Котел на твърдо гориво
Котлите на твърдо гориво са вариант за отопление, който може да работи с твърди горивни материали, посочени в инструкциите за експлоатация.
Когато става въпрос за закупуване на котел, най-често самите горива са най-достъпни и най-евтини. В зависимост от вида на котела това могат да бъдат дърва, въглища или биомаса, например под формата на дървесни пелети за пелетни котли. Изгодната цена на котлите и горивата им се компенсира от факта, че човек трябва да се грижи също за транспорта, съхранението и презареждането. Затова котлите с автоматично дозиране се оказват практичен избор, при които е необходимо само да зареждате резервоара от време на време, а самият котел взема горивото от резервоара според текущите нужди.
Стоманени котли ще намерите в по-евтиния ценови обхват. Този материал има добри възможности за оформление и по-висока ефективност, но котелната плоча трябва да е с дебелина най-малко 6 мм. Чугунените котли се предлагат на по-висока цена, и тези видове предлагат много по-голяма издръжливост и по-лесен ремонт.
Газов котел
Газовите котли оползотворяват топлината също и от димните газове, което означава намалени емисии и по-голяма ефективност. Те имат предимства като компактен размер и често се изработват в стенен дизайн. Не е нужно да се грижите за предварително затопляне, просто трябва да завъртите регулатора на термостата.
Кондензационният газов котел е лесен за работа, но има по-висока покупна цена и все още има по-скъпа употреба въпреки високата си ефективност. Все пак, освен спестено пространство и усилия, той Ви възнаграждава с по-чист въздух, тъй като рез комина или тръбата се изпуска предимно водна пара.
Като цяло наличието на газова връзка е решаващо за газовите котли, тъй като това е много скъпо и може би не си струва да се променя. Кондензационните котли освен другото изискват облицовка на комина и връзка с дренаж за конденз поради състава на димните газове. Ако котелът не може да бъде свързан директно, може да се използва и помпа, но разбира се това също увеличава входящите разходи.
Практиката изисква да се прави периодична проверка на газовия котел веднъж на всеки 3 години. Това е задължително основно за фирми и предприемачи. Въпреки това, за да се намали рискът от евентуални злополуки, котелът трябва да се проверява редовно от квалифициран техник поне веднъж годишно. Краткият интервал е с цел предотвратяване на изтичане на токсичен въглероден моноксид. Освен това редовните проверки улесняват подаването на искове, ако има такива, и уреждането на обезщетения от застрахователя.
Комбиниран газов котел
Комбинираните газови котли могат да произвеждат гореща вода за битови нужди в допълнение към горещата вода, необходима за отоплителната система. Циркулационните газови котли използват циркулиращ отоплителен агент, но тези котли не са непременно комбинирани газови котли.
При закупуване на такъв котел, е необходимо да проверите дали котелът да има комбинирана технология за отопление, тоест дали да осигурява и гореща вода за домакинството.
Електрически котел
Електрическият котел е най-удобното решение, тъй като не изисква големи конструктивни намеси и не трябва да се занимава с отвеждане на димните газове. Тези котли са с директен огрев или акумулиращи, които произвеждат топлина в периода с понижената такси за електричество. Основните им предимства са удобна работа и ниска поддръжка, но експлоатационните разходи са едни от най-високите.
Електрическото отопление е особено подходящо за сгради с ниски разноски или пасивни, добре топлоизолирани къщи, където не се изисква висока мощност поради ниските топлинни загуби. За този случай това е удобно и безпроблемно решение.
Термопомпи
Горивото в този случай също е електричество, но експлоатационните разходи на термопомпата са много ниски. Ако изберете правилния тип и точния размер, ще консумирате много малко количество електроенергия. Най-големия недостатък може да е много високата покупна цена, но това е най-бързото решение за изплащане поради ниските режийни разходи.
Ако в началото нямате проблем да инвестирате повече пари, термопомпите се открояват с минималните си експлоатационни разходи и не изискват специално внимание или поддръжка от Ваша страна.
Ако обаче живеете в някой от планинските райони, имайте предвид, че най-евтините термопомпи въздух-вода (които използват топлина от въздуха и я прехвърлят към водата за отопление) няма да са много ефективни поради по-ниската външна температура. В този случай обаче термопомпа с термална вода е по-добро решение, за които обаче топлината трябва да се извлича чрез повърхностен колектор или сондажи под земята. Разходите за закупуване ще се увеличат значително, но режийните разходи ще намалеят също толкова осезаемо.