Каските с а основата за безопасно движение, независимо дали в провинцията или при градско каране. Ако искате да пътувате на терен или в натоварени градове, помислете също така за купуване на протектори за китките, лакътя и наколенките. Осветлението е от съществено значение за нощните пътувания, по-добрите скутери имат интегрирани предни и задни светлини, които се стартират автоматично и работят от батерията. Не забравяйте и звънеца, особено в градския трафик той е незаменим.
Ако искате да носите храна или други предмети на скутера Ви, проверете дали можете да закупите допълнителни чанти или кошници за Вашия модел. Просто внимавайте да не превишите максималното натоварване. Не само възрастните хора намират скутерите със седалки за полезни: те обикновено се продават отделно, така че ако се интересувате от тази опция, уверете се, че е възможно да инсталирате седалка.
Скутерите в по-високия ценови клас често имат вграден скоростомер, обикновено под формата на цифров дисплей на кормилния възел. Това може да показва и други данни, като обхват или изминати километри. Моделите без скоростомер могат да бъдат оборуд вани с безжични скоростомери, предназначени за велосипеди или велосипедни компютри.
Трябва малко да свикнете да карате електрически скутер, особено ако сте купили по-мощен скутер. Следователно първият път в идеалния случай трябва да се проведе на гладка повърхност с минимален трафик. Някои скутери предлагат множество режими, така че в началото опитайте да шофирате по-бавно. Що се отнася до колелата, винаги следете терена и избягвайте преминаването на по-големи неравности при по-високи скорости. Трябва да се внимава и при преминаване през мокри пътни настилки или през релсите на трамваи, където колелата могат да заседнат в процепите.
Въпросът с поддръжката се отнася преди всичко за колелата. Твърдите полиуретанови колела трябва да се почистват и шлифоват редовно, за да бъдат възможно най-гладки и без неравности. За балонните гуми редовно проверявайте налягането и състоянието на материала. В допълнение към спирачките периодично проверявайте здравината на конструкцията и затегнете разхлабените болтове, ако е необходимо. Батерията също се износва, така че не я разреждайте напълно и я изключвайте от електрическата мрежа напълно заредена за възможно най-дълъг живот.
Градско шофиране и законодателство
На тротоара не превишавайте 6 км/ч, което съответства на скоростта на ходене. По велосипедните пътеки разрешено е да се движите със скорост до 25 км/ч, а по междуградските пътищата дори по-бързо. Според закона обаче по-бързите от това скутери трябва да бъдат хомологизирани, тоест да имат регистрационен номер, разрешение за регистрация и съответния лиценз. Също така имайте предвид, че ако скутерът е оборудван със седалка, не трябва да надвишавате 6 km/h, когато седите, в противен случай той отново трябва да бъде хомологизиран и ще имате нужда от съответните документи.
Какво да направите, ако батерията е изтощена?
Най-доброто, което можете да направите, за да избегнете тази ситуация е, винаги да тръгвате на път с достатъчно заряд. Въпреки това, когато не можете да избегнете разреждането, не се опитвайте да рестартирате скутера и да разреждате изцяло батерията при никакви обстоятелства, в противен случай тя може да бъде непоправимо повредена. В този случай е ид еално да сгънете скутера и да го транспортирате до местоназначението на ръка. Повечето електрически скутери могат да се управляват без задвижване, но поради теглото на скутерите това е много по-натоварващо физически.