Наличните в момента конзоли на Microsoft
Най-малката налична конзола в момента е Xbox One S и Xbox One S All Digital. При версията All Digital не можете да поставите хард диск в конзолата, можете да си купите игра само онлайн в дигитален вид. Тези конзоли имат разделителна способност 1080p, така че те могат да поддържат до Full HD резолюция.
Сле дващата стъпка е Xbox One X. Тя вече е конзола, способна да възпроизвежда 4K резолюция и честота на опресняване 60 кадъра в секунда. Контролерът е съвместим с всички Xbox конзоли, при това към всяка Xbox конзола можете да свържете мишка, клавиатура, т.е. за която игра ги поддържа, за нея също можете да ползвате мишка и клавиатура.
Има два избора от конзолата от новото поколение, това са игровите конзоли Xbox Series S и Xbox Series X.
По-малкият размер е Series S, който няма HDD устройство и може да изобразява следните разделителни способности: 1080p, 1440p, а игрите могат да вървят с 120 fps. Разделителната способност се променя динамично, в някои игри в зависимост от производителността на конзолата, но това е едва забележимо и може да бъде открито само чрез различни измервания. В конзолата включваща 512 GB SSD ще усетите светкавично бързо зареждане. Получавате и RTX технология за игри, които поддържат това. (Забележка: През 2018 г. Nvidia обяви серия от видеокарти RTX, чийто най-голям хит, в допълнение към повишената производителността, беше въвеждането и поддръ жката на технологията ray tracing (за проследяване на лъчи). Същността на това е, че по-реалистично може да моделира отражението на светлината от обекти от различни материали и разположения. Благодарение на проследяването на лъчите стана възможно да се показват още по-реалистични условия на осветеност във видеоигрите. Технологията навлезе и на пазара на конзоли за игри.)
Xbox Series X е най-мощната игрална конзола в света, способна на 4K 120fps, които игри я поддържат, а също така поддържа 8K резолюция. Можете също да играете също и игри от хард диска на нея.
Наличните в момента конзоли на Sony
Най-малките игрални конзоли на Sony сега са PlayStation 4 Slim, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5 Digital Edition и накрая PlayStation 5.
По-малка версия на PlayStation 4, пусната през 2013 г., е PlayStation 4 Slim. По отношение на графиката, тази конзола е способна да показва 1080p резолюция.
Подобреният вариант е PlayStation 4 Pro. Това е конзола с 4K-съв местимост за игри, които поддържат тази резолюция. Това най-често означава мащабирана 4K резолюция, и по-рядко естествена 4K резолюция.
(По време на процеса на мащабиране на 4K, конзолата увеличава първоначално подадената резолюция. За това качеството на входния сигнал трябва да бъде Full HD (1920x1080), плейърът пък увеличава оригиналната 1920x1080px резолюция до 3840x2160px. В случай на 4K натурална разделителна способност, входната резолюция вече е 3840x2160px, т.е. 4K. В крайна сметка и двете решения дават една и съща крайна резолюция, но натуралната 4K версия показва по-детайлно изображение.)
Конзолата от последно поколение е PlayStation 5 Digital Edition и PlayStation 5. Тук разликата между двете конзоли не се измерва в производителността, а във факта, че Digital Edition няма твърд диск. В работен режим те са показват еднакви способности. Собствените контролери на двете конзоли са съвместими помежду си, така че PS4 играта няма да работи с PS5 игрална конзола, само ако играете PS4 игра преработена за PS5 машина.
Понастоящем налични конзоли на Nintendo
В момента Nintendo предлага конзолата си Switch. Същес твува и Switch Lite, който може да се използва само в ръчен режим, а също и такъв вариант на конзола Switch, която може и да се свързва към телевизор. По принцип Switch е хибридна конзола, тъй като са налични както настолни, така и ръчни конзоли, така че може да се използва и като преносима конзола.
Допълнителна функция на някои конзоли на Microsoft е поддръжката на Wi-Fi Direct. Това е специална версия на стандарта за безжична Wi -Fi, която не изисква междинна станция, например рутер за безжично свързване на две устройства - двете устройства могат да се свързват директно помежду си.
В развитието на конзолните поколения, разбира се, производителите не забравят за все по-предпочитаните стрийминг услуги, т.е. онлайн предаването на игровия процес, така че се очаква високата производителност на конзолите да играе все по-важна роля. С това е свързан и мултиплейър, тоест вариант за повече играчи, който също е все по-популярен в последните години, така че можете да разчитате на този режим за все повече и повече игри - това разбира се, изисква непрекъснато присъствие онлайн.