Механизъм за настройка
Струните се навиват на механика, разположена на главата на китарата. Можете да разхлабите или обтегнете струните, след като завъртите ключовете на механиката, за да регулирате звука или да настроите китарата. Добрата механика не трябва да бъде нито прекалено хлабава, нито прекалено силна – без проблем трябва да поддържате тона гладко, но също така да позволява прецизни корекции на звука.
Винт за затягане
Винтът в горния край на грифа може да се използва за регулиране на надлъжната кривина на грифа. В идеалния случай той трябва да бъде почти прав. Регулиране на грифа е необходимо за всички китари, тъй като дървото реагира на промени в топлината и влажността. Колкото по-дебели са струните на китарата, толкова по-голям натиск се оказва върху грифа и толкова повече трябва да се регулира. Без тази настройка китарата може да свири фалшиво.
Гриф
Грифът на китарата е продължение на тялото, със струнните механизми на главата в края. Може да се фиксира към тялото с няколко винта или лепило, а може и да се оформи изцяло като едно тяло. Някои форми се означават с буквите D, C, V и U според формата на дъгата. Дебелината на грифа също варира, например по-тънък гриф се препоръчва за начинаещи.
Пикапи
Пикапът на електрическата китара преобразува вибрацията на струните в електрически сигнал, т.е. преобразува звука за подаване към усилвателя. Има три основни типа: Single-coil (типично за китарите тип Fender), Humbucker (типично за китарите от типа Gibson) и piezo пикап, който улавя сигнала акустично. Пикапите single-coil имат по-висок и ярък звук, докато хъмбъкърите предават с по-плътен и по-нисък тембър. Първите имат една намотка, при вторите тя е двойна.
Магаренце, бридж
Служи за за стабилно фиксиране на струните, за предаване на звуковите вибрации и за поддържане на разстоянието между струните.
Превключвател за пикап
Повечето електрически китари имат два или три пикапа - тяхното разположение влияе върху естеството на звука. Поради това повечето китари са оборудвани с превключватели, които Ви позволяват да изберете пикапа. Превключвателите често имат повече позиции от пикапите за китара, така че можете да използвате повече от един пикап наведнъж, в различни комбинации.
Обем и тон
Обикновено електрически китари имат няколко копчета на тялото си, въртящи потенциометрите, предназначени да регулират силата и тембъра на звука на изхода. При някои китари регулаторите могат да контролират няколко пикапа наведнъж.
Жак гнездо
Конекторът на инструменталния кабел обикновено се поставя диагонално навън в долната част на китарата. Могат да се поставят отдолу, отстрани или отпред - най-вече въпрос на конструктивно решение. Преди да купите, винаги опитвайте да включите кабела в китарата и да се уверите, че конекторът е закрепен и кабелът е правилно поставен.
Кабел за музикален инструмент
6,3 мм жак с кабел Ви позволява да свържете електрическата китара към усилвател или кубе. Когато музикантът се движи интензивно на сцената, е възможно да се нуждае от кабел дълъг няколко метра. По-висококачествените кабели обикновено са увити в плат за допълнителна защита, а можете също да изберете кабели за намаляване на шума.
Усилвател
Звукът на електрическа китара обикновено е твърде слаб за по-голямо оборудване. Ако искате да свържете китарата към високоговорителите, първо трябва да я свържете към усилвателя и след това към високоговорителите. Такова решение най-често се използва при включване към мощна звукова система, вместо директното свързване в кубе.
Кубе, комбо
Кубетата са комбинации от усилвател и високоговорител. Това е от съществено значение, ако искате да използвате максимално звука на електрическа китара, но в същото време предлага възможност за донастройка, както директно така и чрез междинно свързани, специфични ефект педали. Тези практични мини кубета могат да бъдат добър избор за начинаещи.
Стойка за китара
Не е необходимо да купувате стойка за китара за безопасно съхранение. Ако решите да вземете, ще намерите свободно стоящи или монтирани към стената варианти. Когато правите избора, уверете се, че товароносимостта съответства на теглото на китарата и че инструментът пасва правилно във формата й.
Калъф за китара
За китари, които рядко взимате със себе си, когато пътувате, ще са достатъчни меки калъфи, наречени gigbags. Снабдени са с презрамки за удобно носене на гърба. Когато носите китарата си на пътувания или пътувате с нея в градския транспорт, инвестирайте в подсилен защитен калъф, което благодарение на подложките смекчава всякакви сътресения. Когато избирате, уверете се, че следва точно формата на китарата и тя не мърда в него. Калъфът е особено удобен при транспорт в кола – и често тежи повече от самите китари.
Тунер
Трябва да настройвате китарата си преди всяко свирене. Клип тунерите работят на принципа на вибрация и са по-достъпни. Те се прикрепят към главата на китарата, така че винаги да са под ръка.
Ремък
Ремъкът ще Ви е необходим когато свирите прави. Благодарение на широката гама от материали и изработки, това също е идеална възможност за китариста да покаже своя отличителен визуален стил чрез широките възможности за персонализиране (различни дължини, цветове и дизайни на ремъка).
Перца
Използването на перце ще Ви позволи да получите по-силен звук, ще намали умората на пръстите и ще улесни изпълнението на някои техники. Перцата се произвеждат в различни форми и материали. Най-типичният материал е пластмаса или метал. Дебелината на перцето също има голямо значение - тънките варианти обикновено се препоръчват за начинаещи, а напредналите музиканти вече избират според стила на свирене.