Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да купите скенер?

Работите често с печатни материали или искате просто да ги архивирате? Скенерът е подходящо решение за това. Самостоятелните устройства сканират с висока точност и запазват документите директно на компютър или мобилен телефон. Преди покупка е важно да прецените дали търсите стационарно или преносимо устройство и колко високи са изискванията към качеството на полученото сканиране. Покупната цена и типът на скенер ще са съответно различни.

Как да купите скенер?

Видове скенери

Плосък/настолен скенер

Настолните модели са най-популярната категория скенери. Най-често срещаните плоски модели на пазара са тези, които сканират документа, докато е поставен върху стъклена плоскост. Алтернатива на това са моделите с придвижване, при които просто поставяте документа в контейнера и изчаквате системата да го плъзне през скенера, за да го сканира.

  • За нормална домашна и офис употреба
  • Сканиране на A4 документи и снимки
  • Лесен за свързване чрез USB, Wi-Fi или HDMI
  • Не е подходящ за сканиране на фотографски филми

Скенер писалка/ръчен скенер

Ръчните скенери са технологично по-стари модели, в днешно време те се използват главно за прехвърляне на текстове в дигитален вид на различни езици по света. В допълнение, дигитализирането на текста става за секунди и е особено полезно при работа с големи количества повтарящи се данни (напр. банкови сметки).

  • Лека и ръчна версия на скенера
  • Особено подходящ за дигитализиране на текстове
  • Конвертиране на текст в компютър за секунди
  • Може да се конвертира до максимален размер A4, понякога дори по-малък
  • Полученото сканиране е с по-ниско качество
  • Изисква прецизно движение по време на процеса

Скенер за филми

Фото скенерите са очевидният избор за тези, които искат да дигитализират своите филми (слайдове и негативи) в по-висока резолюция. Това гарантира добро възпроизвеждане на цветовете и често предлага автоматична корекция на цветовете за възможно най-добри резултати. Те обаче имат ограничена употреба, и работят предимно с тази медия.

  • Както негативите, така и диапозитивите се сканират в дигитален вид в размер 35 mm
  • Имат специална сканираща технология за уголемяване на филми
  • Те са относително компактни и заемат по-малко място от настолните версии
  • Не са подходящи за копиране на разпечатки и документи

Скенер за документи

Офис скенерите са по същество версия на настолните скенери - те са по-големи устройства за натоварена работна среда. Принадлежат към по-високия ценови клас. Това предполага първокласно дигитализиране на изображения и също така висока производителност, за да може устройството да сканира голям брой документи за кратко време.

  • С помощта на подаващата тава, голям брой документи се сканират наведнъж без Ваша намеса
  • Бързи, надеждни и предвидени за големи натоварвания при сканиране
  • Обикновено са свързани в мрежа или се споделят между множество потребители едновременно
  • По-висока покупна цена
  • Заемат много място

> Скенери за документи

Въпреки че работят на подобен принцип, баркод скенерите принадлежат към друга категория скенери.

Параметри

Скенерът се използва за конвертиране на печатни документи към дигитален формат. Днес дори смартфоните имат тази опция, но те често са по-скоро временно решение, което не отговаря на качеството на истинските скенери. Последните са способни на много повече от конвертиране на обикновени черно-бели документи. Съвременните устройства безпроблемно сканират снимки и по-взискателни графични материали, като плакати или флаери. Дори не е нужно да се занимавате с инсталиране на ненужен софтуер на компютъра – новите устройства се свързват просто чрез Wi-Fi, USB или HDMI.

Максимален размер на шаблона Това число показва какъв формат може да чете устройството. Размерът A4 е стандартът сред настолните и офис скенери. По-добрите устройства обаче поддържат и по-големия формат А3, който се използва предимно за графични материали. В случай на фотоскенери обаче не очаквайте те да могат да сканират по-широкоформатна хартия.

A4 - традиционният формат на писмените документи
A3 - по-голям формат за постери и флаери
А5 и А6

Оптична резолюция Оптичната резолюция е индикатор за качеството на полученото сканиране. Колкото по-висока е, толкова по-подробен ще бъде резултатът. Ако сканирате само черно-бели текстови документи, 300 x 300 DPI е достатъчно. За по-сложни документи стандартът е около 1200 x 2400 DPI. За професионално конвертиране на снимки изберете размер на изображението 7200 x 7200 или по-голям.

Сензорна технология
Най-разпространените сензорни технологии на пазара са CCD и CIS сензори за изображението, както се срещат и LED версии. Въпреки че двете версии сами по себе си не определят качеството на устройството, добре е да знаете разликите:

CCD - по-сложен метод, който включва осветяване с лампа със студена светлина. Тестовете, проведени с помощта на този метод, обикновено са по-сложни и подробни, но и по-енергоемки. Подходящ е и за сканиране на прозрачни повърхности (слайдове/негативи). CIS - Компактен сензор за изображения, осветява документа със светодиоди. Той е по-прост и по-евтин за работа. Най-често се среща в компактни и по-тънки скенери, които могат да се захранват директно от USB.

При сканиране с висока разделителна способност е важно да имате достатъчно свободно място на Вашия твърд диск. Един процес може да отнеме десетки MB.

Функции

Автоматично листоподаващо устройство - няма нужда да подавате ръчно документите един по един
Държач за диафилм - възможно е сканиране на няколко кадъра едновременно
OCR - оптично разпознаване на знаци, използва се за точно дигитализиране на текст от печатни източници
Wi-fi - свързване и сканиране чрез безжична мрежа USB - може да се свърже към компютъра чрез USB или USB-C Цветно сканиране - възможност за сканиране на цветни документи Автоматична корекция на цветовете - изравняване на дълбочината на цветовете, за да бъде резултатът максимално близък до оригинала

Често задавани въпроси

Колко струва един скенер?

Най-евтините настолни скенери са предлагат под 300 Лв и са достатъчни за стандартно офис сканиране на документи и снимки за лична употреба.

Между 300 и 900 Лв вече са налични скенери за снимки с добро качество за диапозитиви и негативи.

Между 900 и 1800 Лв можете да закупите бързи офис скенери и технологично сложни модели.

Над 1800 Лв имате достъп до най-модерните скенери, готови за офис употреба, които са оборудвани с CCD сканиране в допълнение към високата скорост.

Каква е скоростта на сканиране?

Повечето от съвременните машини сканират документ с размер А4 за 20-30 секунди. Въпреки това, преди действителното сканиране, областта на сканиране и корекциите обикновено се задават въз чрез бърз преглед на документа - скенерът може да визуализира този изглед за около половината от времето.

Колко важна е дълбочината на цвета?

Дълбочината на цвета определя колко бита използва машината за показване на един пиксел. В случай на скенер, това показва колко вярно сканираното копие може да възпроизведе оригиналния цвят. Това също така увеличава богатството на цветовата палитра.

За цветно сканиране се използват най-често 24 бита (TrueColor, 16 милиона цвята) и 48 бита (Deep Colour, 281 билиона цвята).