Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите радиатор?

Радиаторите вече не са просто тежки чугунени блокове, които започват да отделят топлина след половин час. Съвременните модели ни представят богат избор не само по отношение на изпълнение, но и по отношение на материал или дизайн.

Как да купите радиатор?

Параметри преди закупуване

Размер на отопляемата площ ● Това е може би най-важният фактор. ● Това е, което Ви помага да изберете модела с правилната мощност. ● Като основни насоки можете да планирате с около 60-100 W за 1 m² площ.

Формулата гласи следното: височина × ширина × дължина на помещението (всички в метри) × 100

● За съжаление това е само теория. ● Към така получената стойност трябва да се добавят възможни топлинни загуби, които възникват в междините около прозорците и в стъклопакета на прозорците. ● Местоположението на помещението и външната температура също оказват влияние върху топлинните загуби. ● Ако искате точно изчисление, свържете се със специалист.

Цел на отопляемото помещение ● Можете да поставите еднакъв радиатор в хола или кухнята. ● Банята обаче е изключение в това отношение. ● Високата влажност и честите промени на температурата поставят различни изисквания към нагревателните елементи. ● Първо трябва да се осигури мощност от поне 100 W за площ от 1 m² на банята. ● Идеалното решение е т.нар лира за баня, на която лесно можете да сушите кърпи.

Цвят и дизайн ● Докато в миналото възможностите Ви са били ограничени почти изключително до светъл оребрен чугун, днес ситуацията е различна. ● Срещат се също и оранжеви или именно зелени нагревателни плочи и фино оребрени или пръчковидни тела. ● По този начин радиаторите могат да служат като още един качествен дизайн за Вашия дом.

Видове

Чугунен радиатор

● Това е най-старият и все още използван вид радиатор. ● Този вид радиатори дължат издръжливостта си на тежкия материал. ● Изискват ниска поддръжка. ● Работят с големи количества вода. ● Стартират по-бавно, но задържат по-дълго топлината впоследствие. ● Хората често ги комбинират с котел на твърдо гориво. ● Те не са толкова естетични. ● Термичната им инерция затруднява температурната чувствителност. ● Ако ги замените с друг тип радиатор, следете номиналната мощност, за да избегнете загуба на производителност.

Плосък радиатор

● Производствената суровина най-често е листова стомана или екструдиран алуминий. ● Изработва се от една, две или три нагревателни плоскости с предлага максимална повърхност и малък обем. ● Основното им предимство е широка гама от размери и производителност. ● За работата им не е необходима висока температура на водата. ● Следователно е идеална комбинацията с термопомпа или с кондензационен котел. ● Недостатъкът му е ниската устойчивост на повреди. ● Не е подходящ за мокри среди. ● Плоският радиатор от поцинкована ламарина обаче решава и този проблем.

Лира

● Това е специален вид радиатор, който е устойчив на влага. ● Практически не се използва в други помещения. ● Можете лесно да сушите хавлиени кърпи, кърпи за баня или всякакви дрехи върху него. ● Разстоянията между решетките, понякога по-големи, са идеални, което е важно, ако например искате да изсушите мокро яке.

> Лири за баня

Според начина на отопление и използваната енергия радиаторите се разделят на водни, електрически и комбинирани.

Воден радиатор - това е система, при която радиаторът използва захранване с топла вода от котел, камина или соларна система. Това е сравнително евтино решение, което се контролира от термостат.
Електрически радиатор – за разлика от водния, този тип е свързан към електрическата мрежа. Не е необходимо да се свързва към цялата централна отоплителна система.
Комбиниран радиатор - този радиатор е свързан към централното отопление. Ако се наложи включване извън отоплителния сезон, това е възможно благодарение на електрическия нагревател.

Параметри

Мощност ● Мощността на нагревателя трябва да бъде между 60-100 W/ 1 m². ● Това обаче е минимална стойност, винаги планирайте с известен толеранс. ● В същото време тези стойности се отнасят за класическа стая (спалня или всекидневна). ● В банята стойностите на мощността трябва да бъдат поне 100 W/m². ● Трябва да вземете предвид например ориентацията на стаята. ● Ако спалнята гледа на север и почти винаги е студена, тогава трябва да предвидите по-високи стойности на ефективност. ● Затова не е възможно да се планира еднаква мощност за всяка стая. ● Следователно общата мощност на отоплителната система за целия апартамент зависи от различните инидивидуални стойности.

Входяща мощност ● Мощността на традиционните водни или маслени радиатори е прибл. 2000 W ● Например, при електрическите радиатори можете да намерите препоръчителната консумация на енергия на електрическия радиатор, която трябва да спазвате.

Размер и тегло ● Съвременните модели радиатори предлагат богат избор. ● Има много оформления и дизайни, от които да избирате. ● Размерът на класическото решение е 90 × 60 × 7 cm, това разбира се са приблизителни размери. ● По-старите чугунени радиатори са по-дълбоки поради оребряването си. ● Радиаторите за баня могат да бъдат с височина над 1,5 m. ● Теглото е тясно свързано с количеството използван материал, но винаги трябва да имате предвид по-трудния монтаж на такъв модел. ● Нелегиран радиатор за нормално помещение може да тежи 20-30 кг. ● Чугунът е два пъти по-тежък и повече.

Повърхност за излъчване на топлина ● Това не е нищо друго освен цялата повърхност на радиатора, през която се излъчва топлината. ● От известния брой на ребрата можете лесно да получите площта: с дадената цифра просто умножете произведението от височината и ширината им. ● Разбира се, колкото по-голяма е излъчващата повърхност, толкова по-добре.

Видът на контакта ● Не е достатъчно да закупите свободностоящ радиатор, той трябва да бъде свързан към мрежата. Тук можете да намерите няколко опции. ● Ако имате разпределение в стената, трябва да потърсите странична връзка. ● Това може да върви отляво, отдясно или диагонално по отношение на жицата. ● Когато инсталацията минава по стената в пода, трябва да изберете долен съединител. ● Винаги се уверявайте, че радиаторът може да се използва напълно. ● За щастие, повечето видове могат да бъдат персонализирани, но времето за доставка може да е по-дълго.

Обемът на течността ● Течността е най-често вода, по-рядко масло. ● Отново трябва да имате предвид капацитета на радиатора. ● Цялата система е проектирана да има възможно най-голямата повърхност. ● Затова обемът не може да бъде изчислен чрез просто умножаване на височина, ширина и дълбочина. ● Въпреки това, за да имате обща представа, обемът на традиционните радиатори е приблизително 10 литра течност.

Функции ● Самият термостат следи околната температура. Ако градусите намалеят, той се включва. Когато помещението се загрее до желаната температура, той се самоизключва. По-умните устройства могат да бъдат програмирани по няколко начина. ● Таймерът е идеална функция, когато идвате от студено време, затопляте се малко и след 2 часа си лягате. Просто въведете колко време искате да работи отоплението. ● Дистанционното управление също е проста, но полезна функция. Можете да контролирате температурата от комфорта на Вашия диван или легло.

Материал

Изработка от метал ● Това са най-често срещаните и най-евтини варианти, и оттам най-достъпните видове. ● В зависимост от конкретния метал осигуряват по-добра топлопроводимост, по-малко тегло или по-модерен външен вид.

Чугунени радиатори ● Термозадържащият им ефект продължава дълго време. ● След като се горещят, те запазват това си състояние за много дълго време, дори ако изключите отоплението. Алуминиеви радиатори ● Загряват бързо. ● Те се охлаждат почти веднага след изключване.

Стоманени радиатори ● В сравнение с предишните метали, те представляват компромис. ● Нагряват се по-бързо и им трябва време, за да изстинат отново. ● Стоманата не е подходяща за мокри среди, поне без някаква повърхностна обработка. ● Това може да бъде хромиране или поцинковане. ● Можете да изберете неръждаема стомана. ● Медните радиатори имат много по-добра топлопроводимост от изброените по-горе видове. ● Изберете стъклени радиатори, ако харесвате модерен дизайн. Те имат предимството да работят при по-ниски температури (45-50 °C, в сравнение с температури до 110 °C за метални материали), не изискват поддръжка и се предлагат в много варианти. Някои панели могат лесно да функционират като огледала, докато други имат LED ленти, които светят. В същото време това е безопасен избор, тъй като повърхностният филм предотвратява счупването на стъклото.

Полезни съвети

Поддръжка

● Избършете праха и мръсотията - дори тънък слой прах може да повлияе на правилната работа или да попадне в малки клапани. Освен това топлата и влажна среда в банята е идеална за растеж и размножаване на бактерии. Така че не забравяйте и дезинфектантите. ● Не покривайте радиаторите – нагретият въздух циркулира в дома Ви. Ето защо не бива да си поставяте повече препятствия, отколкото е необходимо. Затова не слагайте мебели пред печката. Имайте предвид също, че покриването с влажен текстил прави въздуха в помещението по-влажен. ● Извършвайте обезвъздушаване редовно – винаги преди и след отоплителния сезон. Въпреки че това е проста операция (разхлабване и отново затягане на 1 клапан), оставете работата на професионалист. Точно както има много видове радиатори, има и много видове вентили изискващи различна техника. ● Не правете монтажа сами - това е свързано с много операции. Монтаж на фитинги, свързване на водопроводи, свързване на вентили или настройка на термостат. И това, което би Ви отнело цял ден, професионалистите могат да направят за част от времето и с по-добро качество на работа.