В днешно време почти всички принтери предлагат множество опции за свързване. Безжичното предаване на данни става все по-популярно, но има области на приложение, където други видове решения за свързване са оправдани.
USB връзката (по-специално тип USB-A) може да бъде намерена при многобройни модели. Това Ви позволява да свържете десетки устройства, включително външни твърди дискове, към принтера за директен печат без компютър. Можете да намерите цифрови фотоапарати и други устройства, които поддържат стандарта PictBridge, което прави още по-лесно печатането от външно устройство. Имайте предвид, че повечето принтери все още нямат USB Type-C връзка, но това ще се промени съвсем скоро, щом стандартът се разпространи.
Ethernet портът позволява на принтера да се свързва жично с интернет. Изискванията на принтерите към трансферния поток не са много високи, така че за домашен принтер няма смисъл да се предпочете жичен вместо безжичен модел именно заради по-бързата връзка. Жичната свързаност може да се счита за стандартната в офис среда.
Моделите, които могат да бъдат свързани към Wi-Fi мрежа, набират все по-голяма популярност на пазара за домашни принтери. Принтерът може да бъде включен чрез свързване към мрежата и след това с помощта на софтуер, изтеглен на компютър или мобилно устройство, можете да изпращате материали директно до принтера без кабели. При домашната употреба, това е един от най-удобните начини за печат. Wi-Fi връзката също така Ви позволява да изпращате задача за печат от разстояние до примерно офис принтер, което може да бъде особено практично в обстановка на домашен офис, а освен това можете да поставите принтера навсякъде в дома си.
Устройствата, които поддържат стандарта Wi-Fi Direct за пренос на данни, не се нуждаят от междинна Wi-Fi мрежа, за да комуникират помежду си. Вместо това връзката се установява безжично и директно, например, между принтер и мобилен телефон. Това решение е сигурно и бързо за задачи за печат на място.
NFC (Near Field Communication) е стандарт за безжично предаване на данни с малък обхват. Работата му е подобна на решенията за безконтактно плащане. При приближаването на мобилното устройство към специално предназначено място от принтера с NFC, безжичната връзка вече е установена и така можете да изпращате материалите, приготвени за отпечатване.
Четецът на карти с памет се намира главно в мастиленоструйни и фотопринтери. Принтерите със слотове за SD или microSD карти могат да бъдат полезни за фотографи или любители на фотографията. Използваната във фотоапарата карта с памет може да се постави директно в принтера и избраните снимки да се отпечатат по-бързо, като използвате неговото вътрешно меню.