Боите за коса могат да бъдат разделени според трайността, състава и начина на нанасяне. Устойчивостта на нюанса и разходите за поддръжка се влияят значително от вида на продукта. Дълготрайните цветове имат продължителен ефект и могат да избледнеят при измиване и излагане на UV лъчение, но не се размиват както като други варианти, предвидени за инцидентна употреба.
Трайни цветове
Ако сте уверени в нюанса и търсите ефект задълго, най-добрият избор е трайна боя, който няма да избледнее бързо. Такъв продукт ерфективно покрива белите косми и уеднаквява цвета на косата. След по-дълго време цветът може да избледнее, затова е препоръчително да използвате оцветяващ шампоан или балсам за дълготраен ефект. Това обаче е сравнително драстична промяна в структурата на косата, така че препоръчваме да поверите големите пребоядисвания на професионалисти.
Полутрайни цветове
По средата между трайните бои и оцветителите за коса се срещат полутрайните бои, тоест продукти, които постепенно се отмиват от косата. Издържат по-дълго от оцветителите, но по-кратко от класическите цветове. За разлика от тях, те са много по-нежни, защото съдържат по-малко активиращ материал и не проникват във външния слой на косъма. В допълнение към общото оцветяване, те са подходящи и за експериментиране със силни пастелни цветове като синьо, зелено, розово или дори жълто. Тези бои за коса обикновено издържат от 3 до 10 измивания.
Оцветители за коса
Оцветителите за коса предлагат нежно решение, лесно се отмиват и обикновено издържат до 5-10 измивания, но дори и тогава върху косата може да остане светъл, оцветен нюанс. Цветните пигменти покриват само повърхността на косъма и не проникват в горния слой. Следователно те са подходящи за коса с по-ниско качество, но могат да увредят и цялостните цветове. Тониращият шампоан поддържа естествения вид на косата и покрива добре посивялата коса.
Естествени цветове
Един от най-известните естествени оцветители е къната, която се получава от изсушените листа на декоративен храст, наречен Lawsonia inermis. В зависимост от зрелостта на листата и времето на прибиране на реколтата от растението се получават различно пигментирани листа, които при смесване дават нюанси на цвета. Естествените цветове могат да идват и от други растения, техните листа, плодове или цветове се смесват по различни начини. Например тъмната боя се получава от Индиго, Амла и Хибискус. Естествените цветове се изтриват сравнително бързо (къната издържа около 14 дни), но също така укрепва и регенерира подлежащата кожа. Това често е единственият избор за тези с чувствителна кожа или вегани.
Коректор
Когато истинският цвят на косата е значително различен от боядисания или искате да покриете сивите косми между тях, можете да изберете и измиващ се коректор. Може да се използва не само за покриване на посивяла коса, но и за покриване на пух и по-тънки кичури. Нанася се с помощта на тампон, напомнящ червило или се пръска със спрей за коса.
Кислородна вода
Повечето бои за коса съдържат кислородна вода, която действа като окислител. Основният агент, активиращ цвета, лишава косата от оригиналния й нюанс, за да може да се добави боята. Пероксидът може да се използва за други цели, като изсветляване на косата, когато се използва самостоятелно, следователно може да служи като изсветлител. Такива продукти могат да премахнат пигментирането до 2 нюанса при еднократна употреба. Могат да се прилагат и върху руса коса, премахват жълтеникавия нюанс и правят съществуващия цвят по-ярък.