Броят на процесорните ядра също е важен. Някои ядра на многоядрени процесори са в състояние да обработват различни изчисления и приложения независимо едно от друго, като в този случай те могат да работят значително по-бързо. Затова ядрата не увеличават производителността, но могат да ускорят процесите в зависимост от операцията - като работа с видео, по-взискателни игри, редактиране на големи снимки, изобразяване на 3D модели или работа с музика в многоядрени процесори.
Някои процесори също са способни на така наречената хипер-нишкова обработка (т.е. виртуално създаване на други ядра), но това не е пълноценно заместване на многоядрения чип. Има и процесори, които могат да се овърклокват (т.е. честотата им да бъде повишена), но разбира се само до степен, до която работят стабилно без да прегряват. Обикновено това е възможно с десетина процента, но процесорът консумира повече енергия и произвежда повече топлина при по-високи скорости. Някои процесори могат автоматично да овърклокват за кратко време при повишено натоварване. Забележка: Кешът на процесора е вид памет, използвана от процесора за обработка на данни. Като цяло, повече кеш е по-добре. Днешните процесори имат достатъчно кеш за обща употреба, така че този параметър може да бъде игнориран.
Памет с произволен достъп (RAM)
RAM паметта се използва за съхраняване на процеси и временни файлове на приложения, включително операционната система. Колкото по-голяма е тази памет, толкова повече информация може да обработи компютърът наведнъж. За по-слабо напреднали потребители По-малко от 8 GB също е достатъчно, например когато се отварят ограничен брой страници в браузъра наведнъж, или когато не се ползват едновременно много различни програми.
Златната среда е да се вземе 8 GB RAM, който обем се справя с повечето задачи, включително игри. Професионалистите по редактиране на видео и графики, от друга страна, се нуждаят от поне 16 GB RAM или повече. Ако има допълнително свободно място на дънната платка, RAM паметта може да се разшири лесно и сравнително евтино.
DDR маркировка RAM паметта има няколко разновидност DDR, където по-високото число означава по-бърза памет. Днес на пазара има дори по-стари DDR3, които може да са подходящи за не толкова експертни потребители. Въпреки това, ако е възможно, изберете поне DDR4 памет, тъй като те са значително по-бързи и издържат до няколко години. Стандартът от последно поколение се нарича DDR5, той прелага всички предимства като DDR4, само че в по-бърз формат.
Диск за съхранение На диска за съхранение се запазват всички потребителски данни. Класическият HDD, известен още като твърд диск, е значително по-бавен и по-податлив на повреди поради движещите се части. Предимството му е много ниската цена за единица памет, но дори и по-скъпите модели не могат да се похвалят със светкавична скорост. • Ниска цена за единица памет • По-склонни към повреда поради движещите се части • По-бавни от SSD вариантите SSD дисковете имат до десет пъти по-висока скорост от HDD моделите. Освен това са по-малки и абсолютно безшумни поради липсата на движещи се части, но цената им е значително по-висока. Предпочитаната комбинация е да инсталирате операционната система и най-често използваните приложения на по-малък SSD или да съхранявате останалите данни на по-голям HDD диск. • Тиха работа • По-голяма издръжливост • Цената му е значително по-висока от HDD
Забележка: Използването на няколко диска за масово съхранение едновременно е доста често срещано при настолни компютри. Предлагат се и хибридни SSHD дискове, които комбинират един HDD с един миниатюрен SSD, към който се прехвърлят определени данни, ако е необходимо, за да се ускори работата на компютъра. Това е по-евтиното решение от два диска поотделно, но не може да се конкурира с един пълноценен SSD. Друг вариант е да не съхранявате всички данни на самия компютър, а на външни дискове или облачни услуги. Такова решение е особено подходящо за данни, които не се нуждаят от чест достъп, като колекция от документи или снимки.
Видео карта
Тя произвежда графичния образ на екрана, нейният основен компонент е графичния процесор (GPU), който се използва за бърза и ефикасна промяна на съдържанието на графичната памет, т.е. изображението, което се показва на екрана. Повечето компютри използват интегрирани видеокарти които са част от процесора или по-рядко от дънната платка. По-добрите са достатъчни не само за основна работа в офиса, но и за мултимедия и по-малки и гри. Предимството им е по-ниската консумация на енергия поради тиха работа и липса на самоохлаждане.
Ако имате нужда от повече графична мощност си заслужава да изберете компютър със специална видеокарта. Това е напълно независимо устройство, което с цената на увеличен шума и консумация на енергия Ви позволява да използвате графични програми или взискателни игри. Трябва да се прави разлика между професионални и гейминг графични карти, които се различават основно по устройстото и разпределението на мощността. Професионалните карти могат да се използват за продължително равномерно натоварване, докато картите разработени за игра осигуряват възможно най-висока мощност за даден момент.
AMD и NVidia графични карти AMD - Има две серии графични карти ATI Radeon - професионалните модели FirePro и мултимедийните и игрови модели Radeon Rx. Вместо x обикновено има число от 5 до 9 или буквата X за обозначаване на десет, колкото по-голямо е числото, толкова по-мощна е графичната карта. NVidia – Професионалните карти се наричат Quadro, докато тези за играта се наричат GeForce GTX. Тук първото число показва поколението, второто - обхвата на мощността.
Забележка: Типът и производителността на картата е трудно да се определи от параметрите, тъй като най-добре се определя от вътрешното обозначение на производителя. Ако графичната мощност е важна и искате да научите повече за различните модели, вижте съветите за пазаруване Как да си купите видеокарта?
Захранване То покрива енергийните нужди на всеки модул в компютър, така че неговата обща мощност винаги трябва да бъде по-голяма от сумата от консумацията на енергия от всички компоненти. За готовите конфигурации производителят вече е обърнал внимание на това, но не забравяйте да проверите тази стойност, когато сглобявате собствен компютър или сменяте части в него.
Операционна система Операционната система е интерфейсът, през който се изпълняват приложенията и чрез който могат да се контролират функциите на компютъра. Най-често срещаният от настолните компютри е Microsoft Windows 10, но по-новите компютри вече са с новия Windows 11. Предварително инсталираната операционна система оскъпява Вашия компютър, но след разопаковането е готова за използване и съвместима с повечето приложения. Mac OS системата, предварително инсталирана на компютрите на Apple, също е използваема от самото начало. Тя има по-малък избор от съвместими приложения (особено за игри) от Windows, но пък някои качествени програми са налични само специално за нея.
Други версии на операционната система Компютрите могат да бъдат закупени без операционна система или с основни системи като FreeDOS, който използва само обикновен команден ред без графичен интерфейс. В този случай трябва да бъде инсталирана система. Windows Ви позволява да закупите специално OEM издание за нови устройства на намалена цена, но в този случай винаги ще се налага да инсталирате софтуерни драйвери, за разлика от компютър с предварително инсталирана система. На пазара има и безплатни операционни системи. Linux се среща в различни така наречени дистрибуции, които могат да имат различни интерфейси, но като цяло гамата с програми за него е много малък и също за работа с Linux се изискват основни познания по програмиране. Можете също да стартирате Chrome OS на Вашия настолен компютър, което е страхотно в проста и добре настроена среда и може да бъде достатъчно за основна работа в офиса или дори за мултимедия за не толкова компетентен потребител.
Конектори
Компютрите могат да имат определен брой конектори, които определят броя на аксесоарите, които могат да бъдат свързани. • Броят на USB портовете е важен фактор, който прави разлика между основния USB 2.0, по-бързия (обикновено син) USB 3.0 и модерния двустранен USB-C. В допълнение към броя на USB конекторите трябва да се вземе предвид и местоположението, особено при настолни компютри, освен ако благодарение на изведените на предния панел конектори не е нужно да търсите връзките от задния панел, например за свързване на флашка. • Графични конектори – по-старият VGA конектор се използва по-рядко, като универсалният HDMI или професионалният DisplayPort са по-популярни. Добре е да проверите какъв вход използва Вашият монитор или телевизор и да имате предвид, че всеки монитор може да изисква индивидуален тип конектор. • За разлика от лаптопите, безжичната връзка не е често срещана при десктоп компютрите. Ако искате да използвате безжични устройства или да се свържете с интернет безжично, уверете се, че компютърът Ви има WiFi и Bluetooth. Въпреки че тези функции могат да се задействат със специални USB адаптери или карти в компютъра, това също означава допълнителна инвестиция и постоянно зает USB порт. • LAN конекторът осигурява най-стабилната интернет връзка чрез Ethernet кабел, но това може да е различно приMini PC и All-in-One вариантите. • Въпреки че HDMI и DisplayPort могат да извеждат аудио, за свързване на външна система високоговорители е необходим и стандартен 3,5 мм жак. Някои компютри имат втори вход за микрофон, докато други изискват USB порт за свързване на слушалки.