Термометър - измерва температурата на водата и следи нейните колебания. Струва си да вземете качествен модел, който е възможно най-точен. Някои по-евтини термометри могат да варират с няколко градуса.
Помпа - гарантира, че водата в резервоара е аерирана и циркулирана.
Компресор - осигурява подаване на въздух. Адекватното съдържание на кислород във водата е предпоставка за здрава водна екосистема.
Дренажен сифон – използва се за почистване на дъното на аквариума, състоящ се от дренажен сифон и маркуч. Ще Ви трябва маркуч с по-голям диаметър, за да смените водата, за да може да се оттича по-бързо. От друга страна, изберете по-тесен маркуч за обиране, защото той няма да засмуква пясък.
Пясък - можете да използвате пясък или специален субстрат за дъното на аквариума. В миналото чакълестият пясък се е използвал изключително за вкореняване на водни растения. Този пясък обаче не съдържа хранителни вещества. Следователно, той е по-скоро за акваристите, които се занимават предимно с отглеждане на риби, а не на растения. Ако искате да отглеждате по-взискателни растения, изберете глинен субстрат.
Магнитна почистваща гъба - практично решение за почистване на стъкло, премахване на водорасли и други отлагания.
Мрежа - за лесно преместване на рибките. Ако имате повече резервоари, използвайте повече мрежи.
Хранилка – помага автоматично да задържа храната на едно място и предотвратява разпръскването й по повърхността.
Растения - Растенията в аквариумите са не само естетически добавки, но и осигуряват стабилен биологичен баланс. Те осигуряват естествено убежище за рибите и тяхното потомство. Новосъздадените аквариуми трябва първоначално да бъдат засадени с възможно най-невзискателни и бързорастящи подводни растителни видове. Едва след 2-3 месеца, когато условията в аквариума се стабилизират, можете да започнете да засаждате по-взискателни и по-бавно растящи растения.