Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите електрическа китара?

Електрическата китара разширява музикалните възможностите както в техническо така и в стилово отношение и може да работи с различни ефекти с допълнително оборудване. Какъвто и тип електрическа китара да изберете, можете да създадете специфичен звук, който звучи зашеметяващо във всеки музикален жанр.

Как да си купите електрическа китара?

На първо място, трябва да разгледате следните въпроси, които също са обяснени подробно в това ръководство за пазаруване:

  • За какво да внимавате, за да вземете най-доброто за Вас решение?

  • Колко струва електрическата китара и какви параметри има всеки модел?

  • Какво трябва да имате предвид, когато определяте цената, вида и материала на инструмента?

  • Кои са най-новите иновации, за които непременно трябва да чуете?

  • Какви превантивни функции за безопасност може да има електрическата китара? Прочетете нашето задълбочено ръководство за пазаруване, което дава съвети и Ви превежда през всяка стъпка, за да изберете продукта, който най-добре отговаря на Вашите нужди!

Организирайте идеите си

За да можете да кажете каква електрическа китара искате да купите, първо обмислете и съберете аспектите, които искате да видите във Вашия нов модел. Помислете кои параметри са Ви допадали и какво Ви е харесало по-малко в продукта, който сте използвали преди. Вижте какво използват Вашите приятели и роднини във Вашата среда или разгледайте ТОП продуктите на нашия сайт. Можете да прочетете за някои модели, за да разберете кои са най-търсените продукти. За да разберете лесно кои функции и характеристики какво означават, ние ще Ви помогнем като Ви обясним всичко и ще се опитаме да улесним избора за Вас.

Първо направете списък с най-необходимите функции, които Вашата електрическа китара непременно трябва да притежава.
Можете да направите това лесно, като посетите страницата с категория Електрически китари и изберете най-важните параметри от филтрите вляво.

Електрическите китари за начинаещи обикновено попадат в по-нисък ценови диапазон от инструментите за опитни музиканти, които имат по-високи изисквания към качеството на изработка и използвани материали и които се нуждаят от специален звук. Логично е да се спрете на модел на по-ниска цена, ако тепърва започвате да свирите на китара.

По отношение на музикалния жанр електрическите китари са много по-универсални от акустичните. Китарите Les Paul, например, могат да се използват във всички жанрове и имат мощен, плътен звук. Hard & Heavy китарите са предназначени предимно за метъл и хард рок жанрове, наблягащи на острото, интензивно звучене, имат масивни звукови пикапи и често са с екстремна външност.

Най-важните аспекти

Цена

В ценова категория под 720 лв се препоръчва да огледат предимно начинаещите, които тепърва се запознават с този инструмент или искат да свирят за удоволствите в семеен и приятелски кръг. За тях също е от значение изборът на качествен дизайн, за да постигнат максимален успех при обучението. Yamaha, Squier или например Ibanez са популярни марки.

Между 720 и 2000 лв се среща по-модерна електроника, по-висококачествено оформление и материали, богат и многостранно приложим звук, ценени от напредналите музиканти, а над 2000 лв основно се срещат безспорно професионалните инструменти от производствените линии на ESP, Fender, Gretsch, Jackson или Gibson.

Тип

Stratocaster

Емблематичният дизайн на Stratocaster моделите е проектиран първоначално от Лео Фендер през 50-те години на миналия век. Популярността им се дължи главно на богатият им звук, който ги прави подходящи за практически всеки жанр, от рокендрол до кънтри или блус. Обикновено Stratocaster има три пикапа с по една намотка, но можете да намерите и вариант HSS с един хъмбъкър и две единични намотки, както и HH с два хъмбъкера. Благодарение на универсалния си звук, Stratocaster са доста популярни сред начинаещите.

Telecaster

Друг тип електрическа китара от работилниците на Fender, класическият Telecaster, има двойка пикапи с единична намотка и трипозиционен превключвател между тях. Има също два потенциометъра - един за силата на звука и един за тона. Отличителният звук на Telecaster най-често се използва главно чист или само с ненатрапчиви ефекти, затова го срещаме в музикалните жанрове като кънтри, поп или рокендрол.

Лео Фендер разработва този тип китара през 40-те години на миналия век. Оттогава електрическите китари Telecaster осигуряват разпознаваем звук както при чиста употреба, така и при включване през ефект.

Les Paul

Les Paul е най-широко използваният модел китара освен Stratocaster. Първоначално е от работилниците на Gibson, но той се предлага и от други производители. В елегантното му заоблено тяло се помещават два хъмбъкера, които се превключват с трипозиционен превключвател. Четирите потенциометъра Ви позволяват да регулирате не само тона, но и силата на звука на всеки пикап. Благодарение на пикапите хъмбъкър звукът е много богат и плътен. По-голямата част от електрическите китари на Les Paul имат статичен мост и могат да се ползват с ефекти в по-твърдите жанрове като хард рок или метъл, но също подхождат отлични и за джаз или блус.

Superstrat

Дизайнът на тези електрически китари първоначално е базиран на Stratocaster, но те имат, наред с другото, по-изразени изрези и по-тясно тяло. Superstrat е оборудван с два хъмбъкър пикапа (има по избор дори един пикап с единична намотка) и често също и тремоло мост. Като цяло, този модел е адаптиран към техническия стилове за свирене, където тонът на китарата е предимно изкривен - за използване в твърдите хеви метъл и хард рок, по-неподходящ за начинаещи китаристи.

SG

Типът SG се появява като еволюция на Les Paul – за разлика от това, горния капак на тялото не е извит, а плосък. Подобно на Les Paul, типичната SG електрическа китара има два хъмбъкера и има сходни звукови характеристики, с малко по-добре дефинирана атака на звука.

Електрическата китара SG има свой отличителен вид и има по-тесен профил на тялото и грифа в сравнение с китарата Les Paul. Поради пълното си и силно звучене, тази китара винаги е била популярна в хард музикалните жанрове, особено в хард рока.

Hard & Heavy

Типичната форма на електрическите китари Hard & Heavy е Flying V или Explorer, но ще намерите и много други своеобразни модели. Отличават се със заострени ръбове и екстремен външен вид. Пикапите на хъмбъкър създават плътен звук за жанрове като хеви метъл.

Електро-акустична китара

За разлика от други разновидности, електроакустичната китара има кухо тяло. Затова звукът й се чува дори без усилване. Тези видове са популярни в джаза и свързаните с него жанрове, но могат да се използват и в рок и други стилове.

Полуакустичните китари са известни със своя топъл и деликатен звук. Обикновено ще намерите характерните 'f' изрези на тялото на тези електрически китари.

Многострунни и баритонни

В случай, че имате нужда от по-широк диапазон и не Ви стига обхватът на стандартната шестструнна електрическа китара, можете да изберете някой многострунен вариант. Моделите със седем, осем или дванадесет струни осигуряват допълнително звук, особено при изпълнение на рифове (кратки, силни ритми).

Баритонните китари имат шест струни и могат да се настройват по-ниско.

Седем- и осемструнните електрически китари са инструменти, които се използват широко в съвременните жанрове, използващи допълнителни тонове.

Материал

Дървесината, използвана в направата на електрическите китари има значителен ефект върху звука, външния вид и издръжливостта. Някои китари може да имат тяло, грифове и грифно покритие от различни материали.

Елша – това е един от най-популярните дървесни видове, използван предимно за Stratocasters и Telecasters. Характеризира се с отлична реакция и дълъг звуков Sustain, това е времето, през което струната продължава да издава звук след едно дръпване. Характеристиките му са най-добре изразени в средния диапазон.

Ясен - звуковите свойства на ясена са практически същите като тези на елшата. Основната отличителна черта е външният вид, тъй като влакната на дървото често са видими в телата изработени от ясен.

Топола - това е по-евтин заместител на елша. Звуковите характеристики на тополата са сходни и се характеризират с висок резонанс и пълен звук.

Бор каури - страхотна реакция и постоянни звуци като при елша, но резонансът е забележимо по-слаб. Следователно това дърво може да се намери предимно в по-евтините музикални инструменти.

Липа – това е меко и леко дърво с голяма динамика, което се откроява особено в средния диапазон.

Махагон – тежката и твърда махагонова дървесина резонира силно на по-ниски честоти, звуците от бас до среден диапазон са неговата област. Поради това се използва особено в китари, подходящи за по-твърди жанрове. Среща се и по тялото, грифа и дръжките на електрически китари.

Клен - светло на цвят дърво, което се използва за тела, грифове и грифови покрития. Характеризира се с отлична акустика в по-високия диапазон, което му придава отличителен по-чист и ярък тембър.

Розово дърво - тъмно и твърдо дърво, използвано за грифове, често комбинирано с кленов гриф. Има по-малка яркост от клена, но по-мек и по-пълен звук.

Абаносово дърво - много висококачествено, скъпо дърво, особено за грифове. Има много фина текстура и се отличава особено при по-дълбоки честоти, което го прави идеално за по-виртуозни жанрове.

Дизайн

По-качествените електрически китари имат неразделен гриф - това означава, че тялото и грифът са направени от едно парче дърво. При китарите тип Fender грифът се завинтва, докато при китарите тип Gibson грифът е залепен. Китарите от ламинатно дърво са направени от няколко слоя дърво, залепени едно върху друго - на практика изглежда така, сякаш горният слой е по-скъпо дърво, а останалата част е по-евтин материал. Китарите от масивно дърво обикновено звучат по-добре от ламинираните електрически китари.

Струни

Издръжливостта и характеристиките на звука на струните за китара варират в зависимост от вида. Двата най-често използвани метала в струните на електрическа китара са никел и стомана. Обикновено комбинацията от никелирана стоманена сърцевина осигурява дефинирани и чисти баси, както и ясни високи тонове. Струните за електрическа китара от чиста стомана имат остър, пронизителен тембър, докато струните от чист никел произвеждат топъл, изпълнен звук.

Препоръчително е да смените струните веднага след разопаковането на китарата. По-евтините модели обикновено са оборудвани с базови струни с по-ниско качество и никога не се знае колко дълго са били струните на китарата, така че се заслужава да започнете да свирите “на чисто“.

Други важни параметри

Основни части на китарата

Механизъм за настройка

Струните се навиват на механика, разположена на главата на китарата. Можете да разхлабите или обтегнете струните, след като завъртите ключовете на механиката, за да регулирате звука или да настроите китарата. Добрата механика не трябва да бъде нито прекалено хлабава, нито прекалено силна – без проблем трябва да поддържате тона гладко, но също така да позволява прецизни корекции на звука.

Винт за затягане

Винтът в горния край на грифа може да се използва за регулиране на надлъжната кривина на грифа. В идеалния случай той трябва да бъде почти прав. Регулиране на грифа е необходимо за всички китари, тъй като дървото реагира на промени в топлината и влажността. Колкото по-дебели са струните на китарата, толкова по-голям натиск се оказва върху грифа и толкова повече трябва да се регулира. Без тази настройка китарата може да свири фалшиво.

Гриф

Грифът на китарата е продължение на тялото, със струнните механизми на главата в края. Може да се фиксира към тялото с няколко винта или лепило, а може и да се оформи изцяло като едно тяло. Някои форми се означават с буквите D, C, V и U според формата на дъгата. Дебелината на грифа също варира, например по-тънък гриф се препоръчва за начинаещи.

Пикапи

Пикапът на електрическата китара преобразува вибрацията на струните в електрически сигнал, т.е. преобразува звука за подаване към усилвателя. Има три основни типа: Single-coil (типично за китарите тип Fender), Humbucker (типично за китарите от типа Gibson) и piezo пикап, който улавя сигнала акустично. Пикапите single-coil имат по-висок и ярък звук, докато хъмбъкърите предават с по-плътен и по-нисък тембър. Първите имат една намотка, при вторите тя е двойна.

Магаренце, бридж

Служи за за стабилно фиксиране на струните, за предаване на звуковите вибрации и за поддържане на разстоянието между струните.

Превключвател за пикап

Повечето електрически китари имат два или три пикапа - тяхното разположение влияе върху естеството на звука. Поради това повечето китари са оборудвани с превключватели, които Ви позволяват да изберете пикапа. Превключвателите често имат повече позиции от пикапите за китара, така че можете да използвате повече от един пикап наведнъж, в различни комбинации.

Обем и тон

Обикновено електрически китари имат няколко копчета на тялото си, въртящи потенциометрите, предназначени да регулират силата и тембъра на звука на изхода. При някои китари регулаторите могат да контролират няколко пикапа наведнъж.

Жак гнездо

Конекторът на инструменталния кабел обикновено се поставя диагонално навън в долната част на китарата. Могат да се поставят отдолу, отстрани или отпред - най-вече въпрос на конструктивно решение. Преди да купите, винаги опитвайте да включите кабела в китарата и да се уверите, че конекторът е закрепен и кабелът е правилно поставен.

Кабел за музикален инструмент

6,3 мм жак с кабел Ви позволява да свържете електрическата китара към усилвател или кубе. Когато музикантът се движи интензивно на сцената, е възможно да се нуждае от кабел дълъг няколко метра. По-висококачествените кабели обикновено са увити в плат за допълнителна защита, а можете също да изберете кабели за намаляване на шума.

Усилвател

Звукът на електрическа китара обикновено е твърде слаб за по-голямо оборудване. Ако искате да свържете китарата към високоговорителите, първо трябва да я свържете към усилвателя и след това към високоговорителите. Такова решение най-често се използва при включване към мощна звукова система, вместо директното свързване в кубе.

Кубе, комбо

Кубетата са комбинации от усилвател и високоговорител. Това е от съществено значение, ако искате да използвате максимално звука на електрическа китара, но в същото време предлага възможност за донастройка, както директно така и чрез междинно свързани, специфични ефект педали. Тези практични мини кубета могат да бъдат добър избор за начинаещи.

Стойка за китара

Не е необходимо да купувате стойка за китара за безопасно съхранение. Ако решите да вземете, ще намерите свободно стоящи или монтирани към стената варианти. Когато правите избора, уверете се, че товароносимостта съответства на теглото на китарата и че инструментът пасва правилно във формата й.

Калъф за китара

За китари, които рядко взимате със себе си, когато пътувате, ще са достатъчни меки калъфи, наречени gigbags. Снабдени са с презрамки за удобно носене на гърба. Когато носите китарата си на пътувания или пътувате с нея в градския транспорт, инвестирайте в подсилен защитен калъф, което благодарение на подложките смекчава всякакви сътресения. Когато избирате, уверете се, че следва точно формата на китарата и тя не мърда в него. Калъфът е особено удобен при транспорт в кола – и често тежи повече от самите китари.

Тунер

Трябва да настройвате китарата си преди всяко свирене. Клип тунерите работят на принципа на вибрация и са по-достъпни. Те се прикрепят към главата на китарата, така че винаги да са под ръка.

Ремък

Ремъкът ще Ви е необходим когато свирите прави. Благодарение на широката гама от материали и изработки, това също е идеална възможност за китариста да покаже своя отличителен визуален стил чрез широките възможности за персонализиране (различни дължини, цветове и дизайни на ремъка).

Перца

Използването на перце ще Ви позволи да получите по-силен звук, ще намали умората на пръстите и ще улесни изпълнението на някои техники. Перцата се произвеждат в различни форми и материали. Най-типичният материал е пластмаса или метал. Дебелината на перцето също има голямо значение - тънките варианти обикновено се препоръчват за начинаещи, а напредналите музиканти вече избират според стила на свирене.

Бъдете внимателни

За да работи електрическата китара нормално и да можете да я ползвате в продължение на десетилетия, ще са необходими правилни грижи и редовна поддръжка. Основното е почистването. Има специални препарати, които са подходящи за различни видове дървесина - неправилният избор на химическото средство може да повреди покритието. За почистване нанесете почистващото средство върху чиста, мека кърпа и избършете внимателно.

Също така е важно редовно да поддържате грифа, тъй като по-голямата част от мръсотията и потта от ръцете Ви попадат тук по време на употреба. При смяна на струни е идеално първо да почистите повърхността – използвайте почистващо средство спрямо вида на дървото, за да запазите свойствата му.

Звукът на струните започва да се променя с употребата, и се изкривява, затова на професионалните музиканти може да се наложи да ги сменят всеки месец, докато начинаещите и любители може да е достатъчно да вземат нов комплект няколко пъти годишно. Можете да удължите издръжливостта на струните, като ги избършете след свирене, за предпочитане със специален продукт.

Докато основното почистване и поддръжка могат да се извършват у дома, за пълната настройка е необходим по-опитен експерт.

Преди покупка се уверете, че всички отделни части са напълно стабилно закрепени и не се движат. Грифът трябва да е почти прав и успореден на тялото, тъй като по-голямата междина може да направи свиренето неудобно.

Прагчетата на грифа (т.е. металните редове, вкарани в жлебовете по грифа) трябва да са прави и здрави. Съсредоточете се и върху качеството на края на прагчетата до ръба на грифа – прокарайте ръка по него и ако краищата на прагчетата са остри, инструментът ще бъде неудобен за свирене. Като цяло може да се очакват компромиси по отношение на дизайна за по-достъпни китари, но почти сигурно няма да откриете тези дребни недостатъци при по-скъпите модели.

Изберете и купете най-добрия продукт за Вас

Може би не с помощта на всички достъпни филтри, но посредством най-важните успяхме да сортираме електрическите китари, които можете да вземете под внимание, и сега трябва само да изберете най-симпатичната от няколко. След това трябва да прегледате продуктите според снимките и да прочетете отзивите на клиентите. Броят на звездите е чудесно отражение на отзивите на потребителите, след като са получили стоката и са започнали да я използват. Непременно вземете предвид тези коментари, тъй като те могат да съдържат ценна информация при избора на крайния продукт.

Ако все още харесвате повече от един продукт, тогава в допълнение към описанието на продукта можете да сравните продуктите според техните свойства с функцията за сравнение.

Почти сме готови :)

Надяваме се, че сте успели да намерите идеалната за Вас електрическа китара, така че остава само да изберете магазина, от който искате да закупите продукта.

Това също зависи само от Вашите предпочитания, но и сега не сте сами, защото ще Ви помогнем с няколко съвета, за да улесним Вашето решение:

  • Можете да изберете такъв магазин, който познавате и на който имате доверие

  • От гледна точка на цената можете да изберете дори и най-евтината

  • Можете да проверите разходите за доставка и наличността на продукта

  • Можете също да прочетете отзиви за магазините, където броят на звездите също ще Ви помогне

  • Потърсете етикета Коректен магазин при нашите партньори

Вярваме, че Вашето решение сега вече със сигурност е достатъчно обосновано и нямате повече съмнения коя електрическа китара е най-подходящата за Вас. Надяваме се, че нашето ръководство за пазаруване Ви е било полезно. Накрая остава да кликнете на бутона към магазина >> и да си купите избрания продукт!