Как да си купите аквариум?

Особена магия внася аквариума вкъщи, понеже безмълвната красота на подводния свят запленява и Ви носи неподражаемо чувство на уют. Поддържането на аквариум е приятно хоби, но изисква грижи. Бъдете особено внимателни в началото, когато избирате правилния размер на аквариума и подходящите аксесоари, за да осигурите благоприятни и здравословни условия за живот на животните и растенията. Наградата Ви ще бъде цветна феерия, която ще можете да гледате с часове, изпълнени с удовлетворение.

Особена магия внася аквариума вкъщи, понеже безмълвната красота на подводния свят запленява и Ви носи неподражаемо чувство на уют. Поддържането на аквариум е приятно хоби, но изисква грижи. Бъдете особено внимателни в началото, когато избирате правилния размер на аквариума и подходящите аксесоари, за да осигурите благоприятни и здравословни условия за живот на животните и растенията. Наградата Ви ще бъде цветна феерия, която ще можете да гледате с часове, изпълнени с удовлетворение.

Време за четене 12 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

На първо място, трябва да разгледате следните въпроси, които също са обяснени подробно в това ръководство за пазаруване:

  • За какво да внимавате, за да вземете най-доброто за Вас решение?

  • Колко струва един аквариум и какви параметри има всеки модел?

  • Какво трябва да имате предвид, когато определяте цената, типа и разположението на аквариума?

  • Кои са най-новите иновации, за които непременно трябва да чуете?

  • Какви защитни функции за безопасност може да има аквариумът?

Прочетете нашето задълбочено ръководство за пазаруване, което дава съвети и Ви превежда през всяка съпка, за да изберете аквариума, който най-добре отговаря на Вашите нужди!

Организирайте идеите си

За да можете да кажете какъв аквариум искате да купите, първо обмислете и съберете аспектите, които искате да видите във Вашия нов продукт.

Помислете кои параметри са Ви допадали и какво Ви е харесало по-малко в продукта, който сте използвали преди. Вижте какво използват Вашите приятели и роднини във Вашата среда или разгледайте ТОП продуктите на нашия сайт. Можете да прочетете за някои модели, за да разберете кои са най-търсените продукти.

За да разберете лесно кои функции и характеристики какво означават, ние ще Ви помогнем като Ви обясним всичко и ще се опитаме да улесним избора за Вас.

Първо направете списък с най-необходимите функции, които Вашият аквариум непременно трябва да притежава.
Можете да направите това лесно, като посетите страницата с категория Аквариум и изберете най-важните параметри от филтрите вляво.

Не искате да инвестирате твърде много пари в аквариум? В този случай по-добър вариант е един аквариумен комплект, който може да излезе сравнително евтино в зависимост от размера и дизайна. Разбира се, върху цената влияе и това дали е сладководен или много по-скъп морски аквариум. Не си струва да спестявате от размера на самия аквариум, защото колкото по-голям, толкова по-добре, толкова по-лесно е за поддръжка и по-приятни са условията за рибите - но можете да спестите от аксесоари.

Най-важните аспекти

Под 50 лв ще намерите предимно по-малки аквариуми, примерно такива за бети (сиамска красива рибка), до около 20 литра се предлагат в този ценови клас. Те са идеални за по-малки или по-малко на брой рибки. Също намирате и аквариуми, подходящи за охлюви, ракообразни и различни растения.

Между 50 и 120 лв можете да получите главно терариуми и малки и средни аквариуми, които се състоят само от стъкло, някои имат вградено осветление, така че останалите аксесоари трябва да се купуват отделно.

Между 120 и 250 лв можете да намерите по-професионални аквариуми до 100 литра, като повечето имат вградено осветление. Сред тях ще попаднете на нано-аквариуми, които могат да приютят красива и специална дива природа, но има и по-големи, в които могат да се поберат по-едри или повече риби.

Над 250 лв можете да намерите аквариуми от по-малки наноаквариуми до стотици литрови, в зависимост от размера на рибата и дали предпочитате по-малък, но по-подробен и изискващ грижи аквариум, или голям с много опции и повече използваем обем. Не забравяйте да проверите необходимото пространство на рибата, която искате да закупите, и доколко е съвместима с други риби и растения.

Предишният опит играе важна роля при закупуването на аквариум. Ако тепърва започвате да се грижите за аквариум, монтирането на готов аквариум може да е по-добра опция за Вас. Това са напълно оборудвани аквариуми, включително и допълнителните аксесоари. По този начин не трябва да се чудите какво друго да купите в началото.

Ако имате това хоби вече от известно време, може да Ви е по-интересно да вземете необорудван аквариум, в които сами избирате аксесоарите. За да направите това, трябва да можете да прецените филтрация с каква мощност пасва на Вашия аквариум, какъв вид да бъдат нагревателят, осветлението и капака. Вълнуваща задача е да направите своя аквариум уникален, но в този случай очаквайте по-високи разходи, отколкото с комплект за аквариум.

Привлечени ли сте от екзотични риби и други живи същества като медузи, анемони и корали? Или предпочитате добре доказани сладководни класики? Разликата се крие не само в солеността на водата и видовото многообразие на растенията, но и главно в изискванията за поддръжка и общите експлоатационни разходи на резервоара. Изграждането на сладководен аквариум е много по-просто и много по-евтино за експлоатация.

Когато избирате риба, обърнете внимание на характеристиките на всеки вид и тяхната съвместимост. Винаги трябва да купувате повече от една от всеки вид, тъй като повечето риби се чувстват по-добре в компания.

Както беше посочено по-горе, размерът на аквариума не трябва да се пести. Освен че е по-удобно за рибата, по-голямото пространство със сигурност може да Ви служи по-добре. Ще бъде по-лесно да се поддържа постоянна температура и качество на водата. Стандартните размери включват 60 см аквариуми с вместимост приблизително 54 литра, 80 см широки аквариуми с обем над 100 литра, и 120 см широки аквариуми.

Дълбочината трябва да бъде толкова голяма или по-голяма от височината. Колкото по-висок е аквариумът, толкова по-трудно ще бъде да стигнете до дъното, което ще направи по-трудно поддържането му по-късно. Типичните размери са 60 × 30 × 30 cm или 80 × 35 × 40 cm.

Съдържание/Обем

Изберете подходящия обем според броя и размера на рибите и растенията. Въпреки това, някои видове риби се нуждаят дори от повече пространство, отколкото предполага размерът им. Често се препоръчва да започнете само с 60-80 литров аквариум. За риби по-дълги от 10 см е по-подходящ аквариум от 120 л. Има обаче много по-малки аквариуми, така наречените наноаквариуми, които могат да бъдат до 2 л. Те са подходящи само за малки животни, които са склонни да живеят на дъното.

Обем

подходящ за

До 20 л

бойна риба, паразити, скариди, охлюви

30-60 л

По-малки риби до 5 см, до 20 бр

100 л

по-малки риби до 5 см или една двойка 10 см риби

200 л

по-голяма сладководна и морска риба, напр. скална риба

300 л

едри тропически видове с богата декорация

Силата на стъклото

Колко чуплив е аквариумът зависи от дебелината на стъклото. Дебелината е дадена в милиметри и можете да намерите идеалната стойност, като измерите дължината и височината на аквариума. Таблицата по-долу показва дебелината, съответстваща на най-често срещаните размери на резервоара.

Размер (дължина × височина в cm)

Дебелина на стъклото (mm)

60 × 30

4,1

80 x 30

4,4

120 x 40

7

120 x 50

8,9

140 x 60

11,6

Най-често ще намерите стъклени или пластмасови аквариуми, а най-качествените са тези, свързани (залепени) със синтетичен каучук. Основните му предимства включват лесна поддръжка и издръжливост на материала, който не е подложен на корозия дори в солена вода. Стъклените аквариуми с метална рамка имат склонност към такава повреда. Като алтернатива на металните рамки, новите уплътнения за тръби не са подложени на корозия и следователно са по-подходящи за морски аквариуми. Незалепените, изцяло стъклени версии са подходящи за малки аквариуми до 40 л.

Пластмасовите аквариуми са по-разнообразни по форма и дизайн и по-лесни за транспортиране. Те са подобни на залепените контейнери в много отношения, но са по-податливи на надраскване и деформация.

Правоъгълни аквариуми - класическите правоъгълни аквариуми, които са най-подходящи за риби. Не ограничават движението им и осигуряват достатъчно място. В допълнение към четвъртитите, има и кубични и шестоъгълни версии, които увеличават изображението гледано от определени ъгъл, което може да помогне при наблюдението на по-малки екземпляри рибки.

Кръгли аквариуми - не са подходящи за отглеждане на риби, защото в тях е по-трудно да се ориентират, а също така ще имате проблеми с поставянето на аксесоари за филтриране. Ето защо кръглите аквариуми са по-подходящи за дизайн с водни растения.

Ъгловите аквариуми - или аквариуми с шкафове - също са практични и спестяват място. Има варианти с по-права или фасонорано извита предна част. Изработени са от флоатно стъкло със залепени полирани ръбове. Опция за безопасност дават стенните и напречните скоби, използвани според размера на аквариума. Въпреки това, преди да купите, уверете се, че сте намерили осветление, което отговаря на размера му. Понякога трябва да се сглоби от няколко части.

Изпъкналите аквариуми са аквариуми, в които рибите могат да се наблюдават от различни посоки. Заобленото предно стъкло осигурява максимална видимост, като същевременно създава модерен елемент във Вашия дом и офис. Недостатъкът може да бъде леко изкривената визия.

Специален аквариум е т. нар. бетариум, който е предназначен за агресивните риби Бета /сиамски/. Лесен за поддръжка с минимални изисквания за пространство, той е идеален избор за начинаещи. Имайте предвид обаче, че този вид, както подсказва името му, е много агресивен спрямо други риби и затова се отглежда в отделни, специални аквариуми.

Като общо правило, аквариумът не трябва да се поставя на място, където слънцето грее директно. Това е така, защото слънчевите лъчи помагат на водораслите да растат и загряват водата. Ето защо най-доброто решение е по-тъмен, по-тих ъгъл, където светлината се осигурява от изкуствен източник. Оставете достатъчно място около аквариума, особено точно над аквариума.

Скрин или шкаф под аквариума също е важен елемент и трябва да има достатъчна товароносимост за целия аквариум и аксесоари. Можете също да закупите аквариума в комплект директно със стойката. В този случай не го поставяйте директно върху аквариума, а първо го подплатете с мека възглавница, като например парче килим или матрак, но за целта можете да купите и специална подложка за аквариум. Ако купувате аквариум с голям обем, напр. от 500 литра или повече, не забравяйте да проверите товароносимостта на пода.

Други важни параметри

Филтърът се използва за отстраняване на свободно плаващите замърсявания и разграждане на вредните вещества. Това става чрез механични, химични и биологични методи за пречистване. Най-подходящите филтри са тези, които комбинират и трите механизма.

По време на механичното филтриране, замърсителите се улавят в порьозния материал на филтъра. Той трябва да се почисти, за да се предотврати разлагането на останалите в него материали и да не замърсява водата. Понеже също и бактериите се задържат във филтъра, той пречиства водата също биологично. Биологичната филтрация се осигурява от полезни бактерии, заселени във филтъра. Те участват в разграждането на азота в аквариума и помагат да се предотврати образуването на опасни нитрити, които могат да доведат до задушаване на рибите.

При химическо филтриране водата преминава през специални сорбенти във филтъра, които са способни да свързват например азотсъдържащи вещества или тежки метали от водата.

Филтрите могат да бъдат разделени на вътрешни и външни. Вътрешните филтри отиват директно в аквариума и ако имат собствена вградена помпа, те могат да създадат повече воден поток в по-малки аквариуми. Външния филтър се поставя отвън и водата се въвежда и излиза през маркучи с помощта на помпа. Имайте предвид, че дори и най-мощният филтър не може да поддържа водата чиста винаги, тя все пак трябва да се сменя редовно.

Както вече споменахме, по-тъмен, тих ъгъл далеч от пряка слънчева светлина е идеален за рибите. Следователно аквариумът трябва да бъде снабден с изкуствено осветление. Удължените флуоресцентни тръби със светлинен спектър, подходящи за аквариумни растения, дават най-доброто решение. Обикновените крушки със сигурност не са достатъчни, за да осветят аквариума. Флуоресцентните лампи трябва да светят в аквариума за около 10-12 часа на ден без прекъсване, за да симулират цикъла на деня и нощта.

Ако водораслите са пренаселили аквариума, съкратете времето за осветление - изключете светлината за 2 часа на обяд.

Повечето риби се нуждаят от определена постоянна температура на водата около 22-26 ° C. Потопяемият електрически нагревател с вграден термостат гарантира надеждно необходимата постоянна температура. Изберете нагревателя основно въз основа на неговата мощност (W), а за повечето резервоари е достатъчна мощност от около 0,5 W на 1 литър обем на резервоара в нормално отопляеми помещения. Не забравяйте, че нагревателят трябва да бъде изключен от електрическата мрежа в случай на източване или смяна на вода. През лятото отоплението може да се остави напълно изключено.

Може да е необходима охладителна система за морски аквариуми. Висококачествено охлаждащо устройство гарантира, че топлият въздух се извлича добре от светлините на аквариума, като същевременно осигурява по-хладна морска вода, ако е необходимо.

В зависимост от Вашето въображение, можете да добавите всякакви декорации като камъни, корени, дърво и корали към интериора на Вашия аквариум. Освен естетическата си функция, декорациите осигуряват и необходимия подслон за рибите. Можете допълнително да подобрите външния вид с фонове, напомнящи подводни пейзажи - просто залепете фона на гърба на стъклото.

Използвайте практични тест ленти и капкови тестове, за да измерите pH, твърдостта и съдържанието на елементите във водата. Въз основа на тези тестове можете да регулирате качеството на водата със специални продукти. Тест лентите са полезни за бърза проверка на качеството на водата. Капковите тестове са много по-точни, но трябва да се съхраняват защитени от светлина и в хладилник.

Термометър - измерва температурата на водата и следи нейните колебания. Струва си да вземете качествен модел, който е възможно най-точен. Някои по-евтини термометри могат да варират с няколко градуса.

Помпа - гарантира, че водата в резервоара е аерирана и циркулирана.

Компресор - осигурява подаване на въздух. Адекватното съдържание на кислород във водата е предпоставка за здрава водна екосистема.

Дренажен сифон – използва се за почистване на дъното на аквариума, състоящ се от дренажен сифон и маркуч. Ще Ви трябва маркуч с по-голям диаметър, за да смените водата, за да може да се оттича по-бързо. От друга страна, изберете по-тесен маркуч за обиране, защото той няма да засмуква пясък.

Пясък - можете да използвате пясък или специален субстрат за дъното на аквариума. В миналото чакълестият пясък се е използвал изключително за вкореняване на водни растения. Този пясък обаче не съдържа хранителни вещества. Следователно, той е по-скоро за акваристите, които се занимават предимно с отглеждане на риби, а не на растения. Ако искате да отглеждате по-взискателни растения, изберете глинен субстрат.

Магнитна почистваща гъба - практично решение за почистване на стъкло, премахване на водорасли и други отлагания.

Мрежа - за лесно преместване на рибките. Ако имате повече резервоари, използвайте повече мрежи.

Хранилка – помага автоматично да задържа храната на едно място и предотвратява разпръскването й по повърхността.

Растения - Растенията в аквариумите са не само естетически добавки, но и осигуряват стабилен биологичен баланс. Те осигуряват естествено убежище за рибите и тяхното потомство. Новосъздадените аквариуми трябва първоначално да бъдат засадени с възможно най-невзискателни и бързорастящи подводни растителни видове. Едва след 2-3 месеца, когато условията в аквариума се стабилизират, можете да започнете да засаждате по-взискателни и по-бавно растящи растения.

За да остане Вашият малък подводен свят в дългосрочен план в благоприятни условия, трябва да обръщате редовно внимание не само на животните, но и на водата и всички аксесоари. Някои задачи трябва да се извършват ежедневно, други само седмично или месечно.

Ежедневно

В зависимост от вида риба, хранете рибите поне веднъж на ден в количество, което може да се консумира в рамките на 5 минути. Проверявайте редовно броя и поведението на рибите. Ако забележите някакви признаци на халонна болест, прехвърлете ги в отделен аквариум и започнете лечението. За новозасадени или пресадените растения помислете дали са добре установени. Ако са се разхлабили от дъното, пресадете ги.

Ежеседмично

Почиствайте стъклото на аквариума веднъж седмично или на всеки две седмици от водорасли и отлагания. Сменяйте водата веднъж на всеки 10-14 дни, като точната честота зависи от броя на рибите и растенията. Ако в аквариум без растения има само риби, трябва да почиствате водата по-често. Първо оставете водата в резервоара да престои. Не сменяйте обаче цялото количество вода наведнъж, а само около една трета. Ако подменяте повече от 30% от водата, уверете се, че температурата на добавената вода е възможно най-близка до температурата на аквариума.

Месечно

Почиствайте дъното на аквариума веднъж на всеки 3-4 седмици от храна и изпражнения, обработени от бактериите. За това използвайте дренажен сифон и маркуч за източване. Ако количеството вода, протичащо през филтъра, намалее, разредете филтърните патрони с вода, източена преди това от резервоара.

Новости, за които непременно трябва да знаете

Мислете за Вашите риби като за домашни любимци и ще се съгласите, че те заслужават възможно най-добрата грижа и внимание. Те разчитат на Вас да поддържате околната им среда здравословна. Здравословният аквариум е относително лесен за монтиране и поддръжка, но изисква грижа, внимание и време.

В реките, езерата и океаните водата се пречиства и филтрира естествено. В аквариума е различно. За да поддържате водата в него чиста и здравословна, трябва да внимавате да не го претрупвате и да не прехранвате рибите. Това означава, че част от водата трябва да се сменя редовно, чакълът да се почиства и да се осигурява подходяща филтрация.

В допълнение към аквариума, филтъра и осветлението, може да имате нужда и от други неща, за да проектирате аквариума си:

Чакъл: Облицованият или предварително измит чакъл е идеален.

Декорации: Орнаменти само за аквариуми (като живи или изкуствени растения и орнаменти).

Кондиционер за вода: Дехлорира чешмяната вода, за да е безопасна за рибите.

Мрежа: Необходима за преместване на риби.

Устройство за измиване на чакъл: Използва се за смяна на вода и почистване.

Храна за риба: Консултирайте се с Вашия търговец или прочетете кой тип храна е идеален.

Бъдете внимателни

Избягвайте малки кръгли аквариуми. Рибите също се нуждаят от скривалища, но в кръгли аквариуми това е трудно или невъзможно.

Един аквариум може да бъде чудесен подарък за деца, с няколко шарени рибки в него, но не бива да се забравя, че изисква много внимание, постоянно почистване и хранене, така че определено ще бъде нужна и родителска помощ.

Някои риби могат да бъдат много деликатни, така че не забравяйте да прецените какъв вид риба избирате за себе си или за детето си.

Трябва също да обърнете внимание дали различните риби, които държите, предпочитат една и съща температура на водата. Има риби, растения, охлюви, раци, които предпочитат по-студени или дори по-топли места, така че е важно да ги координирате.

Изберете и купете най-добрия продукт за Вас

Може би не с помощта на всички филтри, но с избора на най-важните, успяхме да стесним аквариумите, които могат да се вземат под внимание за Вас и сега трябва само да изберете най-подходящия от няколко. След това трябва да прегледате продуктите според снимките и да прочетете отзивите на клиентите. Броят на звездите е чудесно отражение на отзивите на потребителите, след като са получили стоката и са започнали да я използват. Непременно вземете предвид тези коментари, тъй като те могат да съдържат ценна информация при избора на крайния продукт.

Ако все още харесвате повече от един продукт, тогава в допълнение към описанието на продукта можете да сравните продуктите според техните свойства с функцията за сравнение.

Почти сме готови:)

Надяваме се, че сте успели да намерите идеалният за Вас аквариум, така че остава само да изберете магазина, от който искате да го закупите.

Това също зависи само от Вашите предпочитания, но и сега не сте сами, защото ще Ви помогнем с няколко съвета, за да улесним Вашето решение:

  • Можете да изберете такъв магазин, който познавате и на който имате доверие

  • От гледна точка на цената можете да изберете дори и най-евтиния

  • Можете да проверите разходите за доставка и наличността на продукта

  • Можете също да прочетете отзиви за магазините, където броят на звездите също ще Ви помогне

  • Потърсете етикета Коректен магазин при нашите партньори

Вярваме, че Вашето решение сега вече със сигурност е достатъчно обосновано и нямате повече съмнения кой аквариум е най-подходящия за Вас. Надяваме се, че нашето ръководство за пазаруване Ви е било от полза. Накрая остава да кликнете на бутона към магазина >> и да си купите избрания продукт!