Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да закупите компютърна конфигурация?

Трябва Ви нова, оптимизирана PC конфигурация за игра, специално овърклокнат компютър или универсален мултимедиен десктоп, но не сте сигурни с кои параметри или компонентите да започнете търсенето?Настолният компютър вече не e задължително безлична кутия под бюрото, има модели които могат да се монтират директно на монитора. Всяко решение обаче може да има недостатъци, затова по-долу ще Ви посъветваме кои варианти ще са Ви най-полезни и какви параметри да вземете предвид при избора.

Как да закупите компютърна конфигурация?

Разпределение на компютърни конфигурации според оформлението

Десктоп конфигурация или лаптоп?

Най-важната разлика между двете категории е, разбира се, мобилността. Докато преносимият компютър е преносим без никакви проблеми, настолният компютър обикновено променя мястото си само няколко пъти през живота си. Предимството на лаптопа е, че съдържа всичко, така че не е нужно да купувате отделна клавиатура, монитор, високоговорители и други аксесоари. Лаптопите принципно включват повече енергоспестяващи компоненти, така че консумира по-малко енергия. Освен това, благодарение на вградената батерия, не е нужно да е включен през цялото време към мрежата, за разлика от настолния компютър. С настолен компютър не можете да избегнете закупуването на поне няколко периферни устройства, но от друга страна можете да изберете това, което Ви подхожда и в случай на повреда просто да го замените с друг. Десктоп компютърът заема повече място, но е по-удобен за работа.

За същата цена един десктоп компютър предлага по-добър процесор, графична карта и повече и по-бърза памет. Ако работната мощност вече не е достатъчна, в някои настолни компютри компонентите могат да се заменят с по-съвременни. Десктоп компютрите също така издържат по-дълго, защото имат по-добри системи за охлаждане и отделните компоненти са изложени на по-малко натоварване. Един такъв компютър може да служи на потребителя до десет години.

Настолен компютър

Десктпоп компютърът има класически дизайн, при който всички части са побрани в една голяма кутия, най-често стояща под бюрото или на работния плот.

  • Подходящ за включване на по-обемисти компоненти
  • Най-доброто съотношение цена/качество
  • Лесна поддръжка и подмяна на частите
  • Заема много място на масата
  • Не е толкова преносим

Интегриран All-in-one

Всички компоненти на All-in-one вариантите са вградени в екрана, който дори може да бъде сензорен екран.

  • Спестява място
  • Лесно свързване на допълнителни устройства
  • По-ниска производителност в сравнение с настолните компютри
  • Не е подходящ за гейминг

Мини компютър

Мини компютрите са малки устройства, по същество миниатюрни настолни компютри, които могат лесно да се пренасят и свързват към всеки монитор и други периферни устройства.

  • Спестяващ място размери и леснопреносими
  • Достъпна цена
  • Ограничен брой конектори
  • Обикновено по-ниска мощност

[> Мини PC](Мини PC)

Параметри

Когато избирате компютър, трябва да определите целта, за която купувате устройството. Обикновеният домашен компютър не се нуждае от висока мощност, основният критерий обикновено е дългосрочна и тиха работа. Офис компютърът също не изисква високопроизводителни компоненти, за него предимно икономичната работа ще бъде от съществено значение, ако работи в продължение на осем или повече часа на ден. По-скъпите модели обикновено са оборудвани с по-специални версии на операционни системи, позволяващи например разширена работа в мрежа. Професионалният десктоп се използва най-често за работа с видео и графики, както и за други дейности, които изискват изчислителна и графична мощност. Той е предназначен за продължително натоварване (като часове рендиране на видео) и съдържа високопроизводителни компоненти, които могат да бъдат многократно по-скъпи от тези в един традиционен офис компютър. Компютърът за гейминг пък разполага с топ клас процесор и графична карта, които могат да се справят с взискателни игри без насичане при високо качество на образа. Охлаждането за тях е от ключова важност, защото тези машини често работят на максимална мощност в продължение на няколко часа, отделяйки голямо количество топлина. Често дизайнът също е съобразен с потребителите, и кутията е прозрачна или има осветление. Тези компютри са по-скъпи от традиционните настолни десктопи, конкретната цена зависи от търсената мощност.

Процесор

Процесорът е ключовият елемент от компютъра, който се грижи за всички процеси. Следователно изчислителната мощност на устройството е силно зависима от него. Тактът на процесора се посочва в гигахерци (GHz), но в днешно време това не е така определящ, тъй като скоростта на процесора зависи и от по-важни фактори като броя на ядрата, възможността за овърклок и използваната технология. На практика има само две компании на пазара, които произвеждат процесори за десктоп и преносими компютри - Intel и AMD. Не е възможно да се каже коя марка е по-добра, по-важното е винаги да прецените конкретния модел.

Intel процесори накратко

Celeron и Pentium - основните семейства на евтини процесори, те са достатъчни за ежедневна работа, сърфиране, гледане на филми или прости игри.
Core i3 и i5 - модерни и бързи процесори, които ще направят ежедневната работа бърза и дори ще се справят с взискателните мултимедийни филми с висока разделителна способност. Те са правилния избор за професионално редактиране на снимки, видеоклипове, музика, работа в много програми наведнъж и по-взискателни игри.
Core i7 и i9 - най-мощните процесори за геймъри, професионалисти и технологични ентусиасти. Процесорите от тези серии могат значително да ускорят едно или повече ядра (Turbo Boost Technology), което е огромно предимство за приложенията с високи изисквания.
Xenon - специална категория процесори без интегрирано графично ядро, основно адаптирани за работата на сървъри.

AMD процесори накратко

E1 и E2 – базова серия процесори, които могат да се използват за основни операции (писане на текстове, имейли, електронни таблици, разглеждане на изображения), които не са подходящи за игри.
Athlon, A4, A6 - идеални за ежедневна работа, сърфиране в нета, гледане на филми или елементарни игри.
A8, A10 са FX – бързи процесори, които могат да се справят с множество задачи наведнъж, да редактират големи изображения, видеоклипове, музика, филми с висока разделителна способност и са подходящи и за по-взискателни игри.
Ryzen 3, 5, 7 - актуални флагмани от марката, които акцентуват на скоростта и мултимедийни приложения. Те често съдържат много мощни графични чипове.

Броят на процесорните ядра също е важен. Някои ядра на многоядрени процесори са в състояние да обработват различни изчисления и приложения независимо едно от друго, като в този случай те могат да работят значително по-бързо. Затова ядрата не увеличават производителността, но могат да ускорят процесите в зависимост от операцията - като работа с видео, по-взискателни игри, редактиране на големи снимки, изобразяване на 3D модели или работа с музика в многоядрени процесори.

Някои процесори също са способни на така наречената хипер-нишкова обработка (т.е. виртуално създаване на други ядра), но това не е пълноценно заместване на многоядрения чип. Има и процесори, които могат да се овърклокват (т.е. честотата им да бъде повишена), но разбира се само до степен, до която работят стабилно без да прегряват. Обикновено това е възможно с десетина процента, но процесорът консумира повече енергия и произвежда повече топлина при по-високи скорости. Някои процесори могат автоматично да овърклокват за кратко време при повишено натоварване. Забележка: Кешът на процесора е вид памет, използвана от процесора за обработка на данни. Като цяло, повече кеш е по-добре. Днешните процесори имат достатъчно кеш за обща употреба, така че този параметър може да бъде игнориран.

Памет с произволен достъп (RAM)
RAM паметта се използва за съхраняване на процеси и временни файлове на приложения, включително операционната система. Колкото по-голяма е тази памет, толкова повече информация може да обработи компютърът наведнъж. За по-слабо напреднали потребители По-малко от 8 GB също е достатъчно, например когато се отварят ограничен брой страници в браузъра наведнъж, или когато не се ползват едновременно много различни програми.
Златната среда е да се вземе 8 GB RAM, който обем се справя с повечето задачи, включително игри. Професионалистите по редактиране на видео и графики, от друга страна, се нуждаят от поне 16 GB RAM или повече. Ако има допълнително свободно място на дънната платка, RAM паметта може да се разшири лесно и сравнително евтино.

DDR маркировка RAM паметта има няколко разновидност DDR, където по-високото число означава по-бърза памет. Днес на пазара има дори по-стари DDR3, които може да са подходящи за не толкова експертни потребители. Въпреки това, ако е възможно, изберете поне DDR4 памет, тъй като те са значително по-бързи и издържат до няколко години. Стандартът от последно поколение се нарича DDR5, той прелага всички предимства като DDR4, само че в по-бърз формат.

Диск за съхранение На диска за съхранение се запазват всички потребителски данни. Класическият HDD, известен още като твърд диск, е значително по-бавен и по-податлив на повреди поради движещите се части. Предимството му е много ниската цена за единица памет, но дори и по-скъпите модели не могат да се похвалят със светкавична скорост. • Ниска цена за единица памет • По-склонни към повреда поради движещите се части • По-бавни от SSD вариантите SSD дисковете имат до десет пъти по-висока скорост от HDD моделите. Освен това са по-малки и абсолютно безшумни поради липсата на движещи се части, но цената им е значително по-висока. Предпочитаната комбинация е да инсталирате операционната система и най-често използваните приложения на по-малък SSD или да съхранявате останалите данни на по-голям HDD диск. • Тиха работа • По-голяма издръжливост • Цената му е значително по-висока от HDD

Забележка: Използването на няколко диска за масово съхранение едновременно е доста често срещано при настолни компютри. Предлагат се и хибридни SSHD дискове, които комбинират един HDD с един миниатюрен SSD, към който се прехвърлят определени данни, ако е необходимо, за да се ускори работата на компютъра. Това е по-евтиното решение от два диска поотделно, но не може да се конкурира с един пълноценен SSD. Друг вариант е да не съхранявате всички данни на самия компютър, а на външни дискове или облачни услуги. Такова решение е особено подходящо за данни, които не се нуждаят от чест достъп, като колекция от документи или снимки.

Видео карта
Тя произвежда графичния образ на екрана, нейният основен компонент е графичния процесор (GPU), който се използва за бърза и ефикасна промяна на съдържанието на графичната памет, т.е. изображението, което се показва на екрана. Повечето компютри използват интегрирани видеокарти които са част от процесора или по-рядко от дънната платка. По-добрите са достатъчни не само за основна работа в офиса, но и за мултимедия и по-малки игри. Предимството им е по-ниската консумация на енергия поради тиха работа и липса на самоохлаждане.

Ако имате нужда от повече графична мощност си заслужава да изберете компютър със специална видеокарта. Това е напълно независимо устройство, което с цената на увеличен шума и консумация на енергия Ви позволява да използвате графични програми или взискателни игри. Трябва да се прави разлика между професионални и гейминг графични карти, които се различават основно по устройстото и разпределението на мощността. Професионалните карти могат да се използват за продължително равномерно натоварване, докато картите разработени за игра осигуряват възможно най-висока мощност за даден момент.

AMD и NVidia графични карти AMD - Има две серии графични карти ATI Radeon - професионалните модели FirePro и мултимедийните и игрови модели Radeon Rx. Вместо x обикновено има число от 5 до 9 или буквата X за обозначаване на десет, колкото по-голямо е числото, толкова по-мощна е графичната карта. NVidia – Професионалните карти се наричат Quadro, докато тези за играта се наричат GeForce GTX. Тук първото число показва поколението, второто - обхвата на мощността.

Забележка: Типът и производителността на картата е трудно да се определи от параметрите, тъй като най-добре се определя от вътрешното обозначение на производителя. Ако графичната мощност е важна и искате да научите повече за различните модели, вижте съветите за пазаруване Как да си купите видеокарта?

Захранване То покрива енергийните нужди на всеки модул в компютър, така че неговата обща мощност винаги трябва да бъде по-голяма от сумата от консумацията на енергия от всички компоненти. За готовите конфигурации производителят вече е обърнал внимание на това, но не забравяйте да проверите тази стойност, когато сглобявате собствен компютър или сменяте части в него.

Операционна система Операционната система е интерфейсът, през който се изпълняват приложенията и чрез който могат да се контролират функциите на компютъра. Най-често срещаният от настолните компютри е Microsoft Windows 10, но по-новите компютри вече са с новия Windows 11. Предварително инсталираната операционна система оскъпява Вашия компютър, но след разопаковането е готова за използване и съвместима с повечето приложения. Mac OS системата, предварително инсталирана на компютрите на Apple, също е използваема от самото начало. Тя има по-малък избор от съвместими приложения (особено за игри) от Windows, но пък някои качествени програми са налични само специално за нея.

Други версии на операционната система Компютрите могат да бъдат закупени без операционна система или с основни системи като FreeDOS, който използва само обикновен команден ред без графичен интерфейс. В този случай трябва да бъде инсталирана система. Windows Ви позволява да закупите специално OEM издание за нови устройства на намалена цена, но в този случай винаги ще се налага да инсталирате софтуерни драйвери, за разлика от компютър с предварително инсталирана система. На пазара има и безплатни операционни системи. Linux се среща в различни така наречени дистрибуции, които могат да имат различни интерфейси, но като цяло гамата с програми за него е много малък и също за работа с Linux се изискват основни познания по програмиране. Можете също да стартирате Chrome OS на Вашия настолен компютър, което е страхотно в проста и добре настроена среда и може да бъде достатъчно за основна работа в офиса или дори за мултимедия за не толкова компетентен потребител.

Конектори
Компютрите могат да имат определен брой конектори, които определят броя на аксесоарите, които могат да бъдат свързани. • Броят на USB портовете е важен фактор, който прави разлика между основния USB 2.0, по-бързия (обикновено син) USB 3.0 и модерния двустранен USB-C. В допълнение към броя на USB конекторите трябва да се вземе предвид и местоположението, особено при настолни компютри, освен ако благодарение на изведените на предния панел конектори не е нужно да търсите връзките от задния панел, например за свързване на флашка. • Графични конектори – по-старият VGA конектор се използва по-рядко, като универсалният HDMI или професионалният DisplayPort са по-популярни. Добре е да проверите какъв вход използва Вашият монитор или телевизор и да имате предвид, че всеки монитор може да изисква индивидуален тип конектор. • За разлика от лаптопите, безжичната връзка не е често срещана при десктоп компютрите. Ако искате да използвате безжични устройства или да се свържете с интернет безжично, уверете се, че компютърът Ви има WiFi и Bluetooth. Въпреки че тези функции могат да се задействат със специални USB адаптери или карти в компютъра, това също означава допълнителна инвестиция и постоянно зает USB порт. • LAN конекторът осигурява най-стабилната интернет връзка чрез Ethernet кабел, но това може да е различно приMini PC и All-in-One вариантите. • Въпреки че HDMI и DisplayPort могат да извеждат аудио, за свързване на външна система високоговорители е необходим и стандартен 3,5 мм жак. Някои компютри имат втори вход за микрофон, докато други изискват USB порт за свързване на слушалки.

Други аксесоари

All-in-One компютрите „всичко в едно“ често са оборудвани с уеб камера, но нейното качество може да варира. Затова, ако провеждате видео разговори често, струва си да купите също външна уеб камера.

Мини-компютрите и компютрите „всичко в едно“ обикновено нямат оптично устройство, но много хора смятат, че възможността за пускане на CD/DVD е от значение. Ако използвате този тип носители, уверете се, че компютърът Ви има такова устройство. Външните оптични устройства могат да се използват само като опционално решение, тъй като представляват допълнителна цена и също така заемат USB порт.

Поддръжка и сервиз

Компютърът трябва да се почиства редовно, така че натрупаният прах да не пречи на въздушния поток или да го прегрява. Най-простото решение е да разглобите корпуса на компютъра и да премахнете праха ръчно, но това ще анулира гаранцията за готовите конфигурации. Затова може да бъде и добро решение да отстраните праха през вентилационния отвор със сгъстен въздух. В зависимост от натоварването е добре да почиствате компютъра си от време на време и да сменяте разсейващата топлина термопаста върху процесора.

Забележка: Също така е важно да се уверите, че дистрибуторът на готовата конфигурация или производителят на даден компонент има оторизиран сервизен представител. Така ще можете да получите извънгаранционно обслужване, и времето за изчакване ще бъде по-кратко в случай на възникнали неизправности. Някои производители предлагат нестандартна гаранция например до следващия работен ден.

Предимството на настолния компютър е, че компонентите са относително лесни за достъп и по този начин могат да бъдат заменени. При фабрично сглобените системи обаче това понякога е невъзможно и разглобяването на вътрешността на запечатан компютър анулира гаранцията. Въпреки това, след изтичане на гаранцията е възможна смяната на някои части, ако тяхната производителност започва да намалява. В този случай не е необходимо да сменяте целия компютър, а просто да добавите видеокарта или друг твърд диск, например. Някои магазини предлагат и опция за сглобяване на компютър от компонентите, които сами подберете, включително инсталация и настройка на избрана операционната система.

Какво да търсите при смяна на компоненти? При такава модификация трябва да вземе предвид, че съществуващото захранване захранва и добавените или подменените компоненти, така че си струва да закупите по-високо захранване за тях. Тривиален, но относително често срещан проблем е размерът на компонентите, които не могат да бъдат поставени в съществуващата компютърна кутия. Трябва да се обърне необходимото внимание и на съвместимостта, например в случай на дънна платка за процесори AMD, процесор от Intel не може да бъде използван.

Често задавани въпроси

Компютърът изведнъж стана бавен и шумен, какво може да се е случило?

Най-често срещаният проблем е запрашен отвор за охлаждане. Отстранете праха или почистете компютъра със сгъстен въздух. Ако все още не работи правилно, заслужава си да потърсите помощта на професионален сервизен център.

Как да разбера дали компютърът може да се справи с игрите, които искам да играя на него?

Всяка игра има системни изисквания, посочени на опаковката или в описанието на продукта. Ако избраният компютър отговаря на тях, ще можете да играете играта с него. Компютърът, предназначен за гейминг, трябва да има мощна графична карта и бърз процесор, и също така може да се ползва за редактиране на видео.