.

Разглобяване и сглобяване - някои клетки могат да се разглобяват или сглобяват лесно, като заемат минимално място, което ще оцените, когато пътувате или съхранявате празната клетка.

Дръжка - дръжката в горната част на клетката я прави лесна за пренасяне, което е полезно например при почистване или ако трябва да занесете клетката в банята или градината. Ако ще транспортирате пълна клетка (животно, оборудване, постеля), уверете се, че има достатъчна товароносимост.

Оборудване - някои клетки се предлагат стандартно с полезни аксесоари, като къщичка, купа, поилка, стълба, етаж/легло, тунел или дори играчки. Предимството им е, че са съвместими с клетката и не е необходимо да се купуват отделно.

Често задавани въпроси

Защо е важно клетката да е добре проветрима?

Животните често обичат да ровят в постелята, което води до вдигане на прах, което след това може да им причини проблеми с дишането, ако има лоша вентилация.

Защо пластмасовите кутии могат да имат отрицателен ефект върху здравето на животните?

Тъй като стените на кутиите са здрави отстрани, вентилацията се осъществява само през горния капак. Това е предимство за собственика на домашния любимец (гризачът не разхвърля отпадъците извън кутията), но недостатък за животното. Затворените стени без отвори задържат вътре праха от разбърканата постеля, който може да раздразни очите и дихателната система на животните.

Как да поддържаме местообитанието на гризачите?

Всеки ден разбърквайте постелята и събирайте остатъците от прясна храна (листа от маруля, моркови, остатъци от плодове) и, ако е възможно, разпръснатите остатъци от сено и суха храна от клетката. Ако храната попадне върху постелята, тя лесно се замърсява с екскременти и урина на животното, което може да застраши здравето му. Ежедневната смяна на водата и подмяната на фуража също се подразбират. Отстранявайте изпражненията от клетката два пъти седмично. Веднъж седмично разглобявайте и почиствайте цялата клетка. Почистете постелята, остатъците от храна и екскрементите от нея. Измийте долната тава обилно с гореща сапунена вода или вода с оцет.

От каква клетка се нуждае дегу?

Дегутата се славят с често прегризване на пластмасовите части на клетките, така че отглеждането им изисква клетка с пластмасова тава, защитена с решетки.

Каква клетка е необходима за хамстери и джербили?

Джербилите и хамстерите изискват дълбока тава, за да задоволят нуждата си от постоянно копаене.

Каква клетка да купя за чинчила?

Чинчилите се чувстват комфортно във високи двуетажни клетки, където могат да спят безопасно през нощта.

От каква клетка се нуждаят мишките и плъховете?

Мишките и плъховете обичат телени клетки, по които да се катерят.

От каква клетка се нуждаят морските свинчета и зайците?

Морските свинчета и зайците не се катерят, така че се нуждаят от ниска клетка с голяма подова площ.