Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите маркуч за поливане?

На пръв поглед всички градински маркучи изглеждат сходни и очевидно се различават само по цвят и цена. Това обаче не е вярно. В допълнение към дължината, например, те също се различават по диаметър, воден поток, материал или дебелина, така че си струва да прегледате всички параметри, преди да закупите маркуч за поливане.

Как да купите маркуч за поливане?

Параметри

Дължина
Градински маркучи се предлагат в много различни дължини: от най-късите маркучи с дължина най-много 25м до по-дългите маркучи над 100 m. Най-често срещаната дължина е 25-50м.

Ненужно дълъг маркуч прави работата по-трудна, така че изберете дължина, която е достатъчна за размера на Вашата градина. Също имайте предвид размера на мястото за съхранение, и не на последно място рискувате и спад в налягането, ако маркучът е твърде дълъг. Добър метод е да измерите разстоянието между крана и най-отдалечената точка на градината. В идеалния случай дължината на маркуча трябва само малко да надвишава тази дължина. Ако не можете без дълъг маркуч, помислете за закупуване на 2 по-къси маркуча, които можете да свържете един към друг с бърз конектор, когато е необходимо.

Диаметър и тегло Когато говорим за диаметър на маркуча, винаги имаме предвид вътрешния диаметър Колкото е по-голям, толкова по-голям е водният дебит Производителите го дават в милиметри или инчове

Маркучите с диаметър 12,7-19 мм са идеални за градината. Диаметър 12,7 мм е най-добрият в случай на 17м максимална дължина.

Тези параметри идеално подхождат наприме за поливане, но при задачи, изискващи по-високо налягане, си струва да изберете по-голям размер. Разликата между вътрешния и външния диаметър определя дебелината на стената, която също определя теглото и издръжливостта на маркуча. За маркуч с диаметър 12,7 mm теглото трябва да бъде най-малко 115 g на 1 m дължина. Трябва да обърнете внимание и на така нареченото налягане на разрушаване. Това е налягането, при което има опасност от скъсване на маркуча. Идеалната стойност е около 15-30 бара.

Материал Винилов маркуч Това е най-лекия тип. Огъва се по-лесно и се износва по-скоро, но е идеален избор за инцидентни и прости градински задачи.

Гумен маркуч Издръжлив, следователно може да издържи няколко сезона. Той се справя по-добре с гореща вода и е по-подходящ за използване в тежки условия. Поради своята здравина е по-труден за използване. На пазара можете да намерите маркучи както от гума, така и от винил. Подсилените маркучи имат мрежеста оплетка между слоевете.

Топлоустойчивост Най-качествените маркучи издържат на температури между -20 °C и 100 °C. Това е особено полезно, ако ги оставите навън през цялата година. Повечето маркучи са предназначени за максимална температура от 0-60 °C.

Цвят Както светлите, така и тъмните маркучи имат своите предимства. Тъмните маркучи се нагряват повече през лятото и може да са склонни към омекване. За разлика обаче от светлите и прозрачни маркучи, в тях не се образуват тиня и се замърсяват по-малко.

Питейна вода Маркучите могат да отделят химикали във водата. Те не вредят на растенията, но могат да бъдат вредни за хората. Вътрешността на маркучите с етикет 'подходящи за питейна вода' е изработена от безопасен материал. Винаги източвайте загрятата вода от маркуча, преди да поливате зеленчуци и други хранителни растения, с това ще премахнете концентрираните химикали.

Полезни съвети

Съхранение и грижа за маркучите

Най-лесният начин да се грижите правилно за вашия маркуч е да вземете барабан за маркуч. Изберете между стенната кутия или удобната преносима количка. След това навийте маркуча, за да не се счупи или спука някъде. Не си струва да го оставяте в тревата, дори когато го използвате за често поливане. Ако го забравите, често може да се нарани, например при косене на тревата.

През зимата поставете маркуча на място, където няма опасност от замръзване. Не забравяйте предварително да източите цялата вода от него и внимателно да го навиете върху барабана.