Как да купя филтър за аквариум?

В днешно време аквариумите са не само средство за декорация, но и вариант за релаксация от ежедневния стрес. Рибките и аквариумните растения наистина имат благоприятен ефект върху нашата психика. Ако искате да поставите аквариум, ще намерите за полезни съветите за избор на правилния филтър за него.

В днешно време аквариумите са не само средство за декорация, но и вариант за релаксация от ежедневния стрес. Рибките и аквариумните растения наистина имат благоприятен ефект върху нашата психика. Ако искате да поставите аквариум, ще намерите за полезни съветите за избор на правилния филтър за него.

Време за четене 5 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове филтри

Вътрешен филтър за аквариум

Вътрешният филтър за аквариум може да се постави на стената на аквариума с помощта на една или две вендузи. Състои се от две части. Горната част е помпата, която осигурява потока на водата. Долната част е филтърната среда, която отговаря за филтрирането на водата.

  • Лесен монтаж

  • Ниска цена

  • Малък обем на филтъра

  • По-ниска мощност

  • Не позволява пречистване на твърди частици

Външен филтър за аквариум

Външният филтър за аквариум се намира извън аквариума. Филтърът се състои от филтърна глава и контейнер. В главата има помпа, която изпомпва водата обратно в аквариума. Контейнерът се използва за съхранение на филтрирания материал. Колкото по-голям е обемът на контейнера, толкова по-голямо количество материал може да се съхранява.

  • Висока мощност

  • Контейнер с голяма вместимост

  • Отсяване на твърди частици

  • По-добър воден поток в аквариума

  • По-висока покупна цена

  • Изисква повече поддръжка

  • Устройството изисква повече място

Окачен филтър за аквариум

Окаченият филтър за аквариум е много подобен на вътрешния филтър, с изключение на това, че се закача за ръба на аквариума. Не е задължително да има голям обем, но е по-мощен от малките вътрешни филтри. Особено се препоръчва за аквариуми до 40 литра.

  • Възможност за използване с различни филтърни вложки

  • Ниска цена

  • Не заема твърде много място в аквариума

  • Не може да се използва в покрит аквариум

  • По-ниска производителност

  • Резервоар с малък капацитет

Защо изобщо да използвате филтър в аквариума? Филтрирането е най-важният процес за поддържане на биологичния баланс на аквариума. Той събира примеси и също така действа като преобразувател на веществата от биологичен произход.

Параметри

Филтриране Вътрешните филтри могат да бъдат разделени според това как филтрират водата:

Моторизирани филтри за аквариум - те съдържат помпа и гъба или друга филтърна вложка, поставена под капака; при почистване филтърът може лесно да се извади, без мръсотията да влезе в аквариума. Помпени глави - върху тях трябва да се постави биологичен материал, който има висока филтрационна способност; недостатъкът е, че се почиства много трудно, тъй като голяма част от мръсотията се връща обратно в аквариума. Филтър с гъба - известен още като въздушен филтър. Това са малки гъбки, които са свързани към въздушна помпа извън аквариума. Подходящи са за малки аквариуми, но са малко по-шумни.

Филтърен материал Той е неразделна част от всеки аквариумен филтър. Най-често като филтърен материал се използва син или черен дунапрен, бял памук или керамични пръстени, главно поради по-ниските цени. Могат обаче да се използват и материали с висока порьозност и свободни отвори. Това позволява на полезни бактерии да се заселят в тях и да пречистват водата.

Дунапрен, биомолитан Обикновено е син, черен, зелен или жълт. Биомолитанът се предлага в различни грапавини и издържа няколко години.

Керамични пръстени и перли Ако искате биологична филтрация, керамичните пръстени или перли са идеалното решение. Те са много порести, така че съхраняват много мръсотия.

Пластмасови сегменти Те са много евтини, но не са в състояние да абсорбират цялата мръсотия. Освен това трябва да се сменят по-често.

Активен въглен Добавя се към дунапрен, памук или гъба. Основно абсорбира амоняк, но не е задължително да е в аквариума през цялото време. Подходящ е само за окончателно почистване на аквариума.

Зеолит Зеолитът е минерал, който има кухини и проходи. Притежава много по-силен филтриращ ефект от пясъка. Би могъл да издържи няколко месеца или можете да го почистите в 10% физиологичен разтвор и да го използвате повторно. Почиства водата по три начина:

Улавя физически частици Абсорбира замърсители Почиства химически благодарение на богатството на калциеви, магнезиеви и натриеви йони

Синтеровано (фритирано) стъкло Този материал е порест, затова е много ефективен. Абсолютният лидер в биологичната филтрация. По-скъп е, но издържа изключително дълго време.

Филтърна вата Това е влакнест материал, използван като последен слой. Улавя и най-малката мръсотия.

Скимер Повърхностният пречиствател за мръсотия или скимерът осигурява отстраняването на мръсотия от повърхността на аквариума, като остатъци от храна, растения или петна от мазнини. Тези примеси затрудняват замяната на водните газове с въздух. Кислородът е много важен за филтърните бактерии и аквариумните животни.

Има два вида скимери: Свързване към външен филтър - скимерът се свързва към входния маркуч и след това засмуква водата от повърхността.

Моторизиран скимер - полезен, ако няма външен филтър; този тип се намира под повърхността и по този начин абсорбира вода от повърхността на аквариума; моторизираният скимер може да бъде изработен от пластмаса, метал или стъкло.

Все още не сте купили подходящ аквариум? От нашето ръководство за избор на аквариум можете да научите въз основа на какви параметри имате възможност да го изберете.

Обем на водата и дебит

Обем на аквариума При избора на филтър трябва да се вземе предвид и размерът на аквариума. Винаги е по-добре да изберете по-голям филтър за аквариум, отколкото такъв, който е твърде малък. Например, ако закупите 100-литров аквариум, обемът на филтъра трябва да бъде около десет литра, но минимумът е 5 литра. Прилага се просто основно правило: 1 литър филтрация на 10 литра аквариумна вода.

Дебит на водата На практика трябва да изберете филтър, който може да изпомпва пет пъти обема на аквариума на час. Ако обаче имате само една рибка в аквариума си, подходящ е и филтър с по-малък капацитет и по-малък размер.

Поддръжка

Вътрешен филтър Всички филтри за аквариума трябва да се почистват редовно. Това е единственият начин да се гарантира чистотата на водата. Препоръчително е да почиствате вътрешния филтър поне веднъж на десет дни, тъй като бързо се запушва. Може да се почиства само в аквариумна вода. Чешмяната вода съдържа хлор и може да убие всички полезни бактерии. Ако пълнителите трябва да бъдат сменени, не ги сменяйте наведнъж. Почистете също вала, филтърния ротор и филтърната решетка.

Външен филтър Почистете външния филтър само когато водният поток е значително намален. Ако имате правилния размер на филтъра и източвате водата редовно, почистването на филтъра веднъж годишно е достатъчно. Почистете отново филтъра в аквариумна вода, но не забравяйте редовно да промивате маркучите от натрупаната мръсотия. Периодично проверявайте и почиствайте уплътненията и роторните валове. Смазвайте уплътненията от време на време с медицински вазелин.

Често задавани въпроси

Външният филтър определено е по-добър, тъй като Ви позволява да се наслаждавате на аквариума без смущаващи елементи. Като алтернатива можете да закупите висящ филтър с по-голям капацитет.

Разбира се, такъв аквариум е например betta splendens. 3-литровите аквариуми не изискват филтър.

Обезцветяването се дължи на загубата на бактерии след почистване на филтъра на аквариума, но в рамките на двадесет и четири часа водата трябва да бъде отново чиста.