Как да си купите месомелачка?

Домашна кайма за бургери, прясно смлян мак за пай или галета от изсъхнал хляб – това са само малка част от това, което може да Ви предложи домашната кухненска мелачка. Има и специални мелачки, които са подходящи само за смилане на ядки, както и модели, които могат да се справят и с други храни, така че са универсални.

Домашна кайма за бургери, прясно смлян мак за пай или галета от изсъхнал хляб – това са само малка част от това, което може да Ви предложи домашната кухненска мелачка. Има и специални мелачки, които са подходящи само за смилане на ядки, както и модели, които могат да се справят и с други храни, така че са универсални.

Време за четене 6 мин.
Диа, редактор, Pazaruvaj.com

Видове мелачки

Ръчна (механична) мелачка

Класика, която никога няма да Ви разочарова. Ръчните мелачки за храна обикновено са по-здрави от съвременните електрически модели. Те издържат почти вечно и не изискват източник на захранване, за да работят, така че не е нужно да проверявате, дали има контакт наблизо. Недостатъците са по-бавното смилане и значителното физическо усилие.

  • Ниска цена

  • Дълъг експлоатационен живот

  • Смилането отнема повече време и изисква физическо усилие

Електрическа мелачка

Те са особено подходящи за ресторанти или домакинства, където смилането на храна е много често срещана дейност. Предимството им пред ръчните мелачки е, че могат бързо да смилат големи количества храна и да се справят с почти всичко. Те спестяват време и физическа енергия, но от друга страна са по-податливи на повреда.

  • Работи самостоятелно, без физически усилия

  • По-висока скорост

  • По-висока цена

  • По-високи оперативни разходи

  • По-лесно се повреждат от ръчните мелачки

Комбинирана мелачка

На пазара има и модели, които са едновременно електрически и ръчни. Едната част на машината е електрическа и може да се използва за смилане на брашно например, а другата част е с ръчна манивела и е подходяща за смилане на примерно овесени ядки.

  • Комбинират няколко устройства

  • Електрическата част на машината е склонна към повреди

  • По-висока цена

Видове кухненски мелачки според продукта

Помислете какви продукти ще мелите най-често. На пазара можете да намерите машини за смилане на месо, мак, ядки, кашкавал, зърно, където трябва само да смените приставката, за да можете да работите с друг продукт.

Като цяло, благодарение на правилната технология за смилане, мелачката предназначена за конкретен продукт се представя по-добре от универсален модел.

Универсални мелачки Има мелачки с универсален механизъм за мелене или комплект аксесоари за много различни продукти. Преди да купите, проверете колко многофункционален е моделът. Някои модели работят с цилиндрично ренде, така че са подходящи за настъргване на хляб, кашкавал, зеленчуци, шоколад и ядки, но не мелят месо.

За месо Ако купувате месомелачка, помислете колко месо трябва да преработите наведнъж. Ръчното смилане има известен ретро чар и спестява от разхода за ток, от друга страна смилането на по-големи количества е физически трудоемко и отнема повече време. Ако искате да приготвите домашен суджук или салам, изберете модел с аксесоар за колбаси, който ще улесни много работата Ви. Проверете и скоростта на смилане, опциите за почистване и миене в съдомиялна машина, когато избирате.

За галета Останалият сух хляб не е необходимо да се изхвърля, просто го смелете. Мелачките за трохи често се задвижват ръчно. А механизмът е като въртящо се ренде със сменяеми аксесоари, които не само настъргват, но и нарязват зеленчуци и плодове на филийки. Благодарение на простия си дизайн, мелачката се почиства лесно.

За ядки Специални мелачки, които се адаптират към масленото съдържание на ядките. Обърнете внимание на настройките за мелене на ядкомелачката, за да можете да изберете дали искате да смилате ядките фино или грубо.

За маково семе Ако печете често и трябва да държите прясно смлян мак под ръка, инвестирайте в специална мелачка за мак с механизъм за смилане, за да регулирате необходимата грапавост. Освен с маково семе, мелачката се справя безпроблемно и с други дребни семена като ленено семе, сусам и синапено семе.

За билки Това не са мелачки за сол или черен пипер, а специални мелачки за сухи или замразени билки като мента, градински чай и др. за смилане. Механизмът за смилане е проектиран да освободи аромата на билката по възможно най-добрия начин.

За плодове и зеленчуци (сок) Това по същество са сокоизстисквачки, но с ръчно управление. В зависимост от вида на плодовете и зеленчуците при смилането се получава гъст сок или пюре. Тъй като по време на пресоването не се нагрява, този метод на приготвяне на сок е по-добър за запазване на витамините.

За кашкавал Стъргалката за кашкавал обикновено е оборудвана с ротационно ренде, така че се използва по-скоро за настъргване, отколкото за смилане. Шоколадът с подобна текстура се третира също толкова добре, колкото кашкавала. За някои модели можете да избирате от аксесоари с различна грапавост.

За зърнени храни (брашно) Ако искате да смелите брашно у дома или да смелите зърно на люспи, вземете мелница за зърно. Този тип мелница има мощен двигател, така че смила на брашно леща, лимец, овес, царевица, боб, нахут, грис, ръж, сорго и много други зърнени и бобови растения. 360-ватовите машини мелят около 100 грама фино брашно в минута, докато по-мощните 600-ватови мелници произвеждат два пъти повече за същото време.

Параметри

Мощност
Посочва се във ватове и Ви показва колко мощност използва устройството за час работа. Колкото по-висока е мощността, толкова по-бързо е устройството и толкова повече енергия консумира. За кухненски мелнички това варира от 150 до 3400 вата. Машините над 1600 W. вече се считат за високопроизводителни.

Скорост на смилане
Тя се дава в грамове в минута (обикновено g/m). Тук електрическите модели имат значително предимство. Машините с около 1400 W производителност могат да смелят около 2 кг месо в минута, докато ръчните модели могат да смелят между сто и няколкостотин грама в минута, в зависимост от вида и количеството храна.

Механизъм за смилане
Проверете освновно материала и изработката на мелачката, а не само външното оформление. В идеалния случай тя трябва да бъде направена от чугун или неръждаема стомана. Пластмасовите части могат да се счупят или деформират. Обърнете внимание и на комбинацията от материали. Например, ако вътрешната резба е пластмасова, а винтът е метален, ще настъпи прекомерно износване на по-меката пластмаса.

Характеристика Промяна на посоката на въртене - Полезна функция за безопасност и почистване е обръщането на посоката при мелене, което е полезно, когато нещо се заклещи в мелачката и дори когато частите на мелачката се почистват от остатъци. Самозаточващи се остриета - Тази функция елиминира необходимостта от непрекъснато заточване на остриетата. Ако сте правили кайма в месомелачката, започнете почистването най-добре, като смелите парче хляб накрая. Той обира остатъците от мазнини, но също така действа като мек абразив /гъба/.

Често задавани въпроси

С ръчната мелачка е по-трудно да се работи, но е лесна за използване и издържа дълго време поради здравия си дизайн. Ръчната мелачка обикновено е по-лесна за носене. Електрическите мелачки, от друга страна, могат да смилат същото количество храна за част от времето в сравнение с ръчните мелачки - вземете предвид тези съображения на първо място.

Ако частите на мелачката са трудно достъпни дори след разглобяване, могат да залепнат остатъците, в които се развиват нежелани бактерии. Пластмасата е друг проблем за месомелачките. Частите, които са в контакт с месо, ще бъдат по-трудни за обезмасляване, ако са пластмасови и могат да абсорбират нежелани миризми, така че бъдете внимателни при почистване.

За някои модели производителите предлагат и почистващ инструмент. Моля, проверете предварително инструкциите за употреба. Ако не се препоръчва, изберете ръчно измиване, в противен случай повърхността може да се повреди.