Объркат Ви разликите между летни и зимни гуми? Въобще, заслужава ли си да поставите отделни зимни гуми на колата? Разбира се, в интерес на производителите е да предложат на собствениците на автомобили алтернатива не само за по-топлите, но и за по-студените месеци. Независимо от това, ние се опитваме да отговорим на най-често задаваните въпроси относно зимните гуми, за да можете да решите дали си струва инвестицията да закупите отделен комплект зимни гуми.
С какво са по-различни зимните гуми?
Гумената смес и оформянето на зимната гума също се различава от летните версии, което се постига, наред с други неща, с по-голямо количество силикат и различна структура на ламелите. Гъстото ламиниране гарантира протекторът на гумата да остане гъвкав дори при по-ниски температури. Благодарение на по-плътното оформяне, протекторът може да се огъва повече дори при по-студени метеорологични условия. В резултат на това зимните гуми генерират повече топлина, докато се търкалят, така че те имат повече сцепление на хладен асфалт и замръзнали пътища.
Защо е необходимо да се използват зимни гуми?
При студено време, когато термометърът показва 7 ° C или по-малко, една зимна гума може да спре за по-кратко разстояние от лятната, така че става въпрос преди всичко за безопасността. По студен, мокър път да се спира автомобил със скорост 100 км/ч са необходими 70,5 метра. Автомобил, оборудван със зимни гуми, изпълнява същата задача под 65,7 метра. Разликата между двете разстояния е дължината на по-голям семеен автомобил, което лесно може да означава както избягване, така и причиняване на катастрофа. Зимните гуми осигуряват също и по-добро сцепление при завиване и на хлъзгави повърхности при студено време.
Зимните гуми по-бързо ли се износват?
Зимните гуми се чувстват най-добре при 7 ° C и на по-ниски от това температури. Те са толкова издръжливи в този температурен диапазон, колкото и летните гуми при по-топли метеорологични условия. Ако зимните гуми останат на колата Ви и през лятото, т рябва да очаквате гумата да се износва по-бързо, с по-голям разход на гориво и по-голям шум при търкаляне. По-важното от изброените по-горе негативи е, че поведението на гумата ще се влоши, така че в аварийна ситуация тя не може да работи толкова добре, колкото лятната гума.
Как работят зимните гуми?
Използвайки материали, различни от летни гуми, зимните гуми са по-меки и по-деформируеми. Ребрата, образувани по протектора, и ламелите върху тях имат повече движение и по този начин генерират повече топлина. Тази допълнителна топлина може да осигури адекватно сцепление на гумите дори при температури под 7° C. Освен това ребрата на зимните гуми са много по-отворени, което улеснява задъждането върху сняг или замърсени пътни настилки.
Ако сменяте летните си гуми за зимни (или обратно), сменете и четирите гуми на колата. Въпреки че може да изглежда достатъчно просто да поставите зимни гуми върху задвижваните колела, гумите с различни характеристики могат напълно да променят поведението на автомобила (различно сцепление, непредвидим спирачен път и т.н.), което лесно може да доведе до ситуации водещи към злополука.
Ще Ви бъде ли необходим отделен комплект джанти за комплекта зимни гуми?
За автомобили с по-голямо, алуминиево колело и нисък гумен профил ще е необходимо да се закупи втори комплект джанти (практически стоманена джанта, но е подходящо и друго алуминиев вариант). Това е така, защото повечето зимни гуми имат по-висока странична стена, така че когато се монтира на джанта, използвана за летни гуми, колелото вече няма да се побере в калника на автомобила. За щастие, с по-малки стоманени джанти този проблем може да бъде отстранен, като същевременно се спестят разходите за сваляне и поставяне на гуми от джантата. Също така не трябва да се пренебрегва, че когато се използват зимни гуми върху стоманена джанта, солената зимна киша не разрушава елегантната джанта от лека сплав. Когато избирате стоманена джанта, уверете се, че нейният диаметър отговаря на спирачната система.
Влияят ли зимните гуми на разхода на гориво и работата на автомобила?
Консумацията и производителността на автомобила ще останат почти същите дори при монтиране на зимни гуми към стоманени джанти с по-малък диаметър, тъй като по-голямото съотношение лятна джанта - по-ниска странична гума ще бъде почти същото като по-малката зимна джанта - по-високо съотношение на страничните гуми (обиколката на колелото практически не се променя). Единствената разлика, която може да забележите при зимните гуми, е, че има минимално намаляване на сцеплението в завои, но поради хлъзгавите пътища трябва да компенсирате това с повишено внимание.
Какво се случва, когато дойде пролетта?
С настъпването на първите, по-топли пролетни дни не е необходимо да бързате към сервиза за гуми, за да смените джантите. Зимните гуми са безопасни и надеждни дори при температури до 20° C, само те се износват по-бързо, както е описано по-рано. Както времето се затопля и сутрешните студове изчезват, не забравяйте да посетите сервиз за ремонт на гуми около март или април, за да смените зимните си гуми.
Поддръжка на гумите
Наличните днес гуми са способни на все по-дълъг пробег, така че става още по-важно да се обръща внимание на тяхното състояние. С много видове можете да изминете до 40-45 хиляди километра, преди да стане време да ги смените. Пробегът може да бъде силно повлиян от топлинните ефекти върху гумата, условията, при които тя се използва, състоянието на пътищата, по които шофирате често, и недостатъчното или прекомерно налягане в тях.