Фитнес ролери
Универсалният и може би най-разпространеният вид са фитнес ролерите, които са подходящи както за начинаещи, така и за напреднали. Колелата обикновено достигат размер 80-90 мм, но опитните спортисти могат да изберат и по-спортни, по-бързи версии със 100 мм колела. Жените често избират фитнес ролери с 84 мм колела, докато мъжете предпочитат 90 мм версии. Фитнес ролерите имат най-доброто управление на равни велосипедни пътеки и прави писти. Затова, ако искате да придадете спортен вид на Вашите ролери или планирате групово каране, фитнес инлайн версиите ще Ви свършат работа.
Състезателни ролери
Чувствате се к ато риба във вода на ролерите, не Ви стряскат препятствията и обичате да карате бързо? Потърсете състезателни ролери. Благодарение на по-дългата шина, кънката може да побере пет колела с диаметър 100 милиметра. Карането ще бъде стабилно по права линия, по гладка повърхност и при високи скорости. От друга страна, по-трудното каране може да бъде спънка за не толкова квалифицирани скейтъри. За необходимата стабилност обувката достига до само до глезена, така позволява по-ниска стойка на крака. Поради тази причина може да отнеме известно време на скейтъра да свикне с този тип твърди и ниски ролери.
Агресивни ролери
Обратното на състезателните ролери са агресивните ролери, които не достигат съвсем скоростта на предишните ролери. Този тип е предназначен предимно за скейтборд паркове и подобни места. Малките колела (50-60 мм) на къса шина осигуряват необходимата стабилност при пързаляне по рампа. Здравата и издръжлива конструкция издържа дори на по-натоварващи маневри, като например при изкачване по стълби, скачане и други трикове. Бавната скорост вече е недостатък на велоалеята. При тези видове ботушите са доста тежки.
Трекинг ролери
ролерите за трекинг се наричат още четворни, което означава, че са двуредови ролери с по 4 колела, така че се нуждаят от възможно най-гладката повърхност, тъй като лесно могат да заседнат на неравности. При ниски скорости обаче те са страхотни за управление и осигуряват стабилността, от която се нуждаете за всякакви лудории, от завои до танци. Те обаче са по-малко подходящи за по-дълги преходи.
Ролери за хокей
Когато не искате да се откажете от хокея след хокейния сезон, вземете хокейни ролери, които ще Ви пресъздадат зимното каране много успешно. Летните хокейни ролери имат твърди и издръжливи обувки с по-малки, по-меки колела с диаметър 72-80 мм. Това позволява на ролерите да завиват добре и позволяват бързи спринтове.
Градски/улични ролери
По-бавните, но лесни за управление градски и улични ролери имат здрава рамка, която е подходяща за преодоляване на различни препятствия в града. Уличните ролери обикновено се купуват от по-опитни скейтъри, които не се страхуват да излизат извън алеите и могат бързо да променят посоката спор ед трафика.
Скандинавски ролери
Скандинавските ролери са много специален вид ролери, които имат само едно колело отпред и едно колело отзад. Те са с диаметър 150 милиметра или повече и могат да се надуват с въздух. На гладка повърхност управлението им не е идеално, но на по-тежък терен ще ги намерите по-удобни от другите ролери. Карането на ролерите е подобно на ски бягането, включително използването на щеки.
Фрискейт ролери
Подобно на уличните ролери, свободните ролери ще бъдат идеални за вградени писти. В сравнение с градските ролери, те имат къса, подсилена рамка и колела с диаметър 76-80 мм, които се адаптират към различни трикове и скокове. Така че докато уличните ролери се използват само за движение между две точки, ролерите за фрийскейт (известни също като градски Urban ролери) позволяват също прескачане на препятствия, слалом и други зрелища по време на каране. Ролерите за фрийскейт често се избират от скейтъри, които искат да разнообразят своето пързаляне (фитнес ролери) с няколко трика.