Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите модул с Ram памет?

Винаги проверявайте дали Вашата дънна платка има достатъчно слотове за RAM, преди да я купите.Бързата и високомощна RAM памет е ключова на всяка качествена компютърна конфигурация. Тя гарантира гладко потребителско изживяване, дори когато работите с по няколко програми едновременно, които изискват повече ресурси. Не всички видове Ram позволяват това, така че трябва да помислите преди избора си.

Как да купите модул с Ram памет?

RAM паметите съхраняват временно данните в момента, в който стартирате която и да е програма на Вашия компютър. В сравнение с твърдите дискове те са в пъти по-бързи. Ако капацитетът им е достатъчен, могат да поддържат безпроблемно взискателен софтуер (напр. графични редактори) и разбира се най-новите игри.

Ако използвате машината си на средно потребителско ниво, главно за сърфиране и писане, не е нужно да харчите твърде много за RAM. Графичните дизайнери и геймърите, от друга страна, трябва да търсят модели от висок клас. Винаги се уверявайте, че паметта е съвместима с дънната платка. Това е така, защото по-старите чипсети на дънната платка може да не са съвместими с новата серия памет. Също така е важно да се уверите, че има достатъчно свободни слотове на дънната платка за надстройката.

Предназначение на оперативната памет

Първата стъпка е да решите в какъв вид устройство искате да поставите паметта.

Памет за преносим компютър - за монтаж в лаптопи
PC памет - за максимална производителност на компютъра
Сървърна памет - за стабилност и сигурност на сървъра

Каква е разликата между DIMM и SO-DIMM формат? Има два основни формата на RAM, които се различават по размер и съвместимост. Настолните компютри и сървърите използват по-големия DIMM формат, докато лаптопите използват по-компактната SO-DIMM памет. Това разделение е важно за Вас само ако производителят не е посочил изрично, че RAM е за лаптоп или настолен компютър. Такива ситуации обаче са много редки.

Видове памет

Класовете се различават по поколение и производителност. DDR5 е най-модерното и бързо решение, докато DDR почти не може да се използва вече. Повечето потребители днес избират само между DDR4 и 5, по-старите модели се считат за остарели, но DDR3 също може да бъде достатъчна за офис работа.

DDR5 - най-бързият тип, отличава се с ефективност и по-ниска консумация на енергия. Освен това трябва да е съвместим с дънната платка.
DDR4 - вторият най-бърз стандарт с честота 2133-4266 MHz се инсталира главно в нови компютри и се справя с най-взискателните задачи.
DDR3 - този доста често срещан стандарт съдържа памет с честота 800-2133 MHz за по-малко ресурсоемки задачи.
DDR2 - можете да срещнете този тип ограничено, най-често под формата на резервна памет за стари компютри.
DDR - най-старият, вече неизползван стандарт за памет, с честота 200-400 MHz.

Капацитет на паметта

Размерът или капацитетът показва максималното количество данни, съхранени в паметта. Просто казано, колкото по-голям е капацитетът, толкова по-гладко работят програмите.

до 8 GB
16-64 GB
128 GB или повече

Колко капацитет ще бъде достатъчен?

Kapacitás

Възможности

4 GB

Нормална потребителска активност (уеб, текст, видео)

8-16 GB

Умерени игри, мултитаскинг на един монитор

32 GB

Взискателни игри и софтуер за графичен дизайн

32 GB+

Виртуална реалност, безпроблемна работа с няколко монитора

RAM се използва за стартиране на програми, а не за съхраняване на постоянни файлове. За увеличаване на обема за съхранение е подходящ харддискът.

Скорост

Тя показва колко операции в секунда може да извърши RAM паметта. Колкото по-висока е честотата, толкова по-бърза е операцията. Ако очаквате максимална производителност, препоръчваме да започнете търсенето от 3000 MHz и нагоре.

2400 MHz или по-ниска
2466 - 3000 MHz
3200 - 4000 MHz
4133 MHz или по-висока

Латентност на паметта

Това се отнася до забавянето във времето между обработката на данни. Стремете се към възможно най-малката стойност. Разбира се, паметите с по-висока честота обикновено имат по-висока CAS латентност, но те все пак са по-бързи от паметите с по-ниски честоти и латентност.

До CL 15
CL 16-40

Как да инсталирате правилно RAM?

Първо проверете колко RAM място има на дънната Ви платка. След това проверете съвместимостта с типа памет (напр. DDR5/DDR4) и максималната поддържана честота. Може да Ви помогне да търсите параметрите по номера на модела на дънната платка или да използвате проста програма, която изброява информацията, като CPU-Z.

Самата инсталация е много проста. Просто отворете кутията на компютъра си и потърсете удължените слотове за памет на дънната платка. Модулът просто се включва с шиновия конектор и се закрепва с езичетата отстрани на слота.

Когато инсталирате RAM, имайте предвид статичното електричество, което може да даде на късо платката. Препоръчваме Ви да докоснете друг метален предмет, преди да докоснете частите.

Често задавани въпроси

Колко струва RAM паметта?

За тези, които търсят наистина основно решение, можете да намерите най-евтината RAM под 74 лв. Това са по-стари видове RAM и имат по-малък капацитет.

Между 75 и 220 лв ще намерите памети от нисък и среден клас. Тези по-нови типове DDR4 имат солиден капацитет и добра работна честота.

От 220 лв нагоре вече можете да намерите памети от по-висок среден и висок клас DDR5 стандарт с минимално забавяне и капацитет от 32 GB или повече.

Какво е Multi-channel пакет?

Чрез използването на така наречените многоканални RAM комплекти ефективността и скоростта на програмите могат да бъдат увеличени до 50%. На практика това означава, че контролерът на паметта трябва да бъде свързан към паметта чрез няколко канала, най-често два, три или четири.

Едноканални пакети
Двуканални пакети

Ще работи ли DDR5 на дънна платка DDR4?

За съжаление не. Новият стандарт за памет изисква специални модули, които винаги са съвместими само с определен тип.