ФилтриранеВътрешните филтри могат да бъдат разделени според това как филтрират водата:
Моторизирани филтри за аквариум - те съдържат помпа и гъба или друга филтърна вложка, поставена под капака; при почистване филтърът може лесно да се извади, без мръсотията да влезе в аквариума.Помпени глави - върху тях трябва да се постави биологичен материал, който има висока филтрационна способност; недостатъкът е, че се почиства много трудно, тъй като голяма част от мръсотията се връща обратно в аквариума.Филтър с гъба - известен още като въздушен филтър. Това са малки гъбки, които са свързани към въздушна помпа извън аквариума. Подходящи са за малки аквариуми, но са малко по-шумни.
Филтърен материалТой е неразделна част от всеки аквариумен филтър. Най-често като филтърен материал се използва син или черен дунапрен, бял памук или керамични пръстени, главно поради по-ниските цени. Могат обаче да се използват и материали с висока порьозност и свободни отвори. Това позволява на полезни бактерии да се заселят в тях и да пречистват водата.
Дунапрен, биомолитанОбикновено е син, черен, зелен или жълт. Биомолитанът се предлага в различни грапавини и издържа няколко години.
Керамични пръстени и перлиАко искате биологична филтрация, керамичните пръстени или перли са идеалното решение. Те са много порести, така че съхраняват много мръсотия.
Пластмасови сегментиТе са много евтини, но не са в състояние да абсорбират цялата мръсотия. Освен това трябва да се сменят по-често.
Активен въгленДобавя се към дунапрен, памук или гъба. Основно абсорбира амоняк, но не е задължително да е в аквариума през цялото време. Подходящ е само за окончателно почистване на аквариума.
ЗеолитЗеолитът е минерал, който има кухини и проходи. Притежава много по-силен филтриращ ефект от пясъка. Би могъл да издържи няколко месеца или можете да го почистите в 10% физиологичен разтвор и да го използвате повторно. Почиства водата по три начина:
Улавя физически частициАбсорбира замърсителиПочиства химически благодарение на богатството на калциеви, магнезиеви и натриеви йони
Синтеровано (фритирано) стъклоТози материал е порест, затова е много ефективен. Абсолютният лидер в биологичната филтрация. По-скъп е, но издържа изключително дълго време.
Филтърна ватаТова е влакнест материал, използван като последен слой. Улавя и най-малката мръсотия.
СкимерПовърхностният пречиствател за мръсотия или скимерът осигурява отстраняването на мръсотия от повърхността на аквариума, като остатъци от храна, растения или петна от мазнини. Тези примеси затрудняват замяната на водните газове с въздух. Кислородът е много важен за филтърните бактерии и аквариумните животни.
Има два вида скимери:Свързване към външен филтър - скимерът се свързва към входния маркуч и след това засмуква водата от повърхността.
Моторизиран скимер - полезен, ако няма външен филтър; този тип се намира под повърхността и по този начин абсорбира вода от повърхността на аквариума; моторизираният скимер може да бъде изработен от пластмаса, метал или стъкло.
Все още не сте купили подходящ аквариум? От нашето ръководство за избор на аквариум можете да научите въз основа на какви параметри имате възможност да го изберете.
Обем на водата и дебит
Обем на аквариумаПри избора на филтър трябва да се вземе предвид и размерът на аквариума. Винаги е по-добре да изберете по-голям филтър за аквариум, отколкото такъв, който е твърде малък. Например, ако закупите 100-литров аквариум, обемът на филтъра трябва да бъде около десет литра, но минимумът е 5 литра. Прилага се просто основно правило: 1 литър филтрация на 10 литра аквариумна вода.
Дебит на водатаНа практика трябва да изберете филтър, който може да изпомпва пет пъти обема на аквариума на час. Ако обаче имате само една рибка в аквариума си, подходящ е и филтър с по-малък капацитет и по-малък размер.